دستیابی های جدید در راستای درمان بیماری ام اس، دانشمندان دلایل جدید بروز این بیماری را مشخص کرده اند

بطور کل تشخیص این بیماری در سنین ۲۰ و ۳۰ سال صورت گرفته که با در نظر گرفتن آمار مبتلایان به این بیماری، تعداد خانم ها بیشتر از مردان دیده می شود

0
39
دستیابی های جدید در راستای درمان بیماری ام اس، دانشمندان دلایل جدید بروز این بیماری را مشخص کرده اند

“ام اس بیماری بوده که با توجه به پیشرفت های همه روزه هیچ درمان قابل توجهی برای آن پیدا نشده است، ولی در این راستا درک عمیق دلیل بروز آن می تواند راه گشای حل این بیماری خطرناک باشد”

دانشمندان انگلیسی یکی دیگر از دلایل بروز بیماری اسکلروز چندگانه (Multiple Sclerosis) کشف کرده و امید دارند با در نظر گرفتن آن بتوانند شیوه درمانی جدیدی برای آن پیدا کنند.

دانشمندان نوعی از مکانیسم سلولی را مشاهده کرده اند که می تواند به عنوان فاکتوری در اختلال خود ایمنی در نظر گرفته شود. بیماری اسکلروز چندگانه در حدود ۲٫۵ فرد را در دنیا با مشکل رو به رو کرده است.

بطور کل تشخیص این بیماری در سنین ۲۰ و ۳۰ سال صورت گرفته که با در نظر گرفتن آمار مبتلایان به این بیماری، تعداد خانم ها بیشتر از مردان دیده می شود. هرچند هنوز دلایل بروز این اختلال هنوز مشخص نشده است ولی بطور کل اسکلروز چندگانه سیستم ایمنی بدن به میلین (Myelin)-غلاف چربی که از اعصاب موجود در مغز و نخاع محافظت می کند-حمله می کند.

این  مورد در نهایت باعث آسیب دیدن مغز، کاهش جریان خون و اکسیژن و تشکیل ضایعات در بدن می شود. نشانه ها می توانند بسیار متفاوت باشند که نمونه هایی از آن شامل: اسپاسم های عضلانی، اختلال در حرکت، درد، خستگی و مشکلاتی مربوط به صحبت کردن می باشد. دانشمندان برای مدت طولانی تصور می کردند میتوکندری، به عنوان موتور خانه و منبع تامین انرژی سلول، نقش بسیار مهمی در بروز بیماری اسکلروز چندگانه بازی می کند.

با استفاده از نمونه های بافت مغز انسان، دانشمندان دانشگاه اکستر و آلبرتا (Universities of Exeter and Alberta) دریافته اند که پروتئینی به نام Rab32 در مقیاس بالایی در مغز انسان های مبتلا به ام اس وجود دارد. بطوریکه میزان آن در افراد سالم تقریبا بسیار کم است.

در بدن افرادی که Rab32 وجود دارد، دانشمندان دریافته اند قسمتی از سلول که وظیفه ذخیره سازی کلسیم را دارد تا حد زیادی به میتوکندری نزدیک می باشد. این سوءتفاهم صورت گرفته با منبع موجود کلسیم باعث می شود میتوکندری عملکرد خود را به نوعی متفاوت و غیر معمول تغییر دهد که در نهایت باعث می شود سمیت (Toxicity) برای سلول های مغز به وجود بیاید.

محققان هنوز درنیافته اند که دلیل هجوم بدون برنامه ریزی نشده Rab32 چه می تواند باشد ولی این افراد باور دارند که نقص مربوطه می تواند در بخش اصلی سلول دیده شود. یافته ها به دانشمندان این امکان را خواهد داد تا به سراغ روش های درمانی خاصی رفته تا از این طریق Rab32 را هدف قرار داده و به سوال اینکه: آیا پروتئین های دیگری می توانند ام اس را تحریک کنند، پاسخ دهد.

پروفسور اگلتون (Paul Eggleton)، از دانشکده پزشکی اکستر (University of Exeter Medical School): ” اسکلروز چندگانه می تواند تأثیرات جبران ناپذیری برای بدن افراد مبتلا داشته و زندگی آنها، حرکت بدن، صحبت کردن، قدرت روحی و دیگر موارد مربوط به سلامت بدن را تحت تأثیر قرار دهد. تاکنون، تمامی دارو ها و روش های درمانی در حالی اعمال می شود که هنوز دلیل دقیق این بیماری مشخص نشده است. یافته های هیجان برانگیز اخیر ما راهی جدید را برای آگاهی از این بیماری پیش رو قرار داده است. هم اکنون تمامی ما در نقطه ای بحرانی قرار گرفته ایم و امید داریم تا با در دسترس قرار دادن این داده ها بتوانیم پیشرفت های زیادی را در رابطه با این بیماری به دست بیاوریم.”

افزودن دیدگاه