روش هایی جهت نگهداری هرچه بهتر از سبزیجات کاشته شده در خانه

کاشت انواع سبزیجات در صورت داشتن خاک مناسب به همراه میزانی از کمپوست، آفت ها و علف های هرز را از بین برده و به رشد هرچه بهتر آنها در خانه کمک می کنند

0
102
روش هایی جهت نگهداری هرچه بهتر از سبزیجات کاشته شده در خانه

“کاشت سبزیجات در محیط خانه می تواند در صورت رعایت  برخی از نکات کاری بسیار ساده باشد”

چه فردی تازه وارد و چه باغبانی متخصص و با تجربه باشد، در ادامه راهکارها و روش هایی را پیشنهاد می کنیم تا بتوانید مثل یک باغبان حرفه ای عمل کنید.

هوا شروع به سرد شدن کرده و شما هنوز گوجه هایی دارید که در حال رشد کردن بر روی تاک های خود می باشند. شما می توانید از گوجه فرنگی های خود محافظت کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آنها را به داخل خانه آورده و در محیطی گرم نگه دارید که از این طریق می توانید ادامه رشد این گوجه فرنگی ها را روی تاک های خود ببینید.

“کاشت همراه” یکی از روش هایی است که به شما کمک می کند تا از باغچه خود هرچه بهتر نگهداری کنید. برخی از گیاهان مواد مغذی از دست رفته را دوباره تامین کرده و برخی دیگر بسیار مؤثر جهت جلوگیری از آفت های موجود در خاک می شوند.

رسیدن به نتایج دلخواه در پی استفاده از کمپوست کار زمانبر است که باید مدتی را جهت یکپارچه کردن و ایجاد ثبات در خاک برای آن در نظر گرفت. این کار را تا سه هفته قبل از کاشت گیاهان خود انجام دهید.

راه بسیار ساده ای جهت ترکیب کمپوست با خاکی که قرار است در آن گیاهان خود را بکارید وجود دارد. کپوست را در اواخر پاییز بعد از اتمام عمل برداشت روی خاک بپاشید و بعد از آن از خاکپوشی مثل برگ های خشک جهت پوشاندن سطح خاک استفاده کنید. زمانیکه بعد از زمستان برف ها آرام آرام شروع به آب شدن می کنند، کمپوست شما به راحتی جذب خاک شده و آماده کاشت می باشد.

آیا علاقه بسیاری به سبزیجات ویره داشته اما به دلیل نداشتن فضای کافی قادر به نگهداری از آنها نمی باشید؟ شما می توانید به بوته خربزه، خیار با استفاده از یک داربست کوچک عمودی و یا حصار به آموزش دهید تا مثل ویره های رشد کرده و با این کار ظاهری زیبا را پدید بیاورید.

برخی از سبزیجاتی که بیش از حد معمولی رشد می کنند می توانند زمینه ساز ایجاد آفت ها باشند. سعی کنید تا جایی که امکان آن وجود دارد از رشد این گیاهان جلوگیری کنید.

پیازها زمانی کامل رسیده اند که قسمت بالایی آنها شروع به زرد شدن و افتادن کرده باشد. اجازه دهید تا خاک به طور کامل خشک شود، سپس عمل برداشت را انجام داده و آنها را در جای گرم و تاریک نگهداری کنید تا به طور کامل رسیده شوند. شاخ و برگ آن را چیده و سپس در جایی خنک و خشک از آن نگهداری کنید.

خاک و گل را از روی برگ های کاهو تمیز کنید. این کار را می توانید با پاشیدن ۲-۱ اینچ از خاکپوش هایی خالی از هرنوع کود و آفت کش دور گیاه انجام داده و علاوه بر آن با این کار علف های هرز را نیز از گیاه خود دور کنید.

زمانیکه که گل ها و یا گیاهان پیوندی را می کارید، میزان مشخصی از کمپوست را درون هر چاله مخصوص کاشت قرار داده تا از این طریق سرعت رشد را در طول سال حفظ کنید.

حشرات در برابر سیر، پیاز، گل های داوودی مقاوم نبوده بنابراین سعی کنید تا تعدادی از این موارد گفته شده را پرورش دهید تا به دفع حشرات کمک کنید.

پارچ شیر، بطری سودا و دیگر ظروف پلاستیک نمونه هایی خوبی جهت کاشت گیاهان شما به شما آمده و در برابر یخزدگی از آنها مراقبت می کنند.

یکی از دلیل های استفاده از کودهای آلی و طبیعی، علاقه کرم های خاک به این نوع از کودها می باشد. به دلیل نقشی که این کرم ها در خاک و کاشت گیاهان ایفا می کنند استفاده از نوع طبیعی این کودها بسیار توصیه شده است. فضاهای خالی را در خاک خود افزایش داده و اجازه دهید ترکییب ورمی کمپوست-کرم خاکی و کود آلی-در خاک باقی مانده تا از این طریق میزان این کرم های مفید را افزایش دهید.

زمین دارای جدار سیلیسی می تواند به عنوان یک حشره کش بسیار عالی در خاک عمل کند. این ترکیب پودر سفید دارای خاصیت ساییدگی بوده که به کوتیکول، پوست و مفاصل حشرات آسیب می رساند. در در این حین زیستگاه بسیار خوبی برای حلزون های خاک به شمار می رود.

در این میان برخی از گیاهان وجود دارند که بعد از اولین یخزدگی بسیار بهتر از قبل عمل می کنند که در این میان می تواند به کلم پیچ، کلم، هویج، جوانه بروکسل اشاره کرد.

زمانیکه عمل پیوند را در مورد گوجه فرنگی انجام می دهید، ساقه آن را تا جایی که اولین برگ ها روییده با خاک پوشانید. با این کار به رشد زیاد ریشه با هرچه قوی تر کردن آن کمک خواهید کرد.

خاک سالم همواره به معنی افزایش میکروب هاب مفید در خاک می باشد. خاکی که دارای ویژگی کشت خوب” است، سرعت رشد گیاهان را افزایش داده که در برابر آفت ها و بیماری های مربوط به گیاهان می توانند به خوبی محافظت شوند.

تنها افزایش میزان پنج درصد از کمپوست طبیعی ظرفیت خاک را برای جذب آب بیشتر تا چهار برابر افزایش می دهد.  شما می توانید با استفاده از لایه هایی به ضخامت ۲-۱ اینچ از خاکپوش های، گیاهان خود را در برابر آلودگی ها و خاک و گل محافظت کنید و با این کار از آفت ها نیز به طور کل خلاص شوید.

آبیاری را در صبح زود انجام داده تا از این طریق رطوبت از دست رفته خاک را جبران کنید ولی به یاد داشته باشید تا این رطوبت به میزانی نبوده تا باعث به وجود آمدن کپک ها و بیماری های قارچی در رطوبت بالا نشوید.

اگر شما جای زیادی جهت پرورش سبزی های خانگی ندارید ما کاشت سیر، تره فرنگی و موسیر را به شما توصیه می کنیم. زیرا این گیاهان به فضای زیادی احتیاج نداشته و بیماری های و حشرات کم تری را به دنبال خواهند داشت.

افزودن دیدگاه