شیرین عبادی، زن موفق ایرانی

در کنار تمامی مقاله ها و کتاب هایی که در مورد حقوق بشر توسط عبادی نوشته شده، او توانست انجمن محافظت از حقوق کودکان در سال ۱۹۹۵ و همچنین مرکز دفاع از حقوق بشر را در سال ۲۰۰۱ تاسیس کند

0
43
شیرین عبادی، زن موفق ایرانی

“شیرین عبادی به عنوان یکی از موفق ترین زنان بوده که در راستای تحصیلات بالا و تفکر عمیق توانست به عنوان اولین قاضی در ایران کار خود را آغاز کند”

شیرین عبادی روزنامه نگار، وکیل، قاضی، فعال حقوق بشر، فعال حقوق زنان فعال حقوق مدنی، به عنوان زن افتخار آفرین ایرانی در ۲۱ ماه ژوئن سال ۱۹۴۷ در همدان به دنیا آمد. زمانیکه او تنها یک سال داشت به همراه خانواده خود به تهران نقل مکان کرد. او در تهران وارد مدرسه ابتدایی فیروزکوه و سپس وارد مدرسه متوسط انوشیروان دادگر و رضا شاه کبیر شد.

انتخاب شغل وکالت و فعالیت به عنوان قاضی

زمانیکه با رتبه خوب نتیجه کنکور خود را به دست گرفت به مدت سه سال و نیم وارد دانشگاه تهران شده و در دانشکده حقوق مدرک خود را دریافت کرد. او در سال ۱۹۶۹ موفق شد تا کار خود را به عنوان قاضی آغاز کند و در عین حال تحصیلات خود را در زمینه حقوق و جهت دریافت مدرک دکتری در همین دانشگاه ادامه دهد. در سال ۱۹۷۵ او منصوب به رئیس کرسی ۲۴ دادگاه شهر تهران شده و عنوان اولین زنی شناخته شد که توانست در طول تاریخ ایران به چنین مقامی برسد. هرچند بنا به دلایلی او بعد از ۴ سال با اصرار هایی برای استعفا مواجه شد. زمانیکه بعد از انقلاب خمینی منصوب به اداره کشور شد دیگر هیچ زنی اجازه نداشت تا در دادگاه به عنوان قاضی به فعالیت های خود ادامه دهد. شیرین عبادی تلاش های خود را به سمتی دیگر و در راستای راه اندازی مدرسه خصوصی قانون سوق داد ولی تمامی تلاش های او بی نتیجه ماند. او نتوانست تا قبل از مرگ خمینی تا سال ۱۹۹۲ مجوز وکالت را دریافت کند.

زندگی شخصی

در همان سالی که به عنوان رئیس کرسی ۲۴ دادگاه تهران منصوب شد، شیرین عبادی با جواد توسلیان، مهندس برق ازدواج کرد. در طی سال های ۱۹۸۰ او صاحب دو دختر شده که جوانترین آنها مسیری مشابه با تحصیلات مادر خود را دنبال می کند.

فعالیت ها در زمینه حقوق بشر

در طول مدتی که او در انتظار دریافت وکالت نامه خود بود در دانشگاه تهران مشغول تدریس دوره های آموزشی حقوق بشر بود. زمانیکه او دوباره به سمت قانون برگشت، تمرکز خود را در زمینه هایی برای دفاع از حقوق بشر به خصوص زنان معطوف کرد. یکی از پرونده های او مربوط به آرین گلشنی، دختری که زیر شکنجه های پدر خود به قتل رسید مربوط می شود. از دیگر موارد می توان به وکالت مربوط به خانواده های افراد کشته شده به دست قاتلین زنجیره ای، داریون فروهر، پروانه فروهر و عزت ابراهیمی نژاد و همچنین مادر قاتل عکاس خبری به نام زهرا کاظمی اشاره کرد.

در کنار تمامی مقاله ها و کتاب هایی که در مورد حقوق بشر توسط عبادی نوشته شده، او توانست انجمن محافظت از حقوق کودکان در سال ۱۹۹۵ و همچنین مرکز دفاع از حقوق بشر را در سال ۲۰۰۱ تاسیس کند. او در سال ۲۰۰۳ موفق شد تا جایزه نوبل صلح را به خود اختصاص داده که در نتیجه تلاش های او برای دموکراسی و حقق بشر انجام گرفته است.

او در سال ۲۰۱۲ در کنفرانس زنان امید Trust Women Conference لندن تقاضای خود را برای اصلاح قوانین مربوط به تبعیض جنسی در قانون اساسی ایران را مطرح کرد.

افزودن دیدگاه