فیلتر سایت ویکی پدیا بدون حکم دادگاه و توضیحاتی خاص در ترکیه

به گفته ترکی بلاکز، انتظار می رود تا برای رسیدگی به این موضوع در روز های آینده اقدام هایی صورت بگیرد. این اقدام مربوطه از طرف سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات ترکیه اجرا شده است

0
37
فیلتر سایت ویکی پدیا بدون حکم دادگاه و توضیحاتی خاص در ترکیه

“فیلتر ویکی پدیا مسأله جدیدی است که جامعه ترکیه با آن رو به رو شده و به دلیل نبود هیچ گونه حکم دادگاهی و پاسخگویی، پرسش های بسیاری را برای فعالان اینترنتی به وجود آورده است”

با توجه به گفته شبکه نظارت بر سانسور اینترنتی (Internet Censorship-Monitoring Network)، دسترسی به ویکی پدیا، به عنوان دایره المعارف رایگان، در ترکیه ممنوع شده است. ترکی بلاکز (Turkey Blocks)، که خود را به عنوان “پرژه شفاف سازی دیجیتال” مجزا و مستقل می داند اظهار داشته که کاربران ترکیه ای قادر نیستند تا به این وبسایت در راستای هیچ یک از زبان های موجود در آن از روز جمعه صبح دسترسی پیدا کنند. این غیر قابل دسترسی بر طبق فیلتر های اینترنتی استفاده شده برای سانسور محتوا در این کشور صورت گرفته است.

ویکی پدیا در راستای اقدام مرکز اجرایی و بدون هیچ گونه حکم دادگاهی صورت گرفته است. ولی به گفته ترکی بلاکز، انتظار می رود تا برای رسیدگی به موضوع فیلتر ویکی پدیا در روز های آینده اقدام هایی صورت بگیرد. این اقدام مربوطه از طرف سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات ترکیه اجرا شده است.

هنوز مدارک معتبری در رابطه با دلیل فیلتر شدن این سایت در دست نمی باشد، ولی رسانه ترکیه دلیل این اقدام را “مسائل مربوط به تروریست” می داند. روزنامه Hurriyet Daily News ترکیه با وبسایت ویکی پدیا برای مدتی در ارتباط بوده تا اطلاعات و نوشته های مربوط به هم دستی ترکیه با تروریست را از محتوای خود برداشته و از معرفی ترکیه به عنوان “حامی تروریست” دست بردارد.

NTV اظهار داشته ترکیه از ویکی پدیا درخواست داشته تا در ترکیه دفتری مجزا برای خود در نظر بگیرد و بر اساس اصول و قوانین بین المللی و رعایت تصمیمات دادگاه و به دور از هرگونه تصمیم خود سر به فعالیت های خود ادامه دهد تا مسأله فیلتر ویکی پدیا هرچه زودتر از میان برداشته شود.

اگر این خواسته های بی پاسخ نماند، بعد از مدتی ویکی پدیا دوباره برای شهروندان ترکیه قابل دسترسی خواهد بود. زمانیکه از طریق وی پی ان ( Virtual Private Network) تلاش می شود تا به سایت دسترسی پیدا شود، زمان طولانی جهت برقراری ارتباط به پایان رسیده و پیام “عدم قابلیت دسترسی” برای افراد نمایان می شود.

افزودن دیدگاه