طبق گفته محققان، افرادی که به نوعی محرومیت خواب را تجربه می کنند نمی توانند از فواید مسکن ها بهره ببرند

بسیاری بیمارانی که از درد های مزمن رنج می برند اغلب افرادی با برنامه خواب نا منظم و خستگی طول روز شناخته می شوند

0
49
طبق گفته محققان، افرادی که به نوعی محرومیت خواب را تجربه می کنند نمی توانند از فواید مسکن ها بهره ببرند

“مسکن به عنوان ترکیب قوی شناخته می شود که می تواند بسیاری درد های مزمن را تسکین دهد. ولی در صورت کمبود خواب، این ترکیبات نمی توانند برای بدن مأثر واقع شوند”

مطالعه اخیر رابطه غیر قابل پیش بینی بین کمبود خواب و حساسیت به درد را کشف کرده است. این داده ها می توانند پیامد های قابل توجیهی برای درمان های مربوط به کنترل درد به شمار آیند. مطالعه اخیر صورت گرفته از طرف موسسه ملی بهداشت (NIH) نتیجه گیری کرده که در حدود ۲۵ میلیون بزرگسال در آمریکا از درد های مزمن رنج می برند که در میان در حدود ۴۰ میلیون فرد در طی سه ماه گذشته به نوعی درد شدید را تجربه کرده اند.

هر نوع دردی که بیشتر از ۱۲ هفته به طول می انجامد به عنوان درد مزمن به شمار می رود. چنین درد هایی می تواند به دلیل پیامد های مربوط به زخم، به دلیل یک بیماری زمینه و یا بدون هیچ دلیل خاصی در افراد دیده شود.

بسیاری از افراد برای تسکین درد های خود شیوه های پزشکی مکملی مثل یوگا و یا مدیتاسیون را انتخاب کرده ولی به گفته محققان علاوه بر موارد گفته شده گزینه دیگری نیز باید در راستای تسکین درد های مزمن در نظر گرفته شود چراکه کم خوابی به عنوان یکی از فاکتورهای افزایش حساسیت فرد به درد بوده که به دلیل ارتباط غیر قابل پیش بینی می تواند تأثیر مسکن ها را نیز از بین ببرد. این داده در آینده به بیماران دچار درد های مزمن کمک خواهد کرد تا ناراحتی های خود را بهتر از قبل شناخته و کنترل کنند.

این مطالعه توسط محققان BIDMC انجام گرفته و یافته ها در مجله Nature Medicine به چاپ رسیده اند.

بررسی رابطه بین کمبود خواب و درد در موش های آزمایشگاهی

این تیم که توسط لاترمولیری (Alban Latremoliere)، به عنوان یکی از محققان و فعالان دکترا و همچنین الکساندر (Chloe Alexandre) اداره می شده، تأثیر کمبود خواب و از طرفی دیگر تکمیل بودن ساعات خواب و همچنین حساسیت افراد به محرک های دردناک و غیر دردناک را مورد مطالعه قرار داده اند.

علاوه بر موار گفته شده محققان در طی این بررسی تأثیر مسکن های شناخته شده ای مثل ایبوپروفن و مورفین، همچنین تأثیر دارو های ترویج بیداری مثل کافئین و مودافینیل را بر روی حساسیت درد مورد بررسی قرار دادند.

در ابتدای مطالعه این محققان چرخه خواب و حساسیت حسی بین ۶ تا ۱۲ موش را با استفاده از هدست هایی که قابلیت اندازه گیری الکتروانسفالوگرافی و الکترومیوگرافی را داشتند مورد بررسی قرار دادند. این مورد مطالعه توانسته است تا اطلاعات پایه ای را در اختیار دانشمندان قرار دهد. بعد از اعمال موارد گفته شده، افراد برآن بوده اند تا با آموزش موش ها طی مدتی خواب بدون استرسی را تجربه کنند و در مورد دیگری سعی داشتند تا با اسباب بازی ها و موارد دیگری موش ها را برای مدت طولانی سرگرم نگه داشته و خواب آنها را به نوعی مختل کنند. در طول این مدت آزمایش تمامی فاکتور های مربوط به میزان استرس و حساسیت درد این افراد توسط محققان مورد بررسی قرار گرفته بود.

حساسیت به محرک های درد توسط اعمال میزان کنترل شده ای از سرما، گرما، فشار و یا کپسایسین-به عنوان ترکیب فعال در فلفل چیلی اندازه گیری شد. هدف، بررسی بازه زمانی واکنش به تمامی محرک های درد توسط این موش ها به جهت بررسی تأثیر روند خواب بر روی قدرت فیزیکی بدن موش ها در نظر شد که با اعمال تمامی فاکتور های گفته شده، واکنش موش ها به تمامی محرک ها بطور دقیق اندازه گیری شده اند. در این میان، پاسخ به محرک های بدون درد نیز در راستای ایجاد صدا هایی بلند و مشاهده واکنش آنها-در کل پریدن-نیز از طرفی دیگر توسط محققان انجام گرفت. که در نهایت تمامی موارد مشخص شد خواب رابطه بسیاری نزدیکی با واکنش به محرک ها دارد.

مورد تعجب انگیزی که در این مطالعه به چشم می خورد، عدم تأثیر مسکن ها در راستای کاهش درد طی برنامه خواب نامنظم بوده، ولی از طرف دیگر، دارو های ترویج بیداری به نوعی کاملا موفقیت آمیز توانسته اند از حساسیت بیش از حد که توسط محرومیت از خواب حاد و مزمن جلوگیری کنند. هرچند مودافینیل و کافئین هیچ نوع خاصیت ضد درد در موش هایی که بطور نرمال استراحت کرده بودند نشان نداده است.

نتایج پیشنهاد می دهد بیماران مبتلا به درد های مزمن که مصرف دارو های مسکن را در برنامه خود دارند شاید بتوانند تا میزانی دوز مصرفی خود، در صورت محرومیت از خواب، را افزایش داده که این خود نیز به نوعی عوارض ناشی از مصرف متفاوتی می تواند داشته باشد. خستگی و اختلال خواب اغلب به عنوان مواردی در راستای درد های مزمن به شمار می روند.

به گفته دکتر ماسکی (Kiran Maski)، متخصص اختلال خواب در BIDMC: “بسیاری بیمارانی که از درد های مزمن رنج می برند اغلب افرادی با برنامه خواب نا منظم و خستگی طول روز شناخته می شوند که برخی دارو های ضد درد نیز می توانند به نوعی این عوارض را در افراد افزایش دهند. این در حالی است که اطلاعات به دست آمده از آزمایشات اخیر می تواند راهی جهت ایجار شرایطی بهتر برای درمان و مراقبت های بالینی به شمار آید.”

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه