از بین رفتن تنوع میکروب های روده و به خطر افتادن سلامتی بدن

میکروب هایی که عمل هضم را در دوره های اول زندگی بر عهده می گیرند با نام Bifidobacterium شناخته می شوند که تجمع بالایی از نمونه های موجود در بدن نوزاد را تشکیل می دهند

0
29
از بین رفتن تنوع میکروب های روده و به خطر افتادن سلامتی بدن

“باکتری روده و تمامی میکروب هایی که در روده انسان زندگی می کنند نقش مهمی در سلامت انسان بازی می کنند که کاهش تعداد و تنوع آنها می تواند بیماری های زیادی را در افراد به وجود بیاورد”

بدن انسان به اندازه مساوی از سلول های انسانی و مکروبی تشکیل شده است. این مسافران کوچک برای سلامت بدن انسان بسیار ضروری می باشند ولی موردی که باعث نگرانی می شود، کاهش تنوع میکروب هایی بوده که در بدن زندگی می کنند. روده انسان حاوی میکروب های، ویروس های، قارچ ها و کرم های کوچکی می باشد که به عنوان خانه این موجودات به شمار می رود. در حالی که بدن دارای ۳۰ تا ۴۰ تریلیون سلول انسانی می باشد، باکتری ها و موجوداتی از این قبیل در حدود ۳۸ میلیون از این تعداد را شامل می شوند. میکروبیوم انسان – جمع کل ژن هایی که میکروب ها برای بدن فراهم می آورند – رابطه مستقیمی با سیستم ایمنی دارد. بنابراین بدون وجود میکروب ها سیستم ایمنی بدن قادر نخواهد بود تا به خوبی کار خود را انجام دهد، این نتایج داده هایی است که بر روی موش هایی در محیط های بدون جرم زندگی می کنند در دست محققان قرار داده است. زندگی مدرن امروزی به عنوان تهدیدی برای انسان شناخته می شود چراکه تاثیر بالایی بر روی سیستم بدن ما دارد. با ظهور تکنیک های زیست شناسی مولکولی مدرن دانشمندان می توانند نحوه عملکرد و تاثیر میکروب ها را بر روی بدن بررسی کنند.

چه ترکیباتی در روده انسان قرار دارد؟

بررسی نمونه های موجود در روده افراد مختلف دنیا نتایج شگف اوری را در دسترس محققان قرار داده است. در حالیکه در حدود ۱۰۰۰ نوع متفاوتی از میکروب ها وجود دارد که می تواند در بدن انسان زندگی کند. امروزه محققان به این نتیجه رسیده اند که پروسه های سلولی و فرآیند های متابولیکی در یک روده سالم را به راحتی می توان مشاهده کرد. تمامی این باکتری و میکروب ها در راستای روندی خاص بطوری برنامه ریزی شده با یکدیگر فعالیت می کنند. مشخصه این روند هسته ای باکتری روده ژن هایی می باشند که اقامت طولانی مدت در روده و سهم عملکرد فعال متابولیک بدن انسان را تامین می کند. تمامی این میکروب ها در راستای عمل هضم، به تولید ویتامین ها، هورمون ها و آمینو اسید های ضروری بدن نیز کمک می کنند. رژیم غذایی در این میان به عنوان اصلی ترین عامل شناخته شده است که تجمع میکروب ها و باکتری ها در روده را تحت تاثیر قرار می دهد. رژیم غذای غربی سرشار از چربی، شکر فرآوری شده و فیبر کم می تواند تجمع میکروبیال روده را کاهش دهد.

برای مدت ها دانشمندان تصور می کردند روده جنین که هنوز به دنیا نیامده است هیچگونه میکروب و یا باکتری روده را در بدن خود پرورش نمی دهد. اما با توجه به بررسی های دقیق تر مشخص شده است در بدن جنین نیز آمینو اسید هایی وجود داد که انواعی از میکروب ها را در بر می گیرد. تمامی این موارد در اولین مدفوع نوزاد دیده می شود که در لیست اول باکتری به نام Firmicutes به عنوان باکتری لاکتیک اسید قرار می گیرد. زمانیکه نوزاد از طریق سزارین به دنیا آورده می شود، میکروبیوتیک آنها شباهت بسیاری به انواعی دارد که در پوست مادر دیده می شود و این بیانگر بروز برخی بیماری ها نظیر اگزما، آسم و بیماری سلیاک در دوره های بعدی زندگی گزارش شده است.

میکروب و باکتری روده که عمل هضم را در دوره های اول زندگی بر عهده می گیرند با نام Bifidobacterium شناخته می شوند که تجمع بالایی از نمونه های موجود در بدن نوزاد را تشکیل می دهند. در این میان نیز تفاوت های بالایی بین نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند و نوزادانی که تنها از طریق پودر ها گشنگی خود را برطرف می کنند وجود دارد. شیر مادر با توجه به بررسی هایی غنی از میکروب ها و باکتری هایی می باشد که برای بدن نوزاد و سلامت او ضروری است. در نتیجه بسیاری بیماری های مربوط به حساسیت که در دوره های اولیه زندگی دیده می شود رابطه مستقیمی با نبود این میکروب ها و باکتری ها در بدن دارد. از طرفی دیگر، تغییر میزان تجمع میکروبیوم روده می تواند خطر ابتلا به سرطان روده و سینه را نیز افزایش دهد. البته در این میان مصرف برخی پروبیوتیک ها می تواند از بروز این بیماری ها به دلیل تغییر در میکروب ها و باکتری های بدن جلوگیری کند، بطوریکه مصرف Lactobacillus به همراه غذا می تواند تا میزانی از این جنبه های منفی جلوگیری کند.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه