با توجه به یافته محققان، آسیب مغزی می تواند دید شما را نسبت به مذهب افزایش دهد

بیمارانی که به نوعی آسیب های مغزی را تجربه کرده اند در مقایسه با گذشته علاقه کم تری در راستای پذیرفتن طرز تفکرات جدید از خود نشان داده و همواره ترجیح می دهند تا قاطعانه بر روی افکار مذهبی خود باقی بمانند

0
68
با توجه به یافته محققان، آسیب مغزی می تواند دید شما را نسبت به مذهب افزایش دهد

“آسیب مغزی علاوه بر از بین بردن برخی توانایی های انسان، می تواند در مواردی خاص اعتقادات مذهبی افراد نیز کاملا متحول کند. عدم پذیرفتن دلایل علمی یکی از این موارد می باشد” 

مطالعات نشان داده است آسیب رسیدن به بخشی از قشر جلویی مغز می تواند باور های افراد را تا میزان بالایی تحت تأثیر قرار دهد. آسیب مغزی موردی است که اخیرا به عنوان یکی از مطالب جالب و روز دنیا مورد توجه قرار گرفته است که تا چه میزان درد و آسیب های مخصوص به بخشی از مغز می تواند باور های مذهبی افراد را تحت تأثیر قرار دهد.

محققان دانشگاه نورث وسترن در ایلینویز، آمریکا، دریافته اند که بیمارانی که به نوعی آسیب های مغزی را تجربه کرده اند در مقایسه با گذشته علاقه کم تری در راستای پذیرفتن طرز تفکرات جدید از خود نشان داده و همواره ترجیح می دهند تا قاطعانه بر روی افکار مذهبی خود باقی بمانند.

مطالعه ای که نتایج آن در مجله Neuropsychologia به چاپ رسیده است، اظهار داشته ضایعاتی که در بخشی از مغز به نام قشر جلویی شکمی مغز (Ventromedial Prefrontal Cortex) قرار گرفته است رابطه مستقیمی با درجه بالایی از بنیادگرایی مذهبی داشته است.

این در حالی است که موارد قبلی نشان داده است تا چه میزان قشر جلویی شکمی مغز اهمیت بالایی در توان بخشی انسان در راستای ارزیابی عقاید و افراد داشته است. در ادامه و با ارائه مطالعات جدید مشخص شد آسیب رسیدن به این قسمت از مغز افراد ظرفیت انعطاف پذیری شناختی را کاهش داده و بنابراین توانایی افراد در مورد پذیرفتن و قبول واقعیت های جدید به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می گیرد که تمامی اینها به نوعی به افزایش باورهای مذهبی منجر می شود.

طبق گفته های گرافمن (Jordan Grafman)، به عنوان یکی از محققانی این مطالعه به PsyPost: “طبق آخرین داده ها، افکار انسانی رابطه مستقیمی با شکل و ساختار مغز انسان ها داشته است. متغیر های مربوط به باور های مذهبی توسط بخش قدامی مغز انسان ها-به عنوان یکی از اصلی ترین نقاط که طی سال ها بیشترین تکامل را از خود نشان داده اند-کنترل می شود.

محققان برای رسیدن به نتایج مربوطه در حدود ۱۱۹ کهنه سرباز ارتش آمریکا و ۳۰ کهنه سرباز با مغز سالم را مورد بررسی قرار دادند. تمامی این سربازان افرادی بوده که در جنگ ویتنام شرکت داشته اند. تیم مربوطه در راستای به کار گیری اسکن مغز میزان آسیب مغزی و بطور دقیق به قشر جلویی مغز شکمی این افراد و سپس قدرت باور های مذهبی را نیز مورد سنجش قرار دادند.  

در راستای تأکید بر روی فاکتور اخیر، این محققان دریافته اند که علاوه بر شکل ظاهری مغز موارد دیگری چون، صفات شخصیتی و محیط اجتماعی نیز همواره تأثیر به سزایی در مورد افکار مذهبی انسان ها داشته اند.

افزودن دیدگاه