آیا فکر میکردید که روزی متوجه شوید دوش گرفتن برایتان مضر خواهد بود؟

بعد از مدتی بدن شما یک اکوسیستم مشخصی را دنبال خواهد کرد و بدن شما دیگر بوی بدی نخواهید داد

0
80

“دوش گرفتن روزانه برای بدن ضرر دارد؟ طبق مطالعات انجام گرفته اخیر جواب این سوال مثبت است.”

بعضی از ما ترجیح میدهیم که روز خود را با یک دوش گرفتن شروع کنیم، در حالی که بعضی ها تنها ترجیح میدهند فقط برای اینکه ذهن خود را آرام کنند این کار را انجام دهند. ولی بر اساس گفته ی محققان اگر شما هیچ یک از این بهانه ها را برای دوش گرفتن ندارید نگران نباشید.

اگر بخواهیم منطقی در مورد این موضوع صحبت کنیم، همه ما می دانیم که دوش نگرفتن برای مدت چند روز باعث میشود تا بدن بوی بدی بگیرد و حس کثیفی بعد از این مدت به همه ما دست خواهد داد. اما اخیرا برای ما یک چیز مشخص شده است که اگر پشت سر هم عمل دوش گرفتن را انجام دهیم، خطرهای بیشتری در مقایسه با حس تمیزی پس از آن برای ما در پیش خواهد داشت.

طبق گفته های مرکز علوم ژنتیک دانشگاه یوتا (Genetic Science Centre at The University of Utah) تمیزی و دوش گرفتن بیش از اندازه میتواند سیستم میکروبیوم (Microbiome) را تخریب کند_ میکروبیوم به تعداد باکتری، ویروس ها و دیگر میکروب هایی گفته میشود که در درون و بیرون بدن زندگی میکنند.

این موارد گفته شده برای بدن انسان مفید بوده و به گفته ی دانشگاه: “تخریب عملکرد اکوسیستم میکروبیوم بدن میتواند زمینه ساز برخی از بیماری ها باشد.” بنابراین سیستم ایمنی بدن، سیستم گوارش و حتی قلب نیز در طی این تغییر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

آزمایش های صورت گرفته بر روی اهالی روستای یونومامی (Yanomami) واقع در آمازون نشان داده است که مردمی که در آنجا زندگی میکنند حجم بالایی از میکروبیوم را در پوست و همچنین “بالاترین تنوع باکتری ا داشته، و همچنین بالاترین میزان از عملکرد ژنتیکی که تا کنون در انسان ها گزارش شده در آن ها دیده میشود.”

این افراد علارغم استفاده نکردن از آنتیبیوتیک ها (Antibiotic)،  نوعی از باکتری را در بدن خود دارند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها را بالا میبرد.

تصور تغییر مدت زمان دوش گرفتن بعد از این برای بسیاری زیاد جالب به نظر نمیرسد، با این حال برخی از انسان ها تصمیم گرفته اند تا این روش را امتحان کنند.

به عنوان مثال جیمز همبلین (James Hamblin)، سردبیر ارشد مجله ی اطلس (The Atlantic) با نوشتن مقاله ای در این مجله در سال ۲۰۱۶ به فراموشی دوش گرفتن هر روز اشاره کرده است.

طبق گفته ی او: “در ابتدا، من شبیه به موجودی بد بو و روغنی شده بودم، ولی این زمان زیاد طول نکشید که بدن من توانست به این حالت عادت کند.”

“بعد از مدتی بدن شما یک اکوسیستم مشخصی را دنبال خواهد کرد و بدن شما دیگر بوی بدی نخواهید داد. البته منظور من این نیست که با داشتن عادت دوش نگرفتن بدن شما پس از مدتی بوی گلاب یا اسپری اکس (Axe) را بدهد، ولی باید بدانید که شما به عنوان انسانی بد بو بین اطرافیانتان شناخته نخواهید شد.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326