دوربین فوق سریع فریم که قادر است در مقیاس مولکولی موقعیت ها را ثبت کند

فریم با استفاده از دستیابی و تکنولوژی روز دنیا به نوعی متفاوت تر عمل می کند. دوربین های حال حاضر در راستای تصویر برداری های تک به تک بطور سریع و پشت سر هم تصاویر دقیقی به دست می آورند

0
36
دوربین فوق سریع فریم که قادر است در مقیاس مولکولی موقعیت ها را ثبت کند

“دوربین فوق سریع فریم که قادر است از فرآیند های متفاوتی تصویر برداری کند، به عنوان یکی از بزرگ ترین کشفیات توسط دانشمندان سوئدی در نظر گرفته می شود”

تیم محققان دانشگاه سوئد نمونه ای از دوربین فوق سریع را معرفی کرده اند که قادر است بطور متناوب پنج تریلیون فریم در ثانیه را تصویر برداری کند؛ در حدود ۰٫۲ تریلیون برای هر ثانیه.  تیم مربوطه این دوربین را “FRAME” نامیده اند که مخفف الگوریتم شناخت فرکانس برای موقعیات های متعدد (Frequency Recognition Algorithm for Multiple Exposures) می باشد.

نوآوری انجام گرفته از طرف محققان دانشگاه لوند (Lund University) نمونه ای از دوربین خیره کننده را در دست قرار داده که می تواند با سرعتی فوق سریع تصاویر بی نظیری را ثبت کند. هرچند دوربین های موجود در بازار تکنولوژی در راستای فوق سریع بودن خود قادرند ۱۰۰٫۰۰۰ فریم در ثانیه را ثبت کنند.

فریم می توان در مقیاس مولکولی تصویر برداری کند

محققان با ساخت این دوربین در نظر دارند تا از این سیستم در بررسی فرآیند های شیمی، زیست شناسی، اشیاء علوم فیزیک که به نوعی دیدن و ثبت آنها غیر ممکن می باشد استفاده کنند.

به گفته کریستنسون (Elias Kristensson)، محقق فیزیک و یکی از مخترعان دوربین، سریع ترین دوربین به ما این امکان را می دهد تا کوچک ترین فرآیند ها مثل فلش های پلاسما، فعالیت های مغز، احتراق و دیگر واکنش های شیمی را با پایین آوردن سرعت ثبت شده در مقیاس مولکولی بررسی کنیم. این فرصت به ثبت رسانی مسائل بیومتریک، دری را به روی بررسی های دقیق تر و پیشرفت علم خواهد گشود.

همکاران این مطالعه، کریستنسون و اهن (Andreas Ehn) در نظر دارند تا از این دوربین برای عکس برداری از احتراق در سطح مولکولی استفاده کنند. واکنش شیمیایی بین سوخت و اکسیژن که با بیرون دادن حرارت حالتی که به ان احتراق می گوییم را به وجود می آورد. بنابراین هم اکنون این کشف بزرگ انتظار می رود تا موتور ماشین، توربین ها، و دیگر سیستم ها مربوطه بتوانند بسیار کارآمد تر از قبل برنامه ریزی و ساخته شوند.

فریم با استفاده از دستیابی و تکنولوژی روز دنیا به نوعی متفاوت تر عمل می کند. دوربین های حال حاضر در راستای تصویر برداری های تک به تک بطور سریع و پشت سر هم تصاویر دقیقی به دست می آورند. اما این دوربین سوئدی جدید با استفاده از الگوریتم های کامپیوتری قادر است تا تصاویر دقیق و فاصله زمانی فوق سریع را ارائه دهد.

الگوریتم مربوطه به نوعی برنامه ریزی شده است تا با تصویر برداری از سری تصاویر کد گذاری شده از یک فریم کلی تصاویری به دست بیاورد. سپس این شیوه می تواند در ادامه برای ارائه ویدئو هایی با تمام جزئیات مورد استفاده قرار بگیرد.

با توجه به گفته های کریستنسون، این تکنولوژی می تواند در آینده و صنعت نیز بطور گسترده ای مورد استفاده قرار بگیرد. تیم مربوطه از مجله علم و برنام های کاربردی Light درخواست کرده تا مقاله ای در مورد نوآوری جدید چاپ کند.

دوربین فوق سریع فریم امکان تصویر برداری از تمامی فرآیند های علمی مانند واکنش های شیمیایی با متمرکز کردن لیزر بر روی واکنش انجام گرفته تصویر برداری کند. نمونه ای از کد های پیش تعیین شده ای برای تمامی پالس های نوری در نظر گرفته شده است. اشیاء مربوطه نیز در نتیجه قادرند تا با منعکس کردن پالس های نور نمونه ای از یک تصویر فریم مجزا را در درست قرار دهند.

علاوه بر پیشرفت اخیر در راستای ارائه محصولی جدید در گروه تکنولوژی دوربین های پیشرفته، دوربین فوق سریع فریم می تواند در زمینه علم نیز باعث کشف و نوآوری های بسیاری در نظر گرفته شود. مورد دیگری که این دوربین را بسیار جذاب تر می کند، توانایی آن در راستای تصویر برداری بهنگام از تمامی فعالیت های شیمی حال حاضر می باشد. تیم مربوطه اظهار داشته است که تا پاییز امسال نموه فیلم های بیشتری از این دوربین فوق سریع ارائه خواهد داد.

افزودن دیدگاه