دانشمندان و رسیدن به نطقه عطف در راستای پرینت سه بعدی غضروف انسان

تحقیق اخیر نشان می هد چطور می توان نمونه ای از غضروف انسان را در راستای برگرفتن سلول های بنیادی به دست آورده که بتوان به راحتی و بدون هیچ عوارضی و در طی عمل جراحی درون بدن قرار داد. موردی که حتی تشخیص آن از نمونه واقعی برای پزشکان امکان پذیر نمی باشد

0
53
دانشمندان و رسیدن به نطقه عطف در راستای پرینت سه بعدی غضروف انسان

“غضروف مصنوعی ساخته شده در راستای اعمال سیستم سه بعدی که قادر است جایگزین عضو واقعی شده و در مراحل بعدی جایگزین اندام های از دست رفته بیمار شود”

در نهایت با گزارشات محققان سوئدی، داستان به کارگیری سیستم و تصاویر سه بعدی در مراقبت های پزشکی به حقیقت پیوسته است، چراکه در همین اواخر این محققان گزارش کرده اند که موفق به دستیابی به سلول های بنیادی سه بعدی، که در راستای اعمال سیستم هایی کاملا شبیه به بافت و غضروف انسان می باشد، به دست آورده اند.

این سلول های بنیادی در طی روند پرینت سالم مانده و در نتیجه آن است که محققان هم اکنون نمونه ای پیشرفت عظیم را جشن گرفته و به دنبال گزارشات پزشکی فراتری می باشند.

این تحقیق صورت گرفته در راستای همکاری آکادمی Sahlgrenska بلژیک و دانشگاه صنعتی چالمز (Chalmers University of Technology) در آخرین مورد از مجله Scientific Reports به چاپ رسیده است. محققان شیوه جدید در راستای تولید غضروف انسان را پیدا کرده اند. این افراد کار خود را با نمونه گیری از سلول های حقیقی فرد بیماری که در راستای آسیب رساندن به زانوی خود زیر تیغ جراحی خوابیده بود شروع کردند. سلول های به دست آمده در نتیجه تبدیل به سلول های بنیادی شده که بعد از این فرآیند درون مواد سلولوزی و در راستای استفاده از پرینتر زیست شناسی سه بعدی به چاپ رسیدند. زمانیکه این سلول ها بعد از اتمام مرحله تمامی ساختار خود را حفظ کرده بودند، سلول های بنیادی مربوطه با افزودن محرک های رشد، در نهایت تبدیل به نمونه های مشتق و تکثیر-غضروف-شدند.

به گفته محقق ارشد، سیمونسون (Stina Simonsson): “در طبیعت، مشتق شدن سلول های بنیادی به غضروف یک پروسه ساده می باشد، ولی اجرای این مورد درون یک لوله آزمایش کاری بس دشوار است. ما اولین افرادی بوده که با موفقیت این کار را به انجام رسانده و در این مورد از هیچ گونه نمونه موجودات آزمایشگاهی استفاده نشده است.” این ویژگی نیز یکی دیگر از جنبه های مثبت پیشرفت مربوطه به حساب می آید.

استفاده از پرینتر سه بعدی زیستی یکی از موارد غیر قابل انکار از لحاظ پیشرفت های پزشکی به شمار می رود. در سال ۲۰۱۳، دانشمندان دانشگاه کرنل (Cornell University) در تلاش بوده اند تا با استفاده از سلول های گاو، نمونه ای از گوش انسان را به دست بیاورند، یکی از راه های درمانی برای افرادی که گوش خود را به کلی از دست داده بودند. در همین سال، محققان دانشگاه پرینستون (Princeton University) اظهار داشته اند که در راستای به کارگیری پرینتر های سه بعدی توانسته اند نمونه ای از گوش انسان را که قادر است فرکانس های فراتر از توانایی شنوایی انسان را آنالیز کند تولید کرده اند. پرینت سه بعدی هم چنین در راستای تولید امواج در جراحی ترمیمی صورت، درمان سوختگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

تحقیق اخیر نشان می هد چطور می توان نمونه ای از غضروف انسان را در راستای برگرفتن سلول های بنیادی به دست آورده که بتوان به راحتی و بدون هیچ عوارضی و در طی عمل جراحی درون بدن قرار داد. موردی که حتی تشخیص آن از نمونه واقعی برای پزشکان امکان پذیر نمی باشد.

تنها یک مورد در این علم پیشرفت را به میزانی محدود می کند و آن سلولوز به کار گرفته شده می باشد که نمی توان به دلیل نامناسب بودن برای بدن انسان مورد استفاده قرار بگیرد. این افراد آرزو دارند تا روزی بتوانند در راستای موارد و ترکیباتی جدید این روش را پیش برده که در راستای جذب توسط بدن، هیچ مشکلی برای سلامتی فرد پدید نیاید. در نهایت اینکه این تولید نیازمند تعداد بالایی از سلول های بنیادی زنده می باشد.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه