کارهایی که بعد از فراموش کردن مصرف دارو های ضد بارداری باید انجام داد

مصرف کردن دارو ها به طور منظم کارساز نبوده و هر نوع فراموشی برای مصرف دارو ها نیازمند شروع دوری دیگر از مصرف داروهای جدید برای جلوگیری از بارداری میباشد.

0
97
قرص ضد بارداری

“قرص ضد بارداری و تاثیر آن با رعایت زمانبندی مصرف”

اگر مصرف داروی خود را فراموش کرده اید، بنابراین امکان بارداری در شما وجود دارد·        

?بر اساس گفته های وزارت بهداشت (Department of Health) که در سال ۲۰۰۹ منتشر شده، تقریبا ۱۹۰۰۰۰ مورد از بارداری ها به دلیل مصرف نکردن به موقع داروهای ضد بارداری در انگلستان گزارش شده است.

?جبران عواقب فراموشی مصرف دارو ها در افراد مختلف متفاوت است. بنابراین قبل از هر کاری که از انجام آن مطمئن نیستید با پزشک خود مشورت کنید.

?به یاد داشته باشید مصرف کردن قرص ها به طور نا منظم کارساز نبوده و هر نوع فراموشی برای مصرف آنها نیازمند شروع دوری دیگر از مصرف انواع جدید برای جلوگیری از بارداری میباشد. شرایطی که این نیاز را در شما به وجود می آورد می تواند شامل:

دچار شدن به اسهال

استفراغ

نیاز برای مصرف دیگر قرص های مربوط به سلامتی

و در نهایت مصرف آنتی بیوتیک های تجویز شده (Antibiotics) می باشد. این حالت فقط شامل قرص های ضد بارداری خوراکی (COCP) می شود. 

قرص ضد بارداری خوراکی (COCP)

?به طور کل شما فرصت دارید که در عرض ۱۲ ساعت داروی خود را مصرف کنید.

?بر اساس میزان تاثیری که قرص شما دارد، شاید شما با یکبار فراموشی مصرف داروی خود نیاز به استفاده از انواع متفاوتی برای جلوگیری از بارداری نخواهید داشت. با این حال پزشک خانوادگی شما را در این مورد بیشتر راهنمایی خواهد کرد.

?توجه داشته باید که مطالب گفته شده در ادامه این مقاله قابل اجرا برای کسانی که قرص های ترکیبی (Qlaira) جهت جلوگیری از بارداری مصرف می کنند نخواهد بود.  

در نظر داشته باشید که چه تعداد قرص را تا کنون مصرف کرده اید

?اگر نصف ورق قرص را خورده و سپس مصرف قرص بعدی را فراموش کردید، بلافاصله بدون در نظر گرفتن ساعت، آن را مصرف کنید و مابقی ورق را طبق روال ادامه دهید. در این حالت نیاز به مصرف قرص های دیگر مربوط به ضد بارداری وجود ندارد.

?اگر شروع ورق جدید را فراموش کرده اید، سریعا از داروهایی دیگر استفاده کرده و با پزشک خانوادگی خود مشورت کنید.

تعداد قرص های باقی مانده در ورق را در نظر بگیرید

?اگر تعداد کم تر از هفت عدد در ورق باقی مانده است، مصرف ورق بعدی را شروع کنید بدون اینکه هفت روز فاصله را رعایت کنید.

?اگر تعداد بیشتر از هفت قرص در ورق مصرفی باقی مانده است، به خوردن کا ورق ادامه داده و هفت روز فاصله را برای ادامه مصرف رعایت کنید.  

مصرف داروهای خالص از پروژسترون (POP)

?شما برای شروع مصرف این قرص تنها سه ساعت فرصت دارید (این مدت زمان در صورتی که Cerazette مصرف می کنید تا ۱۲ ساعت تغییر می کند).

اگر تنها پس از گذشت مدت کم تری از سه ساعت (کم تر از ۱۲ ساعت بعد از اجازه مصرف Cerazette) مصرف دارو را به خاطر آوردید، بلافاصله مصرف را شروع کرده و به حالت نرمال این روند را ادامه دهید. در این صورت نیازی یه مصرف داروهای اورژانسی ضد بارداری ندارید.

?اما اگر بیشتر از سه ساعت (بیشتر از ۱۲ ساعت در مورد مصرف Cerazette) خوردن دارو را فراموش کردید: بلافاصله بعد از به یاد آوردن، مصرف قرص را شروع کنید. داروی بعدی را در ساعت برنامه ریزی شده مصرف کرده و به مدت دو روز جهت جلوگیری کامل از بارداری، مصرف داروهای اضافی را نیز به یاد داشته باشید، برای مثال کندوم ها (Condoms).

افزودن دیدگاه