دیدنی ها و آثار به یاد ماندنی با شکوه یزد

0
40
سرزمین‌ یزد جلوه‌هایی‌ از باشکوه‌ترین‌ و درخشانترین‌ میراث‌ فرهنگی‌ و تمدن‌ کهن‌ ادوار مختلف‌ تاریخی‌ ایران‌ را در خود جای‌ داده‌ است‌. تاریخ‌ سکونت‌ انسان‌ در این‌ خطه‌ از هزاره‌ سوم‌ پیش‌ از میلاد فراتر رفته‌ است‌، به‌ طوری‌ که‌ در عهد پیشدادیان‌ طوایف‌ در حال‌ کوچ‌ از بلخ‌ به‌ پارس‌، این‌ سرزمین‌ را یزدان‌، نامیدند و از آن‌ زمان‌ به‌ بعد یزد محل‌ عبادت‌ شد.
آتشکده زرتشتیان — این بنا در سال ۱۳۱۳ خورشیدی به همت زرتشتیان ساخته شده است. در ورودی بنا حوض گرد بزرگی قرار داشته که نگاره فروهر و سر ستون­های سنگی عمارت در آن منعکس می­شود.اتاق نگهداری آتش مقدس در مرکز ساختمان بناشده و در اطراف آن اتاق­هایی برای نیایش قرار گرفته است. معماری این آتشکده متاثر از معماری آتشکده­های پارسیان هند است.اهمیت این آتشکده نزد زرتشتیان به دلیل آتش آن است. این آتش که آنرا آتش ورهرام می نامند، حدود ۱۵۰۰ سال پیش از آتشکده ناهید پارس به این مکان آورده شد و تاکنون این آتش خاموش نشده است. البته قبل از ساخت این آتشکده در چند آتشکده دیگر قرار داشته است.این مکان محلی برای تجمع زردشتیان یزد و انجام مراسم مذهبی آنان است. علاقمندان بسیاری در بازدید از شهر یزد از این آتشکده نیز بازدید می­کنند.
قلعه خرانق — این قلعه در دوران ساسانیان ساخته شده است و تا دوره­های پس از اسلام نیز مورد استفاده بوده است. در برخی از منابع پیشینه خرانق بیش از شهر یزد آمده است. وسعت آن در حدود ۱ هکتار بوده و از خشت و گل ساخته شده است. کاربری این قلعه مسکونی بوده و پر از کوچه­های پیچ در پیچ است که هر تازه واردی درآن گم خواهد شد. این قلعه تا چند سال پیش مسکونی بوده است و کم کم افراد از آن خارج شده و در بافت جدید روستا ساکن شده­اند. در این قلعه مسجد جامعی نیز قرار داشته و منارجنبانی نیز در یکی از صحن­های آن وجود دارد که دیدنی است. منارجنبان متعلق به دوره سلجوقی بوده و آجرکاری آن نیز از زیبایی­های آن است. مناره از بام مسجد ۱۵ متر ارتفاع دارد. در کنار قلعه کاروانسرایی از دوره صفویه وجود دارد که توسط بخش خصوصی به اقامتگاه تبدیل شده است.
مسجد جامع فهرج — این مسجد یکی از قدیمی­ترین(حتی کهن­ترین) مساجد ایران است که قدمت بنای آنمتعلق به قرن اول هجری است.از نظر قدمت، ساخت این مسجد تنها با تاریخانه دامغان قابل مقایسه است. این مسجد با خشت و گل ساخته شده است و ساختمان آن از ابتدا تاکنون تغییری نکرده و طرح اولیه خود را حفظ کرده است. طرح آن برگرفته از ساختمان­های دوران ساسانی است. مسجد فاقد گنبد، هرگونه تزئین و کاشی کاری است و در عین سادگی از ابهت خاصی برخوردار است. تک مناره آن در قرن سوم به ساختمان اضافه شده است. تفاوت عمده مسجد فهرج با تاریخانه در این است که این مسجد همچنان کاربری اصلی خود را دارد.
باغ دولت آباد — این باغ یکی از باغ­های معروف ایرانی و جزو باغ­های ثبت شده در فهرست یونسکو می­باشد. در دوره زندیه در زمان محمد تقی خان ساخته شده است. محل اقامت حاکم وقت و مقر حکومتی وی بوده است. بر اساس طرح باغ­های ایرانی این باغ نیز دارای جریان آب بوده از قناتی به همین نام تامین می­شده است. ساختمان­های متعددی در این باغ قرار دارند که شامل عمارت هشتی و بادگیر، عمارت سردر جنوبی، شترخان و اصطبل­ها، عمارت حرم سرا، عمارت بهشت آیین، عمارت تالار آینه، عمارت تهرانی، عمارت سردر اصلی، آب انبار، آشپزخانه و اتاق­های خدمه است. بادگیر این باغ دارای ارتفاع ۳۳ متر می­باشد و همراه با عمارت هشتی مهمترین بخش باغ به شمار می­رود. عمده درختان باغ را کاج، سرو، انگور و انار همراه با بوته­های گل سرخ تشکیل داده است.

افزودن دیدگاه