آفت کش های متداول توانایی پرواز را از زنبور های عسل می گیرند

زنبور هایی که الگوی پرواز خود را از دست داده اند و برای مدت زمان طولانی پرواز کرده و از کندو دور می شوند، شانس زنده ماندن و پیدا کردن راه برگشت کم تری دارند

0
37
آفت کش های متداول توانایی پرواز را از زنبور های عسل می گیرند

“زنبور عسل که با انجام عمل گرده افشانی نقش به سزایی در چرخه حیات و زندگی انسان ها دارند، به دلیل بالا رفتن میزان آفت کش ها قدرت پرواز خود را از دست داده و در معرض خطری جدی قرار می گرفته اند” 

زیست شناسان برای اولین بار شواهدی به دست آورده اند که چگونه استفاده گسترده از آفت کش ها بطور قابل توجهی توانایی پرواز زنبور عسل را مختل می کند. مطالعه ای که در راستای بررسی یک “آسیاب پرواز” صورت گرفته است نگرانی ها را در رابطه با استفاده از آفت کش ها در راستای تأثیر های مخرب بر روی گرده افشانی و در طولانی مدت بر روی سلامت کل کلونی زنبور های عسل بالا برده است.

زیست شناسان دانشگاه سن دیگو، کالیفرنیا (University of California San Diego) برای اولین بار نشان داده اند استفاده بیش از اندازه و گسترده از آفت کش ها می تواند عملکرد طبیعی و قدرت پرواز را از زنبور های عسل گرفته که در نهایت این روش می تواند نحوه گرده افشانی و سلامت کل کلونی زنبور های عسل را به کلی مختل کند.

مطالعات قبلی نشان داده، زنبور هایی که مأمور پیدا کردن غذا می باشند و به میزان زیادی در طول این مدت در معرض آفت کش های نئونیکوتینوید (Neonicotinoid)-حشره کش هایی که بیشتر در کشاورزی استفاده می شوند-قرار گرفته اند در مقایسه از نمونه هایی که از این آفت کش ها به دور بوده اند شانس رسیدن به کندو را از دست داده اند و بنابراین تعداد این زنبور ها در هر بار کاهش بطور کلی پایین آمده است.

مطالعه ای که در ۲۶ آپریل و در مجله Scientific Reports توسط توسی (Simone Tosi)، محقق فوق دکترا از دانشگاه سن دیاگو، استاد زیست شناسی جیمز (James Nieh)، به همراه دانشیار پروفسور جیووانی بورجو (Giovanni Burgio) از دانشگاه بولونیا ایتالیا انجام گرفته مشخص کرده است، چطور تیامتوکسام آفت کش های نئونیکوتینوید زنبور عسل را دچار مشکل می کند. این آفت کش در برخی از محصولات مانند ذرت، سویا و پنبه مورد استفاده قرار می گیرد. برای رسیدن به نتایج مربوطه، محققان نمونه ای از آسیاب پرواز-ابزار مربوط به تست پرواز زنبور ها-را از همان ابتدا مورد بررسی قرار دادند. ابزار برای محققان این امکان را فراهم می آورد تا تحت شرایط کنترل شده ای پرواز زنبور ها را مورد بررسی قرار دهند.

ماه ها آزمایش در راستای اطلاعات به دست آمده مشخص کرد میزان مشخصی تماس زنبور های عسل با آفت کش های مربوطه در زمین های کشاورزی – هرچند تا میزان پایین تری از مقدار کشنده این ترکیبات – قدرت پرواز زنبور ها را از آنها می گیرد.

در راستای گفته های تاسی: “نتیجه گیری های ما اولین نمونه در زمینه بررسی قرار گرفتن زنبور های عسل در معرض آفت کش ها در میان دیگر کلونی های سالم می تواند قدرت پرواز زنبور عسل را به کلی و به خصوص در زمینه های مربوط به فاصله پرواز، مدت زمان و سرعت پرواز مختل کند. نجات زنبور عسل کاملا به قدرت پرواز آنها بستگی دارد چراکه این تنها راه دسترسی به مواد غذایی و تأمین دیگر اعضای گروه خود می باشد. علاوه بر این، وجود زنبور های عسل برای انسان ها نیز بسیار ضروری بوده چراکه گرده افشانی گیاهان وحشی و محصولات نیز به این حشرات مفید بستگی دارد.

قرار گرفتن در معرض این ترکیبات خطرناک به مدتی بیشتر از دو روز مشکلات سلامتی را در این موجودات بطور جدی تری پیش می برد. هرچند تماس کوتاه مدت با آفت کش ها برای مدتی فعالیت این حشرات را بالا برده و فاصله پرواز را در آنها افزایش می دهد، در مطالعات دیگری مشخص شد که الگوی پرواز این حشرات بطور کاملا مشخصی مختل می شود.

زنبور هایی که الگوی پرواز خود را از دست داده اند و برای مدت زمان طولانی پرواز کرده و از کندو دور می شوند، شانس زنده ماندن و پیدا کردن راه برگشت کم تری دارند. بنابراین مشخص می شود آفت کش ها تأثیرات سریع نداشته و در طولانی مدت می توانند به این موجودات آسیب برسانند.

زنبور های عسل دارای ارگانیسم بسیار اجتماعی هستند بنابراین رفتار هزاران زنبور بطور جدی در راستای نجات کل کلونی حائز اهمیت در نظر گرفته شده است. در این مطالعه همچنین مشخص کرده میزان کمی از این آفت کش ها می تواند به مروز زمان کل سیستم مربوط به یک کلونی را مختل کند.

زنبور های عسل در راستای توابع اکوسیستم ضروری نقش بسیار مهمی را در طبیعت بازی می کنند. که در این میان گرده افشانی جهانی محصولات کشاورزی و گیاهان بومی نمونه های بارزی هستند که در این مورد به چشم می خورند. بنابراین کاهش تعداد مشخصی از زنبور های عسل نگرانی های بسیاری را در زمینه محیط زیست و تغییر روند آن، امنیت غذایی و همچنین رفاه انسان به وجود آورده است. حشره کش نئونیکوتینوید به عنوان مخدر های عصبی شناخته شده که به صورت جهانی و در راستای محصولات متنوعی چون میوه ها و سبزیجات و با اعمال شیوه هایی چون اسپری کردن، خاک و یا ضد عفونی کردن دانه این خوراکی ها مورد استفاده قرار می گیرند. مدارک و شواهد مربوط به این حشره کش ها در نمونه های به دست آمده از شهد، گرده و آبی که زنبور های عسل از آنها تغذیه می کنند دیده شده است.

انسان ها هم اکنون بطور جدی در مورد زنبور های عسل و سلامتی آنها دچار نگرانی شده اند چراکه وجود این حشرات کاملا با رژیم غذایی و تغذیه انسان ها گره خورده است. یکی از اصلی ترین عذا های مغذی که ما انسان ها به مصرف آن نیازمندیم مربوط به زنبور های عسل گرده افشان می باشد.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه