سیستم پرینتر سه بعدی متحرک ام آی تی قادر است در عرض ۱۴ ساعت الگوی ساختمانی برنامه ریزی شده را بسازد

کمپانی MIT از سال ۲۰۱۱ در راستای ساخت چنین پرینتری در حال فعالیت می باشد، که طی پروسه تکراری در نهایت توانسته اند چنین سیستم هوشمند را وارد بازار تکنولوژی کنند. ویدئو مربوط به رونمایی این محصول در روز پنج شنبه و از شبکه یوتوب به همگان معرفی شده است

0
82
سیستم پرینتر سه بعدی متحرک ام آی تی قادر است در عرض ۱۴ ساعت الگوی ساختمانی برنامه ریزی شده را بسازد

“پرینتر سه بعدی که قادر است بر اساس طرح قبلی، سازه ای را در عرض ۱۴ ساعت تمام کرده و در این راستا از لحاظ وقت و مصالح صرفه جویی های بسیاری به دنبال داشته باشد”

محققان MIT در نظر دارند تا ساخت سکوی دیجیتالی (Digital Construction Platform) با همراه پرینتر سه بعدی که قادر است در عرض ۱۴ ساعت قسمت های اصلی یک ساختمان را بسازد به مرحله اجرایی بگذارند. تا کنون، پرینتر های سه بعدی تنها محدود به موادی چون فلز و شیشه بوده است. ولی هم اکنون محققان ام آی تی نمونه ای از پرینتر سه بعدی DCP معرفی کرده اند که قادر است بنا هایی همچون خانه بسازد؛ این متد می تواند به عنوان یکی از روش های مدرن در راستای صرفه جویی وقت و با کنار گذاشتن روش های سنتی معرفی شود. هرچند کمپانی ام آی تی اولین گروه در راستای ساخت پرینتر های قدرتمند نمی باشد. یکی از کمپانی های سازنده چینی با نام Apis Cor از سال ۲۰۰۵ فعالیت های خود را برای ساختن چنین پرینتر هایی آغاز کرده است. که در این راستا ساختن خانه ای به قیمت ۱۰٫۰۰۰ دلار در عرض ۲۴ ساعت توسط این کمپانی چینی خبر اول اخبار تکنولوژی در دنیا بوده است. در این میان MIT اظهار داشته است نمونه ای معرفی شده از طرف این کمپانی می تواند هر نوع سازه ای را، به دور از تمامی قانون های ثابت به نوعی ساخته تا کاملا متناسب با ظرفیت و محیط مشخص شده برای سازه مورد نظر باشد.

ساختار DCP در راستای الگو های پیچیده کمی عجیب و متفاوت به نظر می رسد. قسمت اصلی و پایه این دستگاه شبیه به ماشین مریخ نورد به همراه آج تایر می باشد که در قسمت بالایی آن نازل های متصل شده به نقطه پایانی بازو های دو قولوی این سیستم دیده می شود. علاوه بر موارد گفته شده، نمونه ای از یدک مسطح در قسمت پشتی به همراه دو مخزن فلزی در بالای این پرینتر می باشد. بازو های چرخنده چندکاره بوده که به مهندسان کمک می کند تا سطح ساختمان را با خاکبردار های مکانیکی بسازند. مهندسان در راستای استفاده از این دستگاه حتی قادر خواهند بود از موارد محیط اطراف مثل خاک حاصله در روند ساخت و ساز نیز استفاده کنند. این دستگاه در واقع نمونه ای از پرینتر قابل حمل می باشد که مهندسی ساختمان را وارد فاز جدید از تکنولوژی می کند. تیم MIT اظهار داشته این پرینتر می تواند به عنوان انقلابی در زمینه ساخت و ساز در دنیا و دیگر سیاره ها باشد.

ویژگی که این سیستم را از سایر نمونه ها مجزا می کند نبود محدودیت در راستای قرار گرفتن یک بازوی روباتیکی در قسمت جلو می باشد که علاوه بر این، نمونه دیگری از بازوی روباتیکی نیز در این مورد به چشم می خورد که به قست انتهای بازوی مربوطه متصل شده است. بنابراین, علاوه بر محدوده پرینتر، دستگاه توانایی افزایش ظرفیت سازه با استفاده از بازو های محرک خود دارد.

کمپانی MIT از سال ۲۰۱۱ در راستای ساخت چنین پرینتری در حال فعالیت می باشد، که طی پروسه تکراری در نهایت توانسته اند چنین سیستم هوشمند را وارد بازار تکنولوژی کنند. ویدئو مربوط به رونمایی این محصول در روز پنج شنبه و از شبکه یوتوب به همگان معرفی شده است. در این ویدئو سازه گنبدی شکل از جنس فوم و بتن در راستای به اجرا گذاشتن پرینتر به نمایش گذاشته شده است. مورد قابل توجه و ظریفی که در این سازه به چشم می خورد، در نظر گرفته شدن مکان هایی جهت جاسازی سیم ها و لوله های مورد نیاز برای تکمیل سازه به چشم می خورد و کل سازه تنها در عرض ۱۴ ساعت به پایان رسیده است. بعد از این شما قادر خواهید بود تا ساختمان مورد نظر را، با صرف نظر از تمامی محدودیت ها، اندازه و تنها در عرض مدتی مشخص بسازید. علاوه بر این، ساختن سازه ای سفارشی که کاملا می تواند نیاز های شما را در راستای صرف هزینه کم و زمان کم تری موردی است که در زمینه سازه های بهینه امروزه بسیار به گوش می رسد.

مقاله مربوط به این پروژه توسط کیتینگ (Stevan Keating)، دکترای رشته مهندسی و مکانیک تألیف شده است. با توجه به نوشته های کیتینگ، تیم تحقیقاتی او در نظر دارند تا نمونه ای سازه های پرینتری را بر روی سیاره مریخ به مرحله اجرایی در بیاورند. آنها مشتاق هستند تا نمونه ای از سییتم های روباتیک خودمختار دقیق تری را ساخته تا از این طریق بتوانند از تمامی موارد طبیعی موجود در محیط برای ساخت سازه مربوطه استفاده کنند. هرچند ساخت سیستم های جدید نیازمند برنامه ریزی های بیشتری در زمینه حفر و تراش کاری در راستای پرینتر های جدید می باشد. کیتینگ اظهار داشته است پرینتر سه بعدی ام آی تی در آینده ای نزدیک کار خود را در زمینه ساخت سازه های واقعی رسما شروع خواهد کرد.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه