ایدا لاولیس و شهرت همیشگی پس از مرگ

ایدا در این نوشته اظهار داشت که چگونه می توان کد هایی را معرفی کرد تا دستگاه قادر باشد حرف ها و نشانه ها را در راستای اعداد اجرایی کند

0
63
ایدا لاولیس و شهرت همیشگی پس از مرگ

“ایدا لاولیس یک ریاضیدان مجرب و با استعداد که به نظر می رسد اولین دستورالعمل ها برای سیستم های کامپیوتر ابتدایی را در سال های ۱۸۰۰ ارائه داده باشد”

دختر شاعر معروف بایرون (Lord Byron)، ایدا بایرون در ۱۰ دسامبر سال ۱۸۱۵ در لندن متولد شد. ایدا لاولیس استعداد خوب ریاضیات خود را در سن بسیار کمی نشان داد. او با ترجمه مقاله ای در مورد کشف بابیگ (Charles Babbage) با بیان مطالب و نظرات خود موفقیتی خاص را در کارنامه خود ثبت کرد. از آنجاییکه او توانسته مفاهیم کامپیوتر بسیاری را معرفی کند به همین دلیل به عنوان اولین برنامه نویس کامپیوتر شناخته می شود. او در ۲۷ ماه نوامبر سال ۱۸۵۲ درگذشت. ایدا به عنوان تنها فرزند قانونی بایرون به شمار می رفت که تنها چند هفته بعد از به دنیا آمدنش مادر و پدر او از یکدیگر جدا شدند. بعد از گذشت چند ماه بایرون انگلستان را ترک کرده و دیگر هیچوقت دختر خود را ندید. او زمانیکه ایدا هشت سال داشت در یونان از دنیا رفت.

ایدا لاولیس دختری اشرافی به شمار می رفت که با توجه به شرایط یک دختر با استاندارد های زندگی بالا تربیت کاملا متفاوتی داشت. او در راستای اصرار های مادرش شروع به آموختن ریاضی و علوم زیر نظر یکی معلمین خصوصی کرد. این شیوه کاملا خلاف عرف آن دوره به شمار میرفت و در حالی که طبق قانون ایدا باید فلسفه و دین را آموزش می دید، به اعتقاد مادرش و تنها برای پیشرفت در علم مسیری کاملا جدا را پیش گرفت. مادر او همواره در تلاش بود تا به نوعی حس کنترل را در ایدا افزایش دهد تا در آینده بتواند روحیه و خویشتنداری را در خود همواره حفظ کند.

در سن ۱۷ سالگی ایدا با ریاضیدان بابیگ آشنا شد.در طی تلاش های او برای یاد دادن مطالبی به ایدا، این دو توانستند رابطه دوستانه خوبی را بین خود برقرار کنند. از طریق بابیگر او توانست تا مطالعات در زمینه ریاضیات پیشرفته را با پروفسور دمورگان (Augustus de Morgan) آغاز کند. ایدا همواره تحت تاثیر ایده های بابیگز-به عنوان پدر کامپیوتر-قرار می گرفت-کسی که با اختراع موتوری متفاوت در راستای محاسبه معادلات ریاضیات نام خود را به عنوان فردی کاملا موفق ثبت کرد. بعد از مدت ها از ایدا خواسته شد تا مجله نوشته شده توسط مهندس ایتالیایی به نام منابریا (Luigi Federico Menabrea) در مورد بابیگر برای یک مجله سوئیسی را ترجمه کند. او نه تنها توانست نوشته اورجینال فرانسه را به انگلیسی ترجمه کند بلکه توانست ایده ها و نظرات خود را نیز در مورد اختراع ماشین مربوطه ثبت کند و همین سبب شد تا کل نوشته از نمونه اصلی آن سه برابر طولانی تر شود. کار او در سال ۱۸۴۳ در مجله علمی انگلیس ثبت شد. او تنها از حرف اول کلمات به عنوان مسئول ترجمه خود یعنی “,.A.A.L” استفاده کرد.

ایدا در این نوشته اظهار داشت که چگونه می توان کد هایی را معرفی کرد تا دستگاه قادر باشد حرف ها و نشانه ها را در راستای اعداد اجرایی کند. او همچنین از شیوه ای صحبت کرد تا موتور یک سری دستوالعمل ها را تکرار کند، شیوه ای به نام حلقه که کامپیوتر های امروزی از آن استفاده می کنند. این نوشته ها در زمانیکه او زنده بود به اندازه ای که انتظار می رفت مورد توجه قرار نگرفت. ایدا همچنین ایده هایی را معرفی کرد تا بتوان با استفاده از آنها در قمار شانس برد را افزایش داد. اما متاسفانه داده های او جز خطر مالی چیزی را برای او به همراه نداشت. او سرانجام به دلیل سرطان رحم از دنیا رفت. او در کنار قبر پدر خود در قبرستان سنت ماریا مدالن در ناتینگهام انگلستان دفن شد.

زندگی شخصی

ایدا لاولیس در سال ۱۸۳۵ با ویلیام کینگ ازدواج کرده و به همین دلیل به عنوان کنت لاولیس بعد از سه سال معرفی شد که بعد از آن توانست لقب Countess of Lovelace را به خود اختصاص داد. آن ها علاقه زیادی به اسب ها داشته و در طی ازدواج خود توانستند صاحب سه فرزند شوند.

زمینه فعالیت و علاقه ایدا در زمینه ریاضیات تا سال های ۱۹۵۰ مورد توجه قرار نگرفت. نوشته های ایدا لاولیس دوباره بعد از مرگش توسط بودن (B.V. Bowden) در طی کتابی به نام Faster Than Thought: A Symposium on Digital Computing Machines منتشر شد. بعد از آن بود که ایدا توانست افتخارات بسیاری را به خود اختصاص دهد. در سال ۱۹۸۰، وزارت دفاع ایالات متحده زبان جدید کامپیوتری را به نام “,Ada” بعد از مرگ او نامگذاری کرد.

افزودن دیدگاه