دوریس لسینگ، از تجربه های سخت تا اوج

او توانست دستخطی از خود معرفی کند که بعد از مدتی به عنوان اولین رمان او با نام The Grass Is Singing در سال ۱۹۵۰ شناخته شد

0
48
دوریس لسینگ، از تجربه های سخت تا اوج

“دوریس لسینگ به عنوان یکی از نویسندگان کشور انگلستان بوده که قبل از چاپ اثرات خود زندگی سختی را پشت سر گذاشته و به همین دلیل است که به قلم آوردن تجربیات تلخش معروفیت را در سنین بالا به همراه داشته است” 

دوریس می تیلور (Doris May Tayler) در ۲۲ ماه اوکتوبر سال ۱۹۱۹ در ایران از پدر و مادری انگلیسی به دنیا آمد. مادر او پرستار بوده که در راستای زخمی شدن پدرش در جنگ جهانی دوم با ملاقات و سپس او ازدواج کرد. پدرش در نتیجه معلولیتی که داشت از انگلستان خارج و به دنبال کاری در کشوری دیگر گشته که در نتیجه آن وارد ایران شده و فعالیت خود را در بانک شاهنشاهی آغاز کرد. در سال ۱۹۲۵ خانواده تصمیم گرفتند تا وارد رودزیا (Rhodesia) با نام امروزی زیمبابوه شود تا تلاش خود را برای ادامه زندگی ادامه دهد ولی این تلاش ها هیچ نتیجه برای خانواده به همراه نداشت. بعد از پشت سر گذاشتن کودکی سخت، دوریس تصمیم گرفت تا در سن ۱۴ سالگی مدرسه را ترک کند. دوریس لسینگ در طی خروج از مدرسه و راهی برای ادامه دادن زندگی شغل های متفاوت و سختی را امتحان کرد که از جمله آنها می توان به شغل پرستاری، اپراتور تلفن، کارمند اداره و روزنامه نگاری اشاره کرد. او در نهایت در سال ۱۹۳۹ ازدواج کرد که در نتیجه آن صاحب دو فرزند شد اما همواره زندگی سخت در حومه شهر را احساس می کرد. او به زودی توانست فعالیت های خود را در حزب کمونیست رودزیا آغاز کند. لسینگ در سال ۱۹۴۳ از همسر خود جدا شده و با عضو حزب همکار خود لسینگ (Gottfried Lessing) ازدواج کرد و در راستای تغییر نام خود به دوریس لیسینگ تنها چهار سال بعد از ازدواج دوم خود نیز از همسرش جدا شد.

اثرات و رمان ها

بعد از پایان زندگی مشترک، دوریس لسینگ تصمیم گرفت تا به همراه پسر خود از همسر دوم به انگلستان سفر کند. او توانست دستخطی از خود معرفی کند که بعد از مدتی به عنوان اولین رمان او با نام The Grass Is Singing در سال ۱۹۵۰ شناخته شد. مضمون این داستان رابطه بین یک زن سفید پوست از خانواده کشاورزان و خدمتکار سیاه پوستشان می باشد. او بلافاصله توانست با معرفی نوشته ای جدید در راستای بهره مندی از زمینه و سنت آفریقایی، سری رمان هایی با قهرمان برجسته به نام مارتا (Martha Quest) را معرفی کند. اما علارغم تمامی این موفقیت ها تنها یک اثر بود که توانست نام او را در اوج قرار دهد و آن رمان “دفتر طلائی” The Golden Notebook در مورد زن نویسنده ای مبارز معرفی شده است. این کتاب توانست خواننده های زیادی با توجه به موضون حرکت زنان در جامعه به دست بیاورد. از دیگر اثر های معروف این نویسنده می توان به رمانی فانتزی و علمی تخیلی به نام Canopus in Argos: Archives، برخی مقالات و دو خودزیستنامه نام برد. او نام مستعار جین سومرز (Jane Somers) را در راستای کار های خود ترجیح می داد.

باور ها و آداب و رسوم ها

او همواره علاقه داشت تا به صراحت در مورد عقاید خود صحبت کند و با توجه به برخی ایده های خود در مورد اقلیت سفیدپوستان نتوانست تا سال ها وارد آفریقا و رودزیا شود. پس از سرکوب مجارستان در سال ۱۹۵۶ او از ورود به اصل اشتراکی-کمونیسم-منع شد.

رمان دفتر طلایی توانست لسینگ را به عنوان یک آیکون فمینیستی در جهان معرفی کند. هرچند او همواره بیان داشت که تمایلی به پذیرفتن این لقب ندارد و در طی سخنرانی خود در سال ۱۹۷۰ اظهار داشت که مواردی پیچیده تر در پشت پرده فلسفه فمینیستی قرار گرفته است.

جوایز و افتخارات

از جمله جوایز متعلق به این نویسنده می توان به Somerset Maugham Award جایزه سامرست موهام (۱۹۵۴)، France’s Prix Médicis جایزه مادیس فرانسه (۱۹۷۶) و همچنین دو بار موفقیت در دریافت جایزه Man Booker Prize. اشاره کرد. از همه مهم تر او توانست جایزه صلح نوبل را در سال ۲۰۰۷ به خود اختصاص دهد که در راستای این پیروزی او جزء یازده زن و مسن ترین زنی شد که توانست این جایزه را به خود اختصاص دهد.

دوریس لسینگ در ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۳ در کمال آرامش در سن ۹۴ سالگی در خانه خود درگذشت. این نویسنده پرطرفدار موفق شد تا ۵۵ اثر قابل توجه را از خود به جای بگذارد که همه حاوی محتوای غنی از تجارب شخصی و دیدگاه های سیاسی با ژانر های مختلف را شامل می شوند.

افزودن دیدگاه