تهران، شهری مدرن به همراه آثاری تاریخی در راستای پیچیدگی دلنشین

0
42
تهران به عنوان پایتخت ایران کنونی شناخته می شود که شاهد وقایع تاریخی بسیاری در طول تاریخ این کشور متمدن بوده است، سازه های باستانی در کنار تمامی ویژگی ها و شکل مدرن امروزی زیبایی و تنوع لذت بخشی را برای ساکنان و به ویژه علاقه مندان به ایران و گردشگران به ارمغان می آورد.
مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران
این مجموعه در زمینی به وسعت ۱۱ هکتار واقع شده و دارای بناهایی از دوران قاجار و پهلوی است. در ابتدا به دستور فتحعلی شاه باغی کوچک و ییلاقی در یان محل ساخته شد و به تدریج بناهای دیگری نیز به آن افزوده شدند. از مهمترین بناهای دوره قاجار می­توان به کاخ صاحبقرانیه اشاره کرد. این کاخ در سال ۱۲۶۷ ه.ق. توسط ناصرالدین شاه احداث شد. بخشی از این کاخ با عنوان موزه جهان نما اختصاص به نمایش آثار اهدایی به خاندان پهلوی بوده است. کوشک احمد شاهی نیز یکی دیگر از بناهای ساخته شده در دوران قاجار توسط احمد شاه است که در دوران پهلوی دوم محل سکونت رضا پهلوی بوده است. یکی دیگر از بناهای مهم این مجموعه کاخ اختصاصی نیاوران است که در شمال شرقی باغ واقع شده و از سال ۱۳۴۷ ه.ش. تا انقلاب اسلامی، محل سکونت محمد رضا پهلوی و خانواده او بوده است. این باغ جدای از بناهای تاریخی آن، باغی سرسبز با درختانی کهنسال بوده و نیمروزی برای بازدید زمان لازم دارد.
برج میلاد
این برج در سال ۱۳۸۷ ه.ش. تکمیل و به عنوان نمادی از پایتخت ایران است. این برج با ارتفاع ۴۳۵ متر ششمین برج بلند دنیا است. یکی از نکات جالب و بارز در معماری این برج استفاده از معماری ایرانی اسلامی و ساخت آن بصورت هشت ضلعی است. این برج از قسمت­های مختلفی تشکیل شده است. در قسمت پایین برج، ساختمانی ۶ طبقه است که دو طبقه آن زیرزمین و از ۴ طبقه آن، لابی محل ورود و ۳ طبقه دیگر آن به واحدهای تجاری و رستوران اختصاص یافته است. بخش دیگر برج سازه رأس آن است. این بخش از ساختمان در ۱۲ طبقه ساخته شده است و شامل بخش­هایی چون سکوی دید باز، سکوی دید بسته، گالری آزاد هنری، گنبد آسمان و رستوران گردان است. در قسمت فوقانی ساختمان رأس برج نیز دکل مخابراتی احداث شده است. در کنار برج نیز مراکز تفریحی مانند دلفیناریوم، تی رول و … برای تفریح وجود دارند.
کاخ گلستان
این مجموعه یادگاری از ارگ تهران در ۲۰۰ ساله اخیر و محل اقامت پادشاهان قاجار بوده است. البته زمان ساخت این مجموعه از دوران صفویه آغاز شده و در زمان شاه عباس اول چهارباغ و چنارستانی در بخش شمالی آن احداث و عمارت سلطنتی را در آن بنا نموده­اند که امروزه چیزی بر جای نمانده است. قدیمی­ترین بناهای این مجموعه ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی، باقی مانده از دوران پادشاهی کریمخان زند است. خلوت کریمخانی ایوان سه دهنه­ای است که در میان آن حوضی با آب قنات قرار دارد. آقا محمد خان قاجار پس از نبش قبر کریم خان زند، استخوان­های او را دفن کرد. ایوان تخت مرمر نیز در سال ۱۱۷۳ ه.ق. ساخته شده و دیوانخانه و یا ایوان دارالاماره نامیده می­شده است. این مکان محل بارعام بوده است. وجه تسمیه این بنا تخت مرمری است که در سال ۱۲۲۰ ه.ق. به دستور فتحعلی شاه ساخته شده است. تخت مرمر سکوی بلند دیوارداری است که روی دوش سه دیو و شش فرشته و یازده ستون مارپیچی قرار گرفته است. در زمان ناصرالدین شاه بناهایی مانند تالار آینه، تالار سلام، تالار عاج یا سفره خانه تالار برلیان و عمارت خوابگاه به مجموعه اضافه گردید. ساخت تالار آینه یا تالار گلستان در سال ۱۲۹۱ ه.ق. آغاز و به علت تزئینات فراوان آن تا سال ۱۲۹۹ ه.ق. ادامه داشته است. این تالار کوچک به واسطه آینه کاری­های زیبای آن و همچنین نقاشی مرحوم کمال الملک بسیار معروف است. ساخت تالار سلام نیز همزمان با تالار آینه آغاز شد. این تالار با کاربری موزه ساخته شده است و به دلیل مراسم رسمی صورت گرفته در آن به تالار سلام معروف است. هم اکنون نیز برخی آثار نفیس چون تخت طاووس و صندلی مرصع محمد شاه در آن نگهداری می­شود. تالار عاج در بخش شرقی تالار آینه قرار گرفته است. در کنار این تالار نیز تالار برلیان قرار دارد. در این تالار از میهمانان خارجی پذیرایی می­شده است. در حال حاضر این تالار نمایشگاهی از اشیاء نفیس است. عمارت خوابگاه نیز در سال ۱۳۳۹ ه.ق. ساخته شده است و محل اقامت میهمانان خارجی بوده است. در قسمت جنوبی کاخ نیز چند عمارت قرار گرفته­اند که از آن جمله می­توان به عمارت بادگیر، چادرخانه و تالار الماس اشاره نمود. عمارت بادگیر از بناهای ساخته شده در زمان فتحعلی شاه است. این عمارت دارای تالار بزرگی است که دارای تزئینات نقاشی، آینه کاری، گچ بری و منبت کاری زیبایی است. در زیر این تالار، حوض خانه بزرگی واقع شده است که در چهار گوشه آن چهار بادگیر بلند با کاشی کاری­های زیبا قرار دارد. تالار الماس نیز در دوران فتحعلی شاه ساخته شده است. این تالار به دلیل آینه کاری­های زیبای آن بدین نام خوانده می­شود. کاخ ابیض در بخش غربی محوطه کاخ گلستان واقع شده و تاریخ ساخت آن ۱۳۰۸ ه.ق. است. این کاخ به منظور نگهداری هدایای سلطان عبدالحمید عثمانی ساخته شده و محل کار صدراعظم وقت بوده است. این بنا از سال ۱۳۴۷ ه.ش.موزه مردم شناسی شد. شمس العماره از بناهای قرار گرفته در بخش شرقی کاخ گلستان است. این بنا در سال ۱۲۸۲ ه.ق. به دستور ناصرالدین شاه بنا گردید. تزئینات داخلی آن شامل آینه کاری، گچ بری و نقاشی­های زیبایی است. در حال حاضر طبقه پایین آن نمایشگاه کتاب است.

افزودن دیدگاه