تکنولوژی درک احساس که به ماشین قدرت تشخیص خستگی و ناراحتی راننده خود را می دهد

تکنولوژی تشخیص حالت Affectiva با استفاده از سیستم عصبی عمیق قادر است الگو های چهره راننده را تشخیص و بنابراین به ماشین اجازه دهد تا فرد را در حالت های مناسب تشخیص دهد

0
44
تکنولوژی درک احساس که به ماشین قدرت تشخیص خستگی و ناراحتی راننده خود را می دهد

“ماشین هوشمند نسل جدید از خودرو های پیشرفته بوده که قادر است خستگی راننده را تشخیص و در جهت جلوگیری از تصادفات اقدامات موردنیاز را انجام دهد” 

اولین مورد از تصادفات در مورد خودرو های خودمختار که در ماه می امسال رخ داده سوالات متفاوتی در راستای توجه کامل و مستمر راننده به هنگام قرار گیری خودرو در حالت اتوماتیک به وجود آورد. با توجه به گفته های به هنگام رخ دادن تصادف راننده در حال تماشای هری پاتر بوده که به گفته اداره ملی ایمنی و ترافیک بزرگراه (NHTSA) تنها هفت ثانیه فرصت باقی بود تا راننده بتواند از تصادف جلوگیری کرده و بطور کل واکنش نشان دهد. در راستای فن آوری و تکنولوژی خودرو های اتوماتیک، راننده توانایی کنترل ماشین را چه به هنگام در دست داشتن فرمان و چه به هنگام حالت راننده اتوماتیک در دست داشته است.

Affectiva یک کمپانی تجزیه و تحلیل بوده که در حدود هشت سال است موتور های تشخیص حالت احساسی راننده را تولید می کند. در راستای نفوذ به احساسات راننده، ماشین هوشمند می تواند تشخیص دهد که چه زمانی باید از حالت اتوماتیک خارج شده و کنترل ماشین را دوباره به خود راننده بسپارد.

این نوع موتور ها نمونه ای از الگوریتم ها بوده که در راستای جاسازی دوربین دررون ماشین هوشمند قادر است ۳۳ حالت مختلف از چهره راننده را تشخیص و در نهایت در مورد حالت روحی او تصمیم بگیرد.

تکنولوژی تشخیص حالت Affectiva با استفاده از سیستم عصبی عمیق قادر است الگو های چهره راننده را تشخیص و بنابراین به ماشین اجازه دهد تا فرد را در حالت های مناسب از جمله به هنگام داشتن کامل هوشیاری و توانایی واکنش نشان دادن تشخیص دهد. بنابراین به محض قرارگیری راننده پشت فرمان ماشین می تواند حالت و روحیه ای را که هم اکنون فرد در آن قرار گرفته تشخیص داده و رانندگی را وارد فاز جدید و متفاوت تری از نوع شناخته شده کنونی خود قرار دهد. نرم افزار Affectiva از مشخصه های ماشینی استفاده کرده تا راننده را به هنگام حواس پرتی هوشیار کرده و بر اساس واکنش های راننده، فرمان ماشین را به حالت اتوماتیک قرار دهد.

از آنجاییکه سیستم های اتوماتیک به راننده اجازه می دهند تا به نوعی همانند مسافر در ماشین لم دهند، از طرفی دیگر باید شرایط را برای در دست داشتن هوشیاری راننده به عمل بیاورند. هم اکنون برخی ویژگی ها از جمله کنترل تطبیقی کروز، تشخیص عابر پیاده، تشخیص خط مجاور جاده، کنترل سرعت و مواردی دیگر از جمله ویژگی هایی بوده که در ماشین های اتوماتیک از طرف کمپانی های مربوطه اعمال می شود. از آنجاییکه ماشین ها می توانند قدرت واکنشی خود را بالا ببرند، باید به نوعی شرایط برای تشخیص حالت روحی راننده نیز برای آنها در نظر گرفته شود.

با این حال، جاسازی ابزاری خاص در راستای تشخیص حالت روحی راننده در ماشین کار مشکلی می باشد. الگوریتم های مربوط به شبکه های عصبی عمیق وارد فاز جدید شده که با خواندن الگو های رفتاری برنامه ریزی شده ای حالت افراد را به راحتی تشخیص دهند. آموزش ماشین ها در راستای اطلاع از شرایط روحی فعلی راننده شیوه ای بوده که هم اکنون از طرف Affectiva جهت ارائه ماشین های هوشمند نسل نو مورد استفاده قرار می گیرد. در آینده ای نزدیک شاهد ماشین هایی خواهیم بود که در کنار ویژگی های ابزاری قادرند همانند یک انسان رفتار کنند.

افزودن دیدگاه