آرتروز زانو در هر روز بنا به دلایلی ناشناخته افزایش پیدا می کند

از آنجاییکه بنا به دلایلی دیگر آرتروز زانو همه روزه افزایش پیدا می کند، در این میان چاقی نیز می تواند یکی از دلایل بروز این مشکل در افراد باشد

0
55
آرتروز زانو در هر روز بنا به دلایلی ناشناخته افزایش پیدا می کند

“آرتروز زانو که می تواند به دلیل از بین رفتن غضروف ها و در نتیجه آی ساییده شدن استخوان ها به هم رخ می دهد رابطه مستقیمی با سن و چاقی دارد”

محققان هنوز دلیل اصلی این مورد را پیدا نکرده اند ولی به نظر می رسد ورزش و رژیم غذایی می تواند رابطه مستقیمی با این مورد داشته باشد. آرتروز زانو، به عنوان موردی دردناک شناخته شده است که به دلیل از بین رفتن غضروف و در نتیجه ساییده شدن استخوان ها به هم پدید می آید که همه ساله با درصد بالایی افزایش پیدا می کند. به همین دلیل است که هنوز سوالات مربوط به یافتن دلیل این مورد نیز همه روزه بیشتر شنیده شده تا بتوان به مراحل درمانی هرچه بهتری دسترسی پیدا کرد.

اولین فاکتور های مربوط به بروز این مشکل با توجه به نظر محققان می تواند به دلیل بالا رفتن سن میانگین جامعه و همچنین چاقی زیاد بوده باشد. اما در نتیجه نوشته های منتشر شده در Proceedings of the National Academy of Sciences، این موارد نمی توانند به عنوان دلایلی اصلی بریا افزایش آمار افراد دچار درد زانو مورد قبول باشد. والاس (Ian Wallace)، پالوآرتیپولوژیست در دانشگاه هاروارد برای رسیدن به نتایج مربوطه تعداد بالایی از استخوان ها را مورد بررسی قرار داده است. در نهایت این بررسی ها مشخص شد با گذشت سن اجتناب از آرتروز زانو به نوعی غیر ممکن می باشد.

از آنجاییکه بنا به دلایلی دیگر آرتروز زانو همه روزه افزایش پیدا می کند، در این میان چاقی نیز می تواند یکی از دلایل بروز این مشکل در افراد باشد. بالا رفتن وزن محل مفاصل تحت فشار قرار گرفته که در نتیجه آن به دلیل عدم تعادل وزن، غضروف ها از بین رفته و در نتیجه استخوان ها به هم ساییده می شوند.

از آنجاییکه هنوز ارتباط بین افزایش سن و وزن با آرتروز زانو کاملا مشخص نشده است ولی برخی محققان بر این عقیده اند که ضعیف تر شدن ماهیچه هایی که مفاصل را پوشش می دهند و یا حتی خود این مفاصل به مرور ضعیف شده و در نتیجه آسیب پذیری بیشتری پیدا می کنند.

با توجه به گفته های برنبوم (Francis Berenbaum)، محقق و پزشک دانشگاه پیر و ماری کوری و بیمارستان AP-HP در پاریس، در این میان التهاب نیز می تواند یکی از دلایل بروز این مشکل در افراد باشد. از آنجاییکه التهاب به عنوان واکنشی طبیعی در راستای آسیب سلولی و عفونت به شمار می رود، ولی از طرفی دیگر زمینه را برای آسیب مفاصل فراهم کرده و عمل بهبودی را به تعویق می اندازد. همچنین به نظر می رسد داشتن رژیم غذایی شامل میزان زیادی از قند ها و دانه های فرآوری شده التهاب را افزایش داده و در نتیجه باز هم آرترزو زانو در افراد پدید می آید.

در این میان باید به یاد داشت که استخوان زانو به دلیل حساس بودن بالا باید از هر نوع زخم و آسیبی به دور باشد چراکه برخی زخم ها نیز می توانند به مرور باعث ساییده شدن استخوان های فرد شوند.

با توجه به گفته های  فلسون (David Felson)، برای جلوگیری از هر نوع مشکلی همواره به یاد داشته باشید تا در طول روز فعالیت های فیزیکی و ورزش هایی ملایم انجام داده و وزن خود را تا جای ممکن پایین نگه دارید.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه