مطالعه “ذهن سرگردان” می تواند راهی جهت بررسی بیماری های روانی به حساب بیاید

فرآیند فکری خود به خودی – شامل ذهن سرگردان می باشد ولی در این میان مسائل مربوط به تفکر خلاق و خواب نیز در این گروه دسته بندی می شوند

0
89
مطالعه "ذهن سرگردان" می تواند راهی جهت بررسی بیماری های روانی به حساب بیاید

“ذهن سرگردان برخلاف تصور بودن در حالتی پوچ و دور از واقعیت، می تواند به عنوان شیوه ای در راستای تشخیص و درمان بیماری های روانی و اختلالات فکری مورد استفاده قرار بگیرد”

اگر تصور می کنید زمانیکه کاری انجام نمی دهید در واقع ذهن خود را کاملا در حالت توقف نگه داشته اید به شما توصیه می کنیم تا بار دیگر در این مورد فکر کنید. فرآیند های فکری خود به خود (Spontaneous Thought Processes) شامل ذهن سرگردان (Mind-Wandering) می باشد ولی در این راستا تفکر خلاق و خواب می توانند، زمانیکه تفکرات از محدوده عمدی و عملکردی اتوماتیک خارج می شوند، نیز دیده شوند. ذهن سرگردان چیزی دور از تفکر خلاق نمی باشد.

در دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia) که تحقیقاتی در راستای ذهن سرگردان به عمل آورده ، مطلبی در رابطه با Nature Reviews Neuroscience منتشر کرده و راهکاری جدید در مورد جریان تفکرات پیشنهاد داده است. علاوه بر این موارد گفته شده، این یافته جدید می تواند مسیر آگاهی بیماران مبتلا به اختلالات روانی مانند افسردگی، اضطراب و بیش فعالی و کمبود توجه را مورد بررسی قرار دهد.

طبق گفته های کریستوف (Kalina Christoff)، نویسنده ارشد مطالعه انجام گرفته و استاد دانشکده روانشناسی از UBC، ذهن سرگردان به عنوان تفکری در نظر گرفته شده که شما را از مسیر نرمال به سویی دیگر سوق می دهد. اما در مواردی دیگر نظیر جنبه های اصلی مربوط به اندیشه پویا (Dynamics of Thought) این مطالعات نمی توانند بطور دقیق پاسخگو باشند. در برخی از موارد ذهن به اندازه ای آزاد است که می تواند به راحتی از تفکری به تفکر دیگر رفته و در برخی از موارد تمرکز خود را بر روی موضوع خاصی در راستای احساسات و نگرانی ها نگه می دارد. آگاهی از ذهن آزاد و یا مواردی که تفکر را در دایره مشخصی نگه می دارند می تواند بسیار حائز اهمیت باشد و به محققان کمک خواهد کرد تا در رابطه با بیماری های روانی بهتر تصمیم گیری کنند.

به گفته نویسنده، زمانیکه تفکرات در حالتی کاملا آزاد سیر می کند زمانی اتفاق افتاده که ذهن در حالتی پیش فرض قرار گرفته باشد. با این حال دو مورد محدودیت در این رابطه به چشم می خورد – یکی حالت اتوماتیک و دیگری حالتی عمدی می باشد — که قادرند حرکت خود جوش افکار انسان را به راحتی محدود کنند. بررسی ۲۰۰ مجله مربوط به علوم اعصاب دنیا، تمامی نویسنده ها اظهار داشته اند که چطور جریان تفکرات ریشه در تعامل ها مختلف مربوط به شبکه های متفاوت مغزی دارد؛ یک چارچوب مشخصی که به عنوان فاکتوری اصلی در زمینه بررسی های آینده در رابطه با علوم اعصاب به حساب می آید.

طبق گفته ایروینگ (Zachary Irving)، محقق فوق دکترا در دانشگاه کالیفرنیا، این دید اخیر در مورد ذهن سرگردان می تواند به روانشناسان کمک کند تا تصور و یافته عمیق تری در مورد بیماری های روانی پیدا کنند. “مغز تمامی انسان ها جریان اندیشه و جزری طبیعی در رابطه به تفکرات را از خود نشان می دهند، اما در راستای اختلالاتی مثل ADHD، افسردگی و اضطراب و افزایش تغییرات در راستای تفکرات طبیعی و نرمال این چارچوب پیشنهاد می دهد ما با بیماری مواجه هستیم که به نوعی دچار اضطراب و ADHD شده است. ذهن مضطرب به ما این امکان را می دهد که علم خود را در جهت مسائلی که شخصا مهم به حساب می آیند پیش ببریم؛ ذهن دچار ADHD به ما اجازه می دهد تا در مسیری آزاد و در نتیجه خلاقی سیر کنیم.

با در نظر گرفتن این چهارچوب پیشنهادی، فرآیند فکری خود به خودی – شامل ذهن سرگردان می باشد ولی در این میان مسائل مربوط به تفکر خلاق و خواب نیز در این گروه دسته بندی می شوند. و زمانی به وجود می آیند که ذهن انسان از تمامی تفکرات برنامه ریزی شده و عمدی آزاد شده باشد. این شیوه دور از مقوله مربوط به تفکر خلاق نمی باشد.

“ما پیشنهاد می دهیم ذهن سرگردان مقوله ای پوچ و عجیب در راستای مغز بشر به حساب نمی آید. برعکس، این حالت زمانی اتفاق می افتد که انسان کنترل مغز خود را رها کرده و در مسیری بی بند سیر می کند. بدون وجود چنین حالت خود به خودی، ما قادر نخواهیم بود تا کار هایی خلاق و رویاپردازی را ادامه دهیم.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه