آیا زمان دوش گرفتن در طول روز اهمیت دارد

گر شب را برای دوش گرفتن انتخاب کنید متوجه خواهید که تا چه میزان خواب راحت تری خواهید داشت. که در ادامه نیز صبح خود را بسیار پر انرژی تر آغاز خواهید کرد

0
65
contrast shower

“زمان دوش گرفتن می تواند در راستای ویژگی های متفاوت در افراد تغییر پیدا کند. با توجه به مطالعات، دوش شب هنگام می تواند بهترین زمان برای تمیزی در نظر گرفته شود”

لوسی دختر ۲۸ ساله ای بوده که حتی اگر در طول روز هم دوش گرفته باشد، حتما ترجیح می دهد تا قبل از خواب نیز دوش بگیرد. اما در این میان برخی افراد وجود دارند که به هیچ عنوان نمی توانند بعد از تاریک شدن هوا دوش بگیرند. ولی این زمان و عادات مربوطه چه تأثیری بر روی پوست، چربی طبیعی بدن، و حتی خواب ما دارد؟

تأثیر زمان دوش گرفتن در صبح کاملا مشخص است، چراکه به شما کمک می کند تا سر حال آمده و صبح خود را با انرژی تر و زود تر آغاز کنید. به گفته گوهارا (Mona Gohara)، استاد بالینی پوست مدرسه پزشکی ییل (Yale School of Medicine): “دوش صبحگاهی به شما کمک می کند تا قبل از شروع روز کاری سخت خود تجدید قوا کرده که در این مورد تمرکز حواس باعث می شود التهاب های پوست در راستای تقویت میزان هورمونی که با نام کورتیزول شناخته می شود کاهش پیدا کند. علاوه بر دوش گرفتن، اصلاح صورت نیز موردی است که بهتر است در همین ساعات ابتدایی صبح انجام بگیرد چراکه به دلیل افزایش تمرکز و هوشیاری، ریسک بریدن صورت نیز تا میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. علاوه بر مورد گفته شده، بالا بودن میزان پلاکت های خون در ساعات اولیه نیز نشان می دهد که اصلاح صورت در صبح تا چه میزان بهتر از دیگر ساعات خواهد بود.”

به گفته ریز (Yen Reis)، موسس Skin Laundry: “پوست بعد از بیدار شدن و استراحت در بهترین موقعیت خود قرار دارد چراکه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب، خاک و دیگر آلودگی ها در همان ثانیه اولی که از خانه بیرون می رویم شروع به آسیب رساندن به پوست ما می کنند. تغییر زمان دوش گرفتن به قبل از بیرون رفتن از خانه می تواند به عنوان یکی از اصلی ترین روش های محافظت از پوست در نظر گرفته شود.”

سعی داشته باشید اگر ترجیح می دهید تا صبح دوش بگیرید از گرم کردن زیاد آب پرهیز کنید، آب ولرم می تواند به عنوان بهترین گزینه در نظر گرفته شود، از آنجاییکه دوش صبحگاهی می تواند برای پوست بسیار مفید باشد، انجام این کار با آب داغ به همان میزان می تواند به خصوص برای پوست های خشک و حساس آسیب زننده باشد. به یاد داشته باشید که دوش اول صبح بهترین کار برای مراقبت از پوست های چرب و آکنه دار می باشد.

ولی با توجه به موارد گفته شده، دوش شب هنگام برنده این رایزنی است. چراکه علاوه بر جنبه های مثبت دوش صبح هنگام، زمان دوش گرفتن در شب می تواند فواید بیشتری را برای پوست داشته باشد. این ساعت به دلیل پاک کردن کل چربی های اضافی، آرایش، گرد و خاک و هر نوع آلودگی و بطور کل خستگی طول روز از بدن و پوست می باشد. به گفته گوهارا: “پوست بطور اوماتیک در شب ترمیم و لایه برداری می شود بنابراین اگر با تمیز کردن پوست به این مرحله برسید، عمل لایه برداری را بسیار مأثر تر از قبل مشاهده خواهید کرد.

به گفته روثتین (Nancy Rothstein)، کسی که خود را به عنوان سفیر خواب شناسانده است اعتقاد دارد تا چه میزان خوابیدن با بدنی تمیز می تواند اهمیت داشته باشد. در طول روز ما کار های متفاوتی انجام داده و به مکان های مختلفی می رویم بنابراین خوابیدن بدون دوش گرفتن کاری منطقی به نظر نمی رسد. شب زمانی است که باید حتما بعد از تمامی فعالیت های روزانه به عنوان ساعاتی برای تجدید قوا و پاکیزگی در نظر گرفته شود.

درجه آبی که شب هنگام با آن دوش می گیرید نیز تا میزان زیادی مورد اهمیت است. آب گرم، و نه داغ، بهترین گزینه در این مورد می باشد. به گفته روثتین: “اگر شب را برای دوش گرفتن انتخاب کنید متوجه خواهید که تا چه میزان خواب راحت تری خواهید داشت. که در ادامه نیز صبح خود را بسیار پر انرژی تر آغاز خواهید کرد. در نتیجه خواب راحت تر برابر است با پوست و مو هایی درخشان تر و جوان تر.

البته در مقایسه با تمامی موارد گفته شده، ترکیبی که برای شست و شو از آن استفاده می کنید بیشتر از ساعتی که دوش می گیرد برای شما اهمیت دارد. بطوریکه استفاده از موارد شوینده با پی اچ ملایم در حین تمیزی، به مرطوب نگه داشتن پوست شما نیز کمک خواهد کرد.

از آنجاییکه میزان چربی طبیعی پوست در طول روز و موقعیت های مختلف به دلیل شرایط محیطی و نوسانات هورمونی بالا و پایین می شود، دوش گرفتن در هر ساعتی می تواند به تنظیم چربی پوست و خلاصی از تمامی باکتری ها و میکروب های روی پوست بدن کمک کند. به گفته ریز: “در مناطق گرمسیری و مرطوب به خصوص، نوسانات چربی در افراد این مناطق بیشتر دیده می شود بنابراین دوش گرفتن بهترین گزینه برای مقابله و تنظیم چربی طبیعی پوست در نظر گرفته شده است.

نتیجه نهایی؟ اگر ترجیح می دهید تا زمان دوش گرفتن خود را به صبح موکول کنید، همین روتین خود را دنبال کنید ولی این را نیز در نظر بگیرید که دوش شب هنگام هنوز هم به عنوان بهترین زمان مورد نظر می باشد و با این کار است که روز و شب را می توان به راحتی از هم تفکیک کرده و با بدن و ذهنی سالم و آرام به تخت خواب رفت. اما اگر نمی توانید بعد از تاریک شدن هوا دوش بگیرید، حداقل قبل از خواب حتما سعی کنید تا پاهای خود را بشورید. هیچ کسی دوست ندارد که شب را با باکتری ها و میکروب ها سپری کند.

افزودن دیدگاه