بررسی های انجام گرفته در راستای ارتباط بین درآمد والدین، وظیفه بر اساس جنسیت، سلامت روحی

رفاه روانی برخی از مادر ها و پدر ها می تواند در راستای کار کردن و هویت خانواده-و میزان رفاه مالی که هر یک فراهم می کنند-با نقش های جنسیتی متداول در چالش باشد

0
36
بررسی های انجام گرفته در راستای ارتباط بین درآمد والدین، وظیفه بر اساس جنسیت، سلامت روحی

“جنسیت در موارد بسیاری می تواند باعث تفاوت های بسیاری بین زنان و مردان شود که قدرت اجتماعی یکی از آنها می باشد. آیا همواره مردان باید حقوق بیشتری داشته باشند”

با انقلاب جنسیتی دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ مشخص شده است که هم زن ها و هم مرد ها می توانند فرصت های یکسانی برای خوشحالی مورد نیاز در زندگی خود داشته باشند، چه به عنوان افرادی باشند که نان آور اصلی خانواده هستند و چه در مورد والدینی که بودن در خانه را ترجیح داده اند. اما بررسی های انجام گرفته از طرف دانشگاه ایلینوی نشان داده است، رفاه روانی برخی از مادر ها و پدر ها می تواند در راستای کار کردن و هویت خانواده-و میزان رفاه مالی که هر یک فراهم می کنند-با نقش های جنسیتی متداول در چالش باشد.

محققانی نظیر کرامر (Karen Kramer) و پک (Sunjin Pak) دریافته اند زمانیکه حقوق ماهیانه زن ها در مقایسه با دیگر اعضای خانواده افزایش پیدا می کند، افسردگی آنها نیز به میزان بالایی افزایش پیدا می کند. و این در حالی است که افزایش حقوق در مرد ها تاثیری کاملا مثبتی دارد. پدران خانواده در راستای افزایش حقوق ماهیانه خود می توانند رفاه روانی بیشتری را رفته رفته احساس کنند.  بررسی ۱٫۴۶۳ مرد و ۱٫۷۶۹ زن نشان داده است که در صورت خانه نشین شدن، زن ها هیچ موردی اعم از کاهش سلامت روانی نشان نمی دهند ولی برعکس، با خانه نشین شدن مرد ها این حس-رفاه سلامت روانی-به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

نتایج این مطالعه فرضیه کلیدی را کاملا معتبر می کند. بطوریکه رفاه روانی در خانواده هایی که انتظارات جنسیتی را در مورد تقسیم کار و حقوق دریافتی رد می کنند کاهش، و در عوض در خانواده هایی که مطابق با اصول جایگاه مادر و پدر را در خانواده قبول دارند افزایش پیدا کرده است. از آنجاییکه فرصت های تحصیلی و موقعیت های شغلی در سال های گذشته نسبت به قبل برای زن ها بهتر فراهم شده است ولی هنجار های اجتماعی و انتظارات مربوط به تقسیم جنسیت در راستای کار و حتی محل کار به میزانی هنوز سرعت نگرفته است. در ادامه این مطالعات مشخص شده است، زنانی که ایده های عادلانه ای نسبت به خود و همسرانشان در راستای وظایف مالی و نگهداری از فرزندان خود دارند به هنگام افزایش درآمد خود بیشتر می تواند حس خوشحالی را تجربه کنند.

اما در این میان و برخلاف تمامی ایده ها و باور های مربوط به تفاوت جنسیت رفاه روانی مرد ها به هنگام تغییر درآمد به میزان کم می تواند در حدی چشم گیر افت کند. به این معنی که هنوز عقیده های قبلی و سنتی در مورد موقعیت مرد ها به عنوان مهره های تامین کننده نیاز خانواده در ذهن بسیاری باقی مانده است.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه