بررسی استخوان های لگن دایناسور رمز و راز های جدیدی را به محققان نشان می دهد

استخوان لگن جدید توانسته تا راه را برای بررسی های نژاد های جدید از دایناسور ها را هموار کند بطوریکه هم اکنون دانشمندان قادرند تا با در درست داشتن این نمونه نژاد های یافت شده را مقایسه کنند

0
49
بررسی استخوان های لگن دایناسور رمز و راز های جدیدی را به محققان نشان می دهد

“ترودون فرموزوس یا توجه به استخوان لگن جدید یافته شده نشان می دهد که می تواند بسیار پیچیده تر از تصور انسان ها باشد. نمونه یافته شده از هر نوع شناخته شده قبلی بزرگ تر است”

تیم جدیدی از دیرینه شناسان دانشگاه آلبرتا (University of Alberta) نمونه ای از معروف ترین دایناسور های شمال آمریکا را مورد بررسی قرار داده اند، ترودون فرموزوس (Troodon Formosus) که به دلیل قرار گرفتن و رتبه بندی دو نوع شبیه به آن، عنوان طبقه بندی معتبر به شمار نمی آید. ولی یافته های جدید ریست (van der Reest) که در بخش دیرین شناسی شمال آمریکا زندگی می کند باری دیگر این طبقه بندی را به چالش می کشد.

در ماه جون سال ۲۰۱۴ بود که ریست توانست نمونه ای سالم از لگن داینوسور را در پارک استانی دایناسور را پیدا کند. بنابراین او تصمیم گرفت تا مطالعات خود را پیش برده و نمونه یافته شده را با استخوان جمجمه یافت شده قبلی در آلبرتا جنوبی مقایسه کند. در نتیجه این مطالعات مشخص شد که بر خلاف باور قبلی در این پارک نه تنها یک، بلکه دو نژاد از دایناسور ها زندگی می کرده است. هم اکنون ریست نژاد یافته شده  جدید را با نام Latenivenatrix Mcmasterae معرفی می کند.

بررسی هرچه دقیق تر تاریخچه

تاکنون و بر اساس بررسی ها تعداد بسیار بالایی از ترودون های یافت شده در آمریکای شمالی در گروه ترودون فرموزوس قرار می گیرفته اند. استخوان لگن جدید توانسته تا راه را برای بررسی های نژاد های جدید از دایناسور ها را هموار کند بطوریکه هم اکنون دانشمندان قادرند تا با در درست داشتن این نمونه نژاد های یافت شده را مقایسه کرده و به یافته های جدیدی دست پیدا کنند. ترودون فرموزوس از منطقه مکزیکو تا آلاسکا یافت شده که به نظیر می رسد ۱۵ میلیون سال برای این نقل مکان ها در کل زندگی این دایناسور نیاز بوده است.

علاوه بر جدید بودن این نژاد مشخص می شود Latenivenatrix به خودی خود رمز و راز های بسیاری در راستای زیر مجموعه خود داشته باشد. با توجه به گفته های ریست: “این بزرگترین مورد از تمامی نمونه های یافت شده به شمار می آید که در حدود دو متر در قسمت سر و ۳٫۵ متر کل طول بدن آن تخمین زده شده است که تا ۵۰ درصد بزرگ تر از هر نوع نژاد دیگر یافت شده مربوط به این دایناسور ها می باشد. اسن نژاد جدید همچنین به عنوان یکی از بزرگ ترین دونده خزندها شناخته می شود.”

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه