مالتیپل اسکلروزیس Multiple sclerosis: انجام ورزش های استقامت می تواند از تعلیق رفتن مغز جلوگیری کند

علاوه بر توانایی درمان فعالیت های فیزیکی در افرادی با بیماری ام اس، انجام مداوم ورزش های استقامت می تواند از بسیاری پتانسیل های خطرناک مراحل بعدی بیماری مربوطه جلوگیری کند

0
26
مالتیپل اسکلروزیس Multiple sclerosis: انجام ورزش های استقامت می تواند از تعلیق رفتن مغز جلوگیری کند

“مالتیپل اسکلروزیس که در راستای از بین رفتن فیبر های عصبی افراد مبتلا به وجود می آید به راحتی با انجام ورزش های استقامتی از پیشرفت خود کاسته و بهبودی اجزای آسیب دیده را شامل شود” 

تحقیقات نشان داده است تحرک افرادی با بیماری ام اس می تواند در راستای انجام تمرین های ورزشی بهبود پیدا کند ولی جنبه های مثبت این شیوه تنها در این مورد خلاصه نمی شود. مطالعه جدید نشان داده است تمرینهای مقاومتی قادر است فراگیری این بیماری را در افراد کاهش دهد.

انجام تمرینات استقامت هر دو بار در هفته به مدت شش ماه آنتروفی مغز (Brain Atrophy)-به معنی از بین رفتن بافت مغز-را به میزان چشم گیری کاهش می دهد. تمریناتی که در این راستا انجام می گیرد می تواند در برخی موارد حتی باعث فعال شدن بخش های آسیب دیده مغزی در طی مدت مشخصی شود.

همکار نویسنده پروفسور داگلاس (Ulrik Dalgas) از دپارتمان سلامت عمومی و همکارانش اظهار داشته اند که مطالعه آنها اولین نمونه در راستای اثبات بهبود سیستم عصبی بدن با انجام فعالیت های فیزیکی می باشد. نتایج این مطالعه در مجله Multiple Sclerosis به چاپ رسیده است.

ام اس به بیماری گفته می شود که در طی آن سیستم ایمنی بدن، اشتباها در مرکز سیستم عصبی، به پوشش محافظتی از الیاف عصبی یعنی میلین Myelin حمله می کند. طبیعتا بعد از این اتفاق است که فیبر های عصبی به راحتی آسیب پذیر و حتی نابود می شوند و در ادامه راه ارتباطی سیگنال های عصبی بین مغز و نخاع Spinal Cord مختل شده و در نتیجه آن نشانه هایی از جمله کاهش توانایی ماهیچه ها، از دست دادن تعادل و مشکلاتی به هنگام راه رفتن دیده می شود. هم اکنون در حدود ۲٫۳ میلیون نفر در سرار دنیا از این اختلال رنج می برند.

رابطه بین ورزش و آتروفی مغز

طبق مطالعات مختلف انجام گرفته در زمینه ام اس، فعالیت های فیزیکی می توانند بسیاری علائم ناشی از اختلال مربوطه را از بین ببرند. به عنوان مثال در طی مورد بررسی که در سال ۲۰۱۲ انجام گرفت مشخص شد  چنین فعالیت های فیزیکی قادر است تا توانایی ماهیچه ها، ظرفیت هوازی بدن، راه رفتن و تعادل را دوباره به افرادی با بیماری ام اس باز گردانند. در این میان آتروفی مغز به معنی کاهش اندازه فیزیکی بافت مغزی و از دست دادن نورون ها نشانه ای از بیماری ام اس می باشد.

در نهایت این مطالعه جدید مشخص شد علاوه بر توانایی درمان فعالیت های فیزیکی در افرادی با بیماری ام اس، انجام مداوم ورزش های استقامت می تواند از بسیاری پتانسیل های خطرناک مراحل بعدی بیماری مربوطه جلوگیری کند.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه