زندگی در مناطق فقیر نشین ریسک اضطراب را در خانم ها افزایش می هد، موردی که هیچ تأثیری بر روند روحی مردان ندارد

همواره محیط زندگی تأثیر زیادی بر روی حالت های افراد دارد که از جمله آن نابرابری مربوط به درآمد می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات مربوط به وضعیت پزشکی و حتی مرگ زود رس در نظر گرفته شود

0
39
زندگی در مناطق فقیر نشین ریسک اضطراب را در خانم ها افزایش می هد، موردی که هیچ تأثیری بر روند روحی مردان ندارد

“اضطراب به عنوان یک حساسیت بی دلیل روانی می تواند درصورت زندگی طولانی مدت در مناطق فقیر نشین خانم ها را در مقایسه با مردان بیشتر تحت تأثیر قرار دهد”

دلایل این یافته کاملا پیچیده و متعدد گزارش شده است. طبق آخرین داده های دانشگاه کمبریج، خانم هایی که در مناطق فقیرنشین زندگی می کنند در مقایسه با هم نوعانی که در بین ثروتمندان زندگی می کنند اضطراب بیشتری داشته ولی مردان در راستای میزان بالا و پایین شدن اضطراب خود در راستای تغییر محیط زندگی موردی را از خود نشان نداده اند.

موردی که توسط محققان و در راستای بررسی ۱۸٫۰۰ فرد بریتانیایی صورت گرفته مربوط به اختلال اضطراب می باشد که با ویژگی هایی چون: نگرانی بیش از حد و غیر قابل کنترل در مورد شرایط زندگی متعدد، از محل کار و  امور مالی گرفته تا روابط و سلامتی، می باشد. این حالت می تواند در مورد مسائل کوچک و یا بزرگ متغیر بوده و در برخی موارد کنترل آن بسیار دشوار می باشد.

چنین افرادی همواره به نوعی حس خاصی در مورد اتفاقات منفی را در خود پرورش می دهند، اتفاقاتی که شاید بدون هیچ منطقی وجود خارجی در محیط اطراف دیده نشده و تنها ساخته ذهن افراد مضطرب قلمداد می شود. اینگونه افراد معمولا همیشه از برخی ناخوشی ها مثل: بی قراری، بی خوابی و تحریک پذیری شدید رنج می برند. افراد مضطرب در بسیاری شرایط و مکان هایی چون محل کار و یا مدرسه نمی توانند تمرکز خود ار به موضوع قابل بررسی معطوف کرده و به دلیل انقباض شدید عضلات مواردی چون سر درد، درد کمر و درد مفاصل در آنها به چشم می خورد. برنامه خواب چنین افرادی نیز نمی تواند در مقایسه با دیگران به حالتی منظم در آمده که به دلیل بی خوابی های شب گذشته، به نوعی همواره خستگی و عدم تمرکز بیشتر در آنها دیده می شود.

از آنجاییکه برخی مطالعات فاکتور های شخصی مثل درآمد و تحصیل را دلیل اضطراب می دانند، محل زندگی نیز می تواند تأثیر به سزایی بر سلامت روانی خانم ها داشته باشد. همواره محیط زندگی تأثیر زیادی بر روی حالت های افراد دارد که از جمله آن نابرابری مربوط به درآمد می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات مربوط به وضعیت پزشکی و حتی مرگ زود رس در نظر گرفته شود.

اما در مورد اضطراب چطور؟ یافته های اخیر در این مورد

مطالعه که با همکاری کوک (Ryd Cook) انجام گرفته به سوال تأثیر پذیری بالای خانم ها در مقایسه با مردان جواب داده است. البته موارد بسیاری می توانند به عنوان اثر هایی در این بررسی در نظر گرفته شوند ولی یکی از آنها می تواند به دلیل سپری کردن وقت زیاد خانم ها در خانه باشد. خانم ها در مقایسه با مردان بیشتر در خانه مانده و همواره شغل های نیمه وقت را به دلیل برخی کار های خانه قبول می کنند. نگهداری از کودکان، آشپزی و رسیدن به کار های خانه مواردی می باشند که ساعت های سپری شده توسط خانم ها را نسبت به مردان افزایش می دهند. بنابراین بودن بیشتر در خانه و زندگی در مناطق فقیرنشین، همه می توانند به عنوان فاکتور های افزایش اضطراب خانم ها به شمار بیایند.

مورد دوم، تأثیر پذیری متفاوت هر دو جنس از محل زندگی می باشد. برای مثال، ترس از آزار و امنیت و کنار نیامدن با همسایه ها و محله یکی از اصلی ترین نگرانی های خانم ها به شمار می رود. اگر خانم ها احساس کنند که محیط اطراف آنها امن نبوده و انسان ها غیر قابل اعتمادی در همسایگی آنها زندگی می کنند بنابراین ترجیح می دهند تا وقت کم تری را در بیرون خانه سپری کنند. در نتیجه تمامی اینها، کاهش فعالیت های فیزیکی به عنوان یکی از اصلی ترین موراد برای به اوج رسانی سلامت روانی، کاهش پیدا می کند.

سومین مورد به راه یافتن در بین شبکه های اجتماعی و اطرافیان مربوط می شود. خانم ها به دلیل اجتماعی بودن همواره تمایل دارند تا بین همسایه ها و دوستان خود نفوذ داشته باشند. در صورت سازگار نبودن محیط و نبود افرادی قابل اعتماد زندگی اجتماعی مختل شده و در نتیجه اضطراب نیز تا میزان چشم گیری بالا خواهد رفت.

در نهایت مشخص می شود تجربه استرس توسط خانم ها در مقایسه با مردان کاملا متفاوت می باشد. خانم ها در راستای رو یا رویی با استرس بطور دورن گرایی عمل کرده و مشکلات روانی بالایی در خود به وجود می آورند. این مورد در راستای مردان متفاوت عمل می کند. اگر مردی با استرس و به رو شود ترجیح می دهدتا بطوری برون گرا عمل کرده و با مصرف الکل و تغییر شرایط، به نوعی از استرس را پس بزند.

البته در پایان مشخص می شود که تنها یکی از جنبه های محرومیت نمی تواند دلیل بر افزایش اضطراب خانم ها در نظر گرفته شود. همواره در محل های متفاوت دلایل متنوعی وجود دارد که استراس را در خانم ها افزایش داده و هر یک به عنوان زمینه ساز مشکل اصلی به شمار می روند. هم اکنون این قشر از جامعه به دلیل بالا بودن مسئولیت، کار کردن در کل روز و از طرفی انجام کار های روزمره و نگهداری از فرزندان همه مواردی می باشند که استرس و اضطراب را در خانم ها بالا می برند.

هم اکنون تعداد خانم هایی که در مناطق فقیر نشین زندگی می کنند بالا می باشد و در همین راستا سیاست گذاران و برنامه ریزان جامعه وظیفه دارن تا با ارائه قوانینی جدید شرایط را به نفع خانم ها تغییر داده و از این طریق یکی از اصلی ترین مشکلات این قشر، یعنی اضطراب را تا میزان قابل چشم گیری کاهش دهند.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه