انفجار های رادیوئی سریع: با توجه به نوشته های پروژه مربوط به ردیابی فضایی ها، همواره سیگنال هایی از کهکشان دور به گوش می رسد

0
37

این انفجار ها به عنوان یکی از مرموز ترین مواردی به شمار می روند که بنا به دلایلی بر عجیب بودن آنها افزوده می شود. دانشمندان در حدود ۱۵ انفجار رادیوئی عجیب شنیده اند که از طرف یکی از کهکشان های دور دست رسیده است. تمامی این پیام ها از طرف Breakthrough Listen، پروژه ای که توسط هاوکینگ (Stephen Hawking) و میلنر (Yuri Milner) در سال ۲۰۱۵ برای ردیابی زندگی در فضا تاسیس شده بود، دریافت شده است.

 با استفاده از رادیو تلسکوپ گرین بنک (Green Bank Telescope) دکتر گاجار (Vishal Gajjar) و تیم دانشمندان لیسن (Listen) سیگنال های مربوطه در ساعات اولیه روز شنبه ۲۶ آگوست دریافت شده اند. انفجار های رادیویی سریع که با مخفف FRBs شناخته می شوند به عنوان عجیب ترین موارد در فضا به شمار می روند: انتشار های کوتاه و عجیب که از منابع دور دست و ناشناخته منتشر می شوند و توسط بسیاری تلسکوپ های روی زمین نیز دریافت می شوند. به دلیل یکی بودن منبع تمامی سیگنال های دریافتی، دانشمندان به این فرضیه رسیده اند که شاید در همین نقطه چیزی باشد که تمامی این سیگنال ها را عمدا به فضا فرستاده و کاملا به دور از وقایع فیزیکی مربوط به فضا باشد. هم اکنون نیز دانشمندان ۱۵ سیگنال قوی از یک نقطه مشخص فضا را دریافت کرده اند که با نام FRB 121102 شناخته می شود. این از مواردی بوده که در مقایسه با هر نوع سیگنال دریافتی از نطقه مربوطه قوی تر است. اولین سیگنال دریافتی از FRB 121102 در سال ۲۰۱۲ گزارش شده است که به عنوان منشع تمامی سیگنال ها به شمار می رود.

در سال ۲۰۱۶ دانشمندان مکانی را در فضا کشف کرده اند که انفجار هایی ممتد از یکی از کهکشان های کوتوله را می فرستد که در فاصله ۳ بیلیون سال نوری از زمین قرار گرفته است. این سیگنال ها زمانی مقصد خود را ترک کرده بودند که کهکشان ما تنها دو بیلیون سال بود که انسجام خود را به دست بگیرد. از همان تاریخ است که دانشمندان تلسکوپ ها را به همان مکان متمرکز کرده اند تا شاید بتوانند سیگنال های بیشتری دریافت کنند. البته این را باید خاطر نشان کرد که فضانوردان هنوز اطلاعات بسیار کمی از این سیگنال ها و نحوه ارسالشان به زمین در دست دارند اما سیگنال های دریافتی اخیر می تواند اطلاعات بسیاری در این زمینه برای دانشمندان فراهم کند.

افزودن دیدگاه