علائم بیماری خودایمنی که باید در مورد آنها بدانید

بیماری خودایمنی در صورتی دیده می شود که بدن فرد به محرک های داخلی پاسخ داده و به خود بدن فرد حمله می کند. علائم متفاوتی در رابطه با این بیماری وجود دارد

0
38
علائم بیماری خودایمنی که باید در مورد آن بدانید

“بیماری خودایمنی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن، که به طور کل از بدن شما دفاع می کند، به طور کاملا برعکس به شما حمله می کند!”

که بر اساس آن چیزی که در موسسه ملی علوم بهداشت محیط گزارش شده، در حدود ۲۳،۵ میلیون آمریکایی دچار این بیماری شده و این در حالی است که مردان و زنان بیشتر در معرض این بیماری قرار گرفته اند.

بیشتر از ۸۰ نوع از بیماری خود ایمنی به طور کل دیده می شود که در ادامه به نشانه هایی از این بیماری مربوط به انواع بارز آنها اشاره می کنیم.

بیماری گریوز

این بیماری خودایمنی بر اثر فعالیت بیش از اندازه غده تیروئید در انسان دیده می شود. بر اساس انجمن تیروئید آمریکا (American Thyroid Association)، علائم این بیماری می تواند شامل پرکاری تیروئید، بیماری های مربوط به چشم و مشکلات پوستی در افراد باشد. اگر بیماری گریوز درمان نشود، می تواند نتایج بسیار زیان بار و تهدید کننده ای را شامل شود. بر اساس گزارش آمده در Everyday Health مشخص شد که خطرات ناشی از این بیماری در صورت عدم درمان می تواند باعث بروز بیماری های قلبی، طوفان تیروئیدی-افزایش فشار خون، ضربان قلب، درجه حرارت بالا به میزان خطرناک-مشکلات بارداری و پوکی استخوان در انسان شود.

میوکاردیت سلول های غول پیکر

طبق مطالعه صورت گرفته توسط محققان در نیوجرسی مشخص شد که این نوع از بیماری خود ایمنی (GCM) از انواع کشنده ترین در انسان ها می باشد. علائم این بیماری بسیار نادر بوده و به صورت التهاب در ماهیچه قلب در افراد به گفته سازمان ملی بیماری های نادر (National Organization for Rare Disorders) دیده شود. علائم اولیه این بیماری شامل تورم مچ پا، درد قفسه سینه، تپش قلب، خستگی و تنگی نفس در فرد بیمار باشد.

بیماری آدیسون

یکی از انواع بیماری آدیسون به نام نارسایی آدرنال اولیه (Primary Adrenal Insufficiency) بوده که در آن سیستم ایمنی بدن به غدد آدرنال بدن حمله می کند. بر اساس گزارش Healthline این غدد در بالای کلیه ها قرار گرفته که بسیاری از هورمون های مورد نیاز بدن شما را جهت عملکرد نرمان خود نیاز دارد. علائم این بیماری شامل ضعف در عضلات، خستگی، تیره در رنگ پوست، و کاهش ضربان قلب و فشار خون می باشد.  

گرانولوماتوز وگنر  

این اختلال با نام قبلی (Wegener’s Granulomatosis) باعث بروز التهاب در رگ های خونی موجود در بینی، سینوس ها، گلو، ریه و کبد شده، اما به طور کل بیماری بسیار نادری در انسان شناخته شده است. طبق گزارشات کاینیک مایو (Mayo Clinic)، این بیماری خودایمنی به طور کل جریان خون را در مسیر برخی از اندام های بدن کند می کند. علائم گرانولوماتوز وگنر ممکن است شامل بی حسی در اندام، خون در ادرار، سرفه خلط خونی، زخم های پوست و یا کبودی، تب، خستگی، و تنگی نفس باشد.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه