آیا ویژگی مربوط به شرایط روحی حساس واقعا وجود دارد

من با افرادی که تماشای سریال ها و صحنه های ناراحت کننده را به عنوان روشی جهت روان پالشی و درمان روح می دانند کاملا مخالف بوده و همیشه سعی دارم خود را به عنوان فردی خوشحال در نظر بگیرم و از تمامی شرایط ناخوشایند دوری کنم

0
37
آیا ویژگی مربوط به شرایط روحی حساس واقعا وجود دارد

“حساس بودن و داشتن روحیه ای شکننده همواره در موردی برخی از قشر های جامعه به گوش می رسد. وای آیا این چنین حالتی می تواند مورد سنجش قرار بگیرد”

شاید در برخی موارد متوجه شده باشید که بین تمامی انسان هایی که در اطرافتان وجود دارد شما شخصیت کاملا شکننده و حساسی داشته باشید. این واقعیتی است که در رابطه با برخی افراد وجود دارد و همیشه در جامعه تعدادی هستند که به عنوان قشر حساس و احساسی معرفی می شوند.

طبق گرفته های روانشناس آرون (Elaine Aron)، واژه فرد بسیار حساس (HSP) که از طرف او معرفی شده است به معنی رسیدن به حالتی است که فردی را در مقایسه با دیگران بسیار احساسی جلوه می دهد. ولی آیا این مورد نشانی از یک موقعیت روانشناختی و حقیقی است؟ و یا این مورد تنها در راستای ایجاد حسی خوب و دید بهتر برای افراد درون گرا به شمار می رود؟

آرون در وبسایت خود اظهار داشته است، HSP در راستای بیرون آمدن، کناره گیری و فرار فرد از مکان های شلوغ و استرس زا و رفتن به سمت خانه و مکان های خصوصی مثل اتاق خواب می باشد؛ این از نظر آنها بهترین گزینه جهت کنترل شرایط بد و ناخوشایند محیط می باشد. چنین افرادی دارای دنیای پیچیده و پرمحتوایی می باشند که یکی از نشانه های شناخت چنین افرادی پرهیز آنها از تماشای فیلم های خشن تلویزیون می باشد. در این مورد می توان به گفته های ساشا، جوان ۲۵ ساله از لندن اشاره کرد: “من هیچ موقع دوست ندارم فیلم های ناراحت کننده و احساسی را تماشا کنم چراکه در صورت واقعی نبودن فیلم نیز بعد از اتمام من همواره موقعیت بد و ناراحت کننده فیلم را به یاد خواهم داشت.” ساشا تنها به قسمت ها اول فیلم ها مثل تایتانیک و دفترچه خاطرات نگاه کرده و قبل از رسیدن به نقطه اوج فیلم از دیدن صحنه های مربوطه پرهیز می کند.

“من با افرادی که تماشای سریال ها و صحنه های ناراحت کننده را به عنوان روشی جهت روان پالشی و درمان روح می دانند کاملا مخالف بوده و همیشه سعی دارم خود را به عنوان فردی خوشحال در نظر بگیرم و از تمامی شرایط ناخوشایند دوری کنم.”

آرون، ساشا را به عنوان فردی نه تنها احساسی بلکه عاطفی قلمداد می کند. در وبسایت آرون نمونه ای از تست در راستای اطلاع از شخصیت وجود دارد، حتی کتاب هایی از این روانشناس منتشر شده که به نوعی تلاش دارد تا شیوه زندگی و رفتاری انسان ها را به طوری مثبت تغییر دهد. ولی آیا تمامی این تلاش ها تنها به جهت جلب توجه و درآمد زایی می باشد؟

اولین نمونه از مطالعات آرون مربوط به سال ۱۹۹۷ می باشد که بعد از این دوره نیز مطالعات بسیاری جهت درک کامل رفتار و انسان های حساس صورت گرفته که در این راستا می توان به دادهه ای منتشر شده در سال ۲۰۰۷ اشاره کرد که علاوه بر شرایط محیطی و اضطراب اجتماعی، HSP را به نوعی به شخصیت و ویژگی مجزا در نظر گرفته است.

در راستای گفته های مارزدن (A.J. Marsden)، استادیار روانشناسی و خدمات انسانی در کالج بیکان واقع در لیسبرگ فلورادا ( Beacon College)، شاید این حساس بودن شخص در راستای بروز احساسات به نوعی مربوط به ویژگی توهم پرستی او باشد، با توجه به ادامه گفته های وی به Tonic: “به دلیل آنکه اطلاعات و مطالعات صورت گرفته در این مورد هنوز به درجه مشخصی نرسیده، بنابراین صحبت و ارائه ایده هایی %۱۰۰ نمی تواند قابل اطمینان باشد.

“آیا ویژگی مربوطه به نوعی ذاتی تلقی می شود و یا زنجیره ای از توهمات باعث چنین حالتی در فرد می شود؟ چه نوع ویژگی های بارز دیگری در جهت HSP دیده می شود؟ مورد هرچه باشد ما هم اکنون اطمینان داریم که ویژگی HSP کاملا در بین جوامع موردی شناخته شده می باشد که به دنبال آن حساست بیش از حد به محرک های خارجی، پردازش شناختی عمیق تر و واکنش ها عاطفی بالا در چنین افرادی دیده خواهد شد. به دلیل آنکه این گونه افراد به نوعی پیچیده تر اطلاعات را پردازش می کنند، در نتیجه نسبت به محیط اطراف خود حساسیت بالایی از خود نشان می دهند.

ولی با توجه به تمامی این گفته ها، انونزیاتو (Rachel Annunziato)، استادیار روانشناسی در دانشگاه فوردهام (Fordham University) تأکید کرده است HSP در گروه ویژگی هایی که بتوان در راستای آزمایشات بالینی از آن اطلاع پیدا کرد قرار نمی گیرد. بلکه در واقع برخی تئوری ها می باشند که اطلاعات ما را در مورد شیوه رفتاری فردی مشخص در مسیر مشخصی قرار می دهند. شاید در نهایت استفاده از این کلمه به عنوان “لیبل” (Label) منطقی تر باشد تا بتوان افراد احساسی جامعه را به نوعی راحت شناسایی کرد.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه