گوشی های هوشمند و رسیدن به زمان اتمام کارایی، زمانی که همه چیز بسیار متفاوت تر به نظر خواهد رسید

اک کردن گوشی های هوشمند از صحنه تکنولوژی در حدود ده سال طول خواهد کشید تا بتوان بطور جدی وارد فاز جدیدی از ارتباطات بدون وجود این تلفن های کوچک شد

0
33
گوشی های هوشمند و رسیدن به زمان اتمام کارایی، زمانی که همه چیز بسیار متفاوت تر به نظر خواهد رسید

“گوشی های هوشمند به دلیل افزایش آگاهی و فعالیت های انسانی از همان ابتدا به عنوان بزرگ ترین انقلاب های تکنولوژی به شمار رفته اند ولی ممکن است روزی این سیستم ها از زندگی انسان پاک شوند”

مدیران در تلاش هستند تا دنیا را از تمامی گوشی های هوشمند دور نگه دارند. در یک روز خاصی، البته نه خیلی زود و نه خیلی دیر، گوشی های هوشمند به کلی از صحنه تکنولوژی خارج خواهند شد، درست شبیه به بیپر و دستگاه های فکس که سالهاست تقریبا هیچ خبری از آنها به گوش نمی رسد. البته این مورد باید از همین ابتدا مشخص شود که پاک کردن گوشی های هوشمند از صحنه تکنولوژی در حدود ده سال طول خواهد کشید تا بتوان بطور جدی وارد فاز جدیدی از ارتباطات بدون وجود این تلفن های کوچک شد. (اگر تا سال ۲۰۲۷ تمامی افراد روی زمین به نوعی تبدیل به سایبورگ (Cyborg) شویم من به راحتی حرف خود را پس خواهم گرفت که با توجه به پیشرفت های فوق سریع که در تکنولوژی صورت می گیرد شاید حتی زودتر هم این تحول اتفاق بیفتد.)

هم اکنون گام های کوچک در این مورد از طرف ماسک (Elon Musk)، مایکروسافت، فیس بوک، آمازون و دیگر کمپانی ها به چشم می خورد که فعالیت های خود را در این مورد به حالتی رقابتی درآورده اند.

زمانیکه گوشی های هوشمند آرام آرام از زندگی ما انسان ها بیرون می روند، در این هنگام است که مسیر تمامی مواردی که قبلا توسط این ابزار های کوچک صورت می گرفته بسیار متفاوت خواهد بود. زمانیکه کل بشریت وارد فاز جدید از زندگی خواهد شد. هم اکنون در نظر داریم تا نگاهی مختصر به زمانی بیندازیم که گوشی های همراه آرام آرام از بازار تکنولوژی حذف شده و دنیایی بدون این سیستم ها در حال شکل گیری است.

تحولات مربوط به دوره کوتاه مدت

انسان ها به گوشی آیفون و بطور کل تمامی گوشی های هوشمند به عنوان انقلابی عظیم می نگرند. سیستم هایی با اندازه کوچک که به راحتی قابل حمل بوده و با حافظه خود قادرند تا بسیاری کار های روزانه ما را انجام داده و با دوربین و جی پی اس باعث شکل گیری نرم افزار هایی چون Snapchat و Uber به عنوان ابزار هایی ضروری شده اند.

حال گوشی های هوشمند را از زاویه دیگری در نظر بگیرید. صفحه این سیستم های کوچک ترکیبی از مانیتور، موس، صفحه کلید می باشد. کمپانی های سازده گوشی همراه به میزانی هوشمندانه عمل کرده اند که تمامی این ابزار های بزرگ را در مقیاسی بسیار کوچک برای کاربران با عنوان گوشی همراه ارائه داده اند.

گوشی همراه گلکسی اس۸ را که در همین هفته از آن رو نمایی شده در نظر بگیرید. ظاهر بسیار زیبا و صفحه بدون قاب آن تنها مواردی از تفکرات عظیمی بوده اند که در راستای این گوشی به چشم می خورد. گلکسی جدید چیزی فراتر از یک انقلاب می باشد. ویژگی Bixby که در این گوشی جاسازی شده به عنوان دستیاری مجازی شناخته شده که به کاربراین این اجازه را خواهد داد تنها در راستای اپلیکیشن ساده و با استفاده از صدای خود بسیاری از فعالیت ها و دیگر دستگاه های مجهز به سیستم هوشمند را تحت کنترل داشته باشند. هدست Gear VR virtual به عنوان یکی از ویژگی های مربوط به واقعیت مجازی در راستای Oculus فیس بوک در این گوشی تعبیه شده است.

کمپانی اپل نیز اظهار داشته در حال بررسی و ارتقاء سیری می باشد تا از این طریق واقعیات افزوده را وارد مسیری جدید و قابل لمس تری برای کاربران این گوشی کند.

دیگر محصولاتی چون Amazon Echo ،Sony PlayStation VR و Apple Watch نیز در طی دسترسی به موقعیت های قابل توجهی نشان داده اند که چطور تمامی کمپانی های تکنولوژی در نظر دارند تا با پیشرفت های همه روزه خود حرف جدید در بازر تکنولوژی داشته باشند.

تحولات مربوط به دوره میان مدت

در این مدت است که گوشی های هوشمند تبدیل به سیستم های آشنا ولی به میزانی عجیب خواهند شد. Microsoft، Facebook و Google در نظر دارند تا هدست های مستقل در راستای واقعیت افزورده خود را ارئه دهند که قادر خواهند بود تصاویر سه بعدی را در جلوی چشمان شما به نمایش بگذارند. حتی با توجه به شایعاتی، اپل نیز در تلاش است تا به عنوان کمپانی عظیم در این زمینه فعالیت های چشم گیری انجام دهد.

با توجه به گفته های اخیر کیپ من (Alex Kipman) از کمپانی مایکروسافت به Business Insider، به زودی واقعیت افزوده قادر خواهد بود تا به راحتی جای گوشی های هوشمند، تلویزیون و تمامی ابزار های دارای صفحه نمایش را بگیرد. و این زمانی است که به هیچ عنوان نیازی به دستگاهی جدید و مجزا برای صحبت کردن، مسیج فرستادن، بازی کیدن و بطور کل گوشی همراه نخواهد بود.

این زمانی است که محصولات Amazon Echo و Apple’s own AirPods بیشتر از هر دوره ای برای ما اهمیت خواهند داشت. در این راستا و با ارائه محصولات پیشرفته وابسته به واقعیت مجازی مثل Apple’s Siri، Amazon’s Alexa، Samsung’s Bixby و Microsoft’s Cortana که نه تنها به کاربران اجازه خواهند داد تا با استفاده از صدای خود با این ابزار های هوشمند رابطه بر قرار کنند، بلکه فرصتی را به وجود خواهند آرود تا سیستم ها نیز بتوانند به خواسته انسان پاسخ داده و مکالمه ای دو طرفه برقرار کنند.

به عبارتی دیگر، کامپیوتر ها حواس شما را به چنگ خواهد آورد که می تواند در دید اول تا میزان عجیب و ترسناک برسد. دنیایی را تصور کنید که در آن ابزار های هوشمند نه تنها قادر خواهند بود تمامی نوشته هایی که در جلوی چشمان شما قرا دارد را کنترل کنند بلکه می توانند دید شما را نیز به نوعی تحت نظر داشته و کنترل کنند.

بعد از گذشت مدت کوتاهی، دنیا تبدیل به مکانی خواهد شد که انسان و ماشین در کنار هم به فعالیت ها ادامه خواهند داد. کمپانی های تک به دنیا قول داده اند که بعد از این انقلاب، دنیا تبدیل به مکانی با ظرفیت تکنولوژی کم تر و در عوض بالانس شده و دنیای فیزیکی و دیجیتالی در راستی یکدیگر فعالیت خواهند کرد.

آینده ای عجیب و غریب

هرچند صحبت از کاهش ظرفیت تکنولوژی به میان آمده، آینده به میزان هرچقدر هم کم به ابزار های تکنولوژی وابسته خواهد بود، حتی اگر تنها نیاز باشد تا عینکی هوشمند به چشم داشته باشید و در ادامه و با گذشت سال های بیشتر قطعا شاهد پیشرفت ها و ابزار های عجیب تری خواهیم بود.

در این نوشته ما به Neuralink اشاره می کنیم، کمپانی که توسط ماسک تأسیس شده و قادر است کامپیوتر های جدید را درون ذهن انسان در راستای “تور های عصبی” جاسازی کند. مرحله ای که با وجود ابتدایی بودن قادر خواهد بود تا پل ارتباطی بین مغز و کامپیوتر ها را به وجود بیاورد. در این زمان است که تکنولوژی و بشریت در کنار یکدیگر به فعالیت و اداره دنیا خواهند پرداخت.

به گفته ماسک، دلیل تمامی این پیشرفت ها هوش مصنوعی می باشد که با پدید آمدن، بسیاری ابزار ها چون دستیار های صوتی و واقعیت مجازی را در مدت کوتاهی به دنیا معرفی کرده است. به این معنی که انسان ها تنها نیاز دارند تا وجود خود را در راستای ماشین آلات تقویت کرده تا با استفاده هرچه حرفه ای تر قادر باشند جایی در دنیای انقلابی جدید داشته باشند. اگر علاقه زیادی به خواندن مطالبی در این مورد دارید، آینده نگر، کورزویل (Ray Kurzwei) می تواند برای شما گزینه مناسبی باشد.

این مورد با تمام پیشرفت ها و مسیر های جالبی که برای انسان به وجود آورده، از طرف بسیاری چون نویسندگان علمی تخیلی، اهل فن و فلاسفه نقض شده چراکه در صورت همکاری انسان و تکنولوژی معنی واقعی “انسان” از بین خواهد رفت.

البته تمامی موارد گفته شده در حد فرضیه می باشد ولی این مورد مشخص است که با از بین رفتن گوشی های همراه، به دنبال آن قدرت دسترسی به دانش، معرفت، توانایی هایی فراتر از طبیعت نیز آرام آرام از بین خواهد رفت. افزایش ذهنیت انسان موردی است که هم اکنون به عنوان یکی از اصلی ترین ویژگی ها در دنیا مورد نظر است که باید همه روزه پیشرفت کرده و در زندگی انسان ها نقش پررنگ تری داشته باشد.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه