چطور تاریکی و سردی هوا باعث منقرض شدن دایناسورها شد؟

پایان حکمرانی دایناسورها!

0
32
منقرض شدن دایناسورها

“هوای سرد و تاریک پایان فرمانروایی دایناسورها”

شصت و شش میلیون سال پیش، از بین رفتن ناگهانی دایناسورها باعث شروع داستان جدیدی از زندگی پستانداران که در نهایت آن منجربه به فرمانروایی نسل انسان بر روی کره زمین شد. دانشمندان آب و هوا به این نتیجه رسیدند که چگونه ذرات ریز سولفوریک اسید پس از اتفاق شناخته شده ی اثابت شهاب سنگ به زمین و در ادامه منتقل شدن این عنصر به سمت جو و هوای موجود در ارتفاعات و متمرکز شدنش، باعث بسته شدن مسیر رسیدن نور خورشید برای چند سال متوالی به زمین بسته شده و در نهایت تغییری در آب و هوای زمین گردید. در این مدت گیاهان از بین رفتند و چرخه تغذیه در کل این دوران دگرگون شد. محاسبات کامپیوتری نشان میدهد که دانه های ریزی که در این دوران در هوا اثبات شده بر اثر سرد شدن طولانی مدت و بنابراین مرگ دایناسورهایی شد که در خوشکی زندگی می کردند.

به گفته جولیا بروگر سرمای شدید که به همراه اثابت شهاب سنگ که پس از آن تشکیل دهانه چیکشلوب در مکسیکو نقطه اصلی در دگرگونی حیات سطح زمین شد. دانشمندان برای اولین بار با کمک گرفتن از محاسبات کامپیوتری که در شرایط متفاوت جوی کارگذاری شده است نشان میدهد که گازهای سولفور تولیدی موجود در بر اثر بخار این شهاب سنگ و ورود آن ها به جو عامل اصلی بسته شدن مسیر ورود نور خورشید و در نهایت سرد شدن زمین شده است.

پس از این اتفاق دایناسورهایی که به زندگی در شرایط مطلوب عادت کرده بودند وارد فاز جدیدی از زندگی شده و دمای نزدیک به صفر درجه را تجربه کردند که این افت تا حدود چندین درجه باعث تغییر چشم گیر دمای هوا شده و گفته میشود که تا سه سال این وضعیت به طول انجامید. حجم یخ موجود در زمین به میزان زیادی افزایش پیدا کرده و حتی در مناطق استوایی این پدیده مشاهده می شده.

این اتفاق نشان میدهد که چگونه انقراض دایناسورها باعث پدیداد شدن و تکامل چشمگیر انسان ها روی کره زمین بوده و نشان گر این است که داشتن اطلاعات کافی از آب و هوای سال های آتی تا چه میزان از اهمیت برخوردار است.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه