با تمرکز بیشتری کار کنید، راهکارهایی برای افزایش تمرکز در اتاق کار خانه ی شما

0
32

“اتاق کار در خانه و تاثیرات یک محیط آرامش بخش در افزایش روند کاری”

به سختی افرادی را می توان پیدا کرد که تا اندازه بالایی دارای نیروی ارادی جهت چشم پوشی از اتفاقاتی که در اطراف آن ها میافتد، برای بالا بردن تمرکز خود، داشته باشند. که البته این حالت در تمامی انسان ها غریزی بوده و دلیلی است برای آگاهی و جلوگیری از خطرهایی که از همان ابتدای پیدایش انسان را تحدید میکرده که نیازمند تفکر و اطلاع از اتفاقات دور و اطراف بوده است. حتی سیستم بیولوژی به ما اجازه تمرکز در مورد موضوعی مشخص، زمانی که در اطراف ما اتفاقات مختلفی میافتد را نمیدهد. صداها و یا صحنه های غیرقابل پیش بینی تمرکز ما را همیشه به هم میزنند.

نویسنده این مقاله به عنوان یک روانشناس زیست محیطی سعی دارد تا با راهکاهایی به ما کمک کند تا با استفاده از ترفندهایی محیط اطراف خود را حتی با استفاده از افکار ساده به طوری تغییر دهیم تا تاثیری مثبت در روند کاری ما به وجود بیاید. در اینجا راه هایی پیشنهاد داده شده که نشان میدهد چطور با استفاده از تصاویر و حتی صداهای خاصی محیط اطراف خود را به مکانی راحت تبدیل کرده و در پی آن قدرت خلاقیت و سرعت عمل خود را بالا ببرید.

یک مکان مجزا برای اتاق کار خود در خانه در نظر بگیرید. تا جایی که برای شما امکان پذیر است دفتر خود را از فضای اصلی خانه مثل: اتاق نشیمن، آشپزخانه… دور کنید. این کار شاید در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد اما همه ما نیاز داریم تا ساعاتی بیشتر روی کار خود تمرکز کنیم. شاید این طور به نظر برسد که برخی از افراد شاید با داشتن نیروی تمرکز بالا بتوانند در هر محیط  پر سروصدایی تمرکز خود را داشته و حتی به هنگام تماشای تلویزیون و صحبت کردن کارهای خود را نیز انجام دهند. ولی باید بگوییم که این برای هیچ فردی به طور کامل قابل اجرا نبوده و تمرکز به طور کامل صورت نمیگیرد.

از دیوارها و درها برای جدا کردن محوطه ی کاری خود استفاده کنید. این تنها یک دفتر کار خلاصه و مفید برای شما خواهد بود-چرا که نور خورشیدی که به طور طبیعی میتواند در بیرون از خانه و دفتر اصلی شما در اختیارتان باشد، در خانه برای شما  امکان پذیر نباشد-اما محدود کردن و مشخص تر کردن فضای کار داخل خانه این امکان را به شما میدهد که با بالا بردن تمرکز خود قدرت خلاقیت بیشتری را به دست آورید. اگر دری برای دفتر خانگی خود در نظر بگیرید، به اعضای خانواده خود اطلاع میدهید زمانی که در بسته است و من در حال کار کردن هستم و اینکه “لطفا مزاحم نشوید مگر در مواقع ضروری”.

اگر دیوارهای سنتی کار ساز نیستند، چیز جدیدی را امتحان کنید. همیشه این امکان وجود نخواهد داشت که در فضای داخلی خانه خود دیوار جدیدی را جهت ایجاد محدوده ای جدا درست کنید. این میتواند به دلایل دیگر مثل گران بودن ساخت دیوار و یا حتی مربوط به خود شما باشد که نخواهید در محیط کاملا بسته کار خود را انجام داده و دوست داشته باشید تا میزانی به غیر از وقتی که مشغول به کار هستید با دیگر فضاهای داخل خانه در ارتباط باشید. در این صورت شما میتوانید از درهای کشویی نیز استفاده کنید.

محیط نورگیری را انتخاب کنید. قرار گرفتن در معرض نورخورشید و تماس با آن به هنگام کار کردن این امکان را به شما میدهد تا بر اساس موقعیت جغرافیایی خود زمان فعالیتان را تنظیم کنید. باید بدانید که این موضوع بسیار مهم است چراکه وقتی شما متناسب با برنامه روتین مربوط به فعالیت های خود پیش نمیروید، عملکرد شما به طور چشم گیری پایین خواهد آمد، زخم ها و جراحات شکل گفته در بدن دیرتر از حد معمول بهبود پیدا کرده و در موقعیتی نامطلوب از لحاظ روانی و جسمی قرار خواهید گرفت.

درجه حواس پرتی را با قرار دادن پنجره های بلند در اتاق کارتان کاهش دهید. اگر محیط بیرون بسیار پرتحرک و پر سرو صدا به نظر میرسد، تمرکزدر حین کار از شما گرفته میشود. این در حالی افزایش پیدا میکند که دفتر کار شما در کنار استخر و محوطه پارکینگ در نظر گرفته شده باشد. شما با استفاده از پنجره بام ها این مشکل را میتوانید جبران کنید. اگر امکان در نظر گرفتن این گونه از پنجره ها وجود ندارد، بنابراین استفاده از پرده های سنگین در قسمت پایین پنجره ها تا میزان بالایی ارتباط  شما را از محیط پر سروصدای بیرونی قطع کرده و تمرکزتانرا بالا میبرد.

رنگ اتاق کار را روشن در نظر بگیرید. رنگ گرم و طلائی بهترین گزینه انتخاب برای راحتی به هنگام کار و رنگ آبی روشن برای افزایش هوشیاری شما پیشنهاد میشود. شما میتوانید با خرید لامپ های حبابی سرد نوعی رنگ آبی برای اتاق کار خود فراهم کنید.

از رنگ هایی که در طبیعت دیده نمی شوند تا حد امکان استفاده نکنید.

از وسایلی که در ظاهر پیچیده بوده و تمرکز شما را به هم میزنند در اتاق کار استفاده نکنید. اگر در حال انجام کارهایی هستید که نیاز به تفکر و تمرکز بالایی دارند از وسایلی که از نظر ظاهری پیچیده و متفاوت به چشم میآیند استفاده نکنید. محیط کار شما باید بسیار ساده بوده که وسایل اضافی و بدون کاربرد دراین اتاق همیشه برای شما مشکل سار خواهند بود.

سقف بلند را برای دفتر خانگی خود در نظر بگیرید. امکان تمرکز برای شما در محیطی که دارای سقف و در واقع موقیت عمودی بلندی است بیشتر بوده و در واقع قدرت تخیل شما را بالا میبرد. اگر به دنبال به پایان رساندن کاری که نیاز به خلاقیت دارد هستید، سقفی بلند و همچنین به دور از وسایل تزیینی و سرگرم کننده در نظر بگیرید.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه