تلاش و نگرشی متفاوت برای دگرگونی سطح تفکر بشر، فریدریش فروبل

فروبل با اینکه خود فرزندی نداشت، همیشه کودکان را به گل‌هایی تشبیه می‌کرد که باید آن‌ها را در باغی پرورش داد تا ببالند و پژمرده نشوند. او برای این کار بازی و ترانه‌های کودکانه را پیشنهاد می‌کرد

0
109

“فروبل فردی که همواره به دنبال پرورش کودکانی با درک بالاتری از دنیا بود” 

کودکی بسیار سختی داشت. پدرش کشیش سختگیر و خشنی بود. مادرش را در یک‌سالگی از دست داد و همواره از داشتن نامادری رنج می‌برد.

نخست در شهری در نزدیکی زادگاهش دوره جنگلبانی دید. سپس در دانشگاه شهر ینا (Jena) در شرق آلمان علوم طبیعی و پس از آن اندکی فلسفه، زبان و ادبیات و حتا معدن‌شناسی خواند.

فروبل ۲۳ ساله بود که به عنوان مربی در یک مدرسه نمونه در فرانکفورت استخدام و با ایده‌های مترقی پستالوتزی (Pestalozzi) برای پرورش بهتر کودکان آشنا شد.

۳۴ ساله بود که پرورشگاهی با روش‌های کودک‌پسند در آرنشتات (Arnstadt) در شرق آلمان برپا کرد و در ادامه این کار نشریه‌هایی در توضیح دیدگاه‌هایش انتشار داد و سرانجام این دیدگاه‌ها را در کتاب ماندگارش “تربیت انسان” گردآورد.

فروبل با اینکه خود فرزندی نداشت، همیشه کودکان را به گل‌هایی تشبیه می‌کرد که باید آن‌ها را در باغی پرورش داد تا ببالند و پژمرده نشوند. او برای این کار بازی و ترانه‌های کودکانه را پیشنهاد می‌کرد.

۵۸ ساله بود که سرانجام در نزدیکی محل زندگیش با پشتیبانی دو تن از دوستانش نخستین کودکستان را به نام کیندرگارتن (Kindergarten) یعنی “باغ کودکان” تاسیس کرد. هم اکنون در بیشتر زبان‌های اروپایی این واژه آلمانی یا ترجمه تحت‌اللفظی آن را برای کودکستان به کار می‌رود.

فروبل با تدوین کتاب‌های ترانه‌ها و بازی‌های کودکان توانست در مدت کوتاهی روش نوین پرورشی خود را در بیشتر ایالت‌های آلمان پیاده کند هرچند در آغاز کار با ایده‌های نوگرایانه او که مخالف سختگیری با کودکان بود، مبارزه می‌کردند و در برخی از ایالت‌های سرزمین آلمان تا سال‌ها ساخت و برپا کردن کودکستان ممنوع بود.

فریدریش فروبل در ۷۰ سالگی در مارینتال (Marienthal) در شرق آلمان درگذشت.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه