راه کارهایی برای محافظت و زیبا تر کردن ظاهر گل رز مینیاتوری در محیط خانه

0
164

“رز مینیاتوری یکی از انواع گل هایی هست که از طرف بسیاری پسندیده و خریداری میشوند تا از این طریق رنگ و زیبایی متفاوتی به خانه و محیطی که در آن زندگی میکنند داده باشد”

در حالی که این گل را میتوان در خانه نگهداری کرد، این روند شاید برای بسیاری مشکل به نظر برسد. در زیر راه کارهایی به شما پیشنهاد شده تا از گل رز مینیاتوری در خانه خود نگهداری کرده و همیشه شاهد شکوفه زدن دوباره این گل زیبا باشید.

رز مینیاتوری به میزان بالایی از نور خورشید نیاز دارند. که این به آن معنی است که میزان دریافتی نور مستقیم توسط این گل به طور میانگین شامل شش ساعت در روز می باشد. برای این کار گل خود را کنار پنجره در قسمت جنوب و یا غرب پنجره های حانه قرار دهید. زاویه گل ها را نیز هرچند وقت یکبار عوض کنید تا به میزانی رشد آن را سریع تر کنید. رز مینیاتوری گلی حساسی میباشد و درجه بالایی از مراقبت و حساسیت به خصوص در مورد آب دادن نیاز دارد که بر اساس محیط داخل خانه، این میزان ار آبدهی قابل تغییر است.

اما قبل از هر بار آب دادن، میزان رطوبت خاک گلدان را با انگشتان خود در نظر بگیرید. اگر انگشتان شما بعد از چک کردن خاک گلدان کاملا خشک باشد، طبیعتا میزانی از آب برای گل شما لازم است، ولی اگر مقداری خاک به انگشتان شما بچسبد بنابراین میزان آب درون گلدان برای مدتی دیگر کافی خواهد بود.

گل رز مینیاتوری بسیار حساس بوده به طوری که خیلی زود توسط قارچ ها آلوده میشود. برایجلوگیری از این مشکل پیشنهاد میشود تا گل های خود را صبح زود و یا اوایل قبل ظهرآب دهید و اجازه ندهید گا شما درون آب غرق شود.

زمانی که غنچه های جدید در گل شما به چشم خورد، دیگر گل های قدیمی را ببرید. برای این کار، تعداد دو ساقه برگ و یا گره روی ساقه را شمرده و از زاویه مشخصی ساقه ی قدیمی را ببرید.

در فصل بهار، رز مینیاتوری خود در محوطه بیرون نگه دارید ولی زمانی که مشاهده کردید گل شما خراب میشود سریع ان را به داخل خانه برگردانید. که در این حالت اول گل خود را در قسمتی که سایه در آنجا وجود دارد منتقل کرده و سپس در جایی که دارا ی نور خورشید است قرار دهید. این عمل مقاوم سازی (Hardening Off) نامیده میشود.

بعد از اینکه خطر آسیب و یخ زدگی و یا به طور کلی دوره ریسک یخبندان طی شد، شما میتوانید گل خود را بیرون نگه داری کنید. اما در این مدت نیز میزان رطوبت خاک گلدان را چک کنید. همچنین این زمانی است شما میتوانید نوع بوته رز خود را قبل از اینکه رشد جدی شکل بگیرد تعیین کنید.

بلافاصلهبعد از اینکه رشد گل شروع شد، از کودهایی با فرمول ۵-۱۰-۵ و یا هر گونه کودی که شامل فرمول با عدد میانی بیشتر از دیگر اعداد فرمول باشد استفاده کنید. این عمل را در طول فصل تابستان انجام دهید.

بعد از شروع فصل سرما برخی از شما شاید مجبور باشید تا گل رز مینیاتوری خود را به خانه بیاورید اما به یاد داشته باشید تا آن را در جای خیلی گرم نگه ندارید. چرا که گل رز مینیاتوری نیازمند یک دوره بهبودی مشحصی می باشد، که این حالت از طریق حس سرمای اطراف برای گل شما محیی شده و به عنوان یک محرک عمل خواهد کرد. برای فراهم آوردن همچین محیطی گل خود را به پارکینگ برده و یا آن را درون طاقچه و پنجره که دارای هوای خنکی است قرار دهید. اجازه دهید گلتان تا اوایل بهار در این محیط باقی بماند. این زمان به صورت عملکردی معکوس به نظر میرسد، که این ویژگی امکان استراحت و آمادگی لازم برای دوره جدیدی از شکوفه زدن را برای گل فراهم خواهد کرد.

رز مینیاتوری شما حداقل یکبار در سال نیازمند کاشت دوباره می باشد و این عمل بهتر است که در اوایل بهار انجام بگیرد، قبل از شکوفه زدن گل. برای این کار گلدانی را که در قسمت بالایی خود پهن تر بوده انتخاب و عمل گندزدایی را انجام دهید. بعد از آن لایه ای از مواد زهکشی را در گلدان ریخته و بقیه فضای آن را با خاکی که شامل کمپوست، پرلیت، و خزه تورپ میباشد پر کنید.

بسیاری از رزهای مینیاتوری به صورت چند بوته ای در داخل تک گلدان فروخته شده اند که در این حالت اگر متوجه شدید که درون گلدان شما بیشتر از یک گل رز وجود دارد، در این حالت گل ها را در گلدان های جدا از هم تفکیک کنید.

زمانی که گل ها را وارد گلدان جدیدی میکنید، خاک قدیمی که در اطراف ریشه وجود دارد را جدا کرده و از خاکی جدید برای گلدان خود استفاده کنید. بقیه گلدان را با خاک پر کنید و تا مرطوب شدن خاک به آن آب دهید. اگر خاک گلدان پایین تر از روت بال قرار گرفت، میزان بیشتری خاک به گلدان اضافه کنید.

بعد از انجام عمل پیوند، میتوانید بعد از آن عمل هرس کردن گل خود را نیز شروع کنید تا شکل بهتری به گل خود داده و تمامی عناصر مرده موجود در خاک و برگ ها و گیاهان از بین رفته موجود در گلدان را از آن خارج کنید.  با وجود اینکه مراقبت از رزهای مینیاتوری در محیط داخل کاری دشوار است، ولی به دلیل زیبایی و  با توجه به مطالب گفته شده در متن ارزش داشتن و نگه داری از این گل های ریبا همیشه وجود دارد.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه