مراقبت های صورت گرفته بعد از سکته مغزی در مردها بیشتر از خانم ها می باشد

افرادی که با آمبولانس به بیمارستان آورده شده بودند تا میزان ۴٫۷ برابر بیشتر از افرادی که با وسیله نقلیه به بیمارستان آورده شده بودند تحت معالجات فوق سریع قرار گرفته بودند

0
37
مراقبت های صورت گرفته بعد از سکته مغزی در مردها بیشتر از خانم ها می باشد

“دارو های ضد لختگی به مرد های دچار شده به سکته زودتر تجویز شده بنابراین بر اساس مطالعات این افراد در آینده عمر مفید تری در جهت کاهش ریسک ناتوانایی های جسمی خواهند داشت” 

معالجات مربوط به خوردن داروهای ضد لختی خون در ۳۰ دقیقه اول با توجه به مردان در مقایسه با خانم ها بیشتر می باشد. این به آن معنیست که مردها به دلیل استفاده از دارو های ضد لختگی خون در مقایسه کمتر دچار بیماری ها و ناتوانایی های طولانی مدت قرار می گیرند

محققان هنوز دلیل این اختلاف را پیدا نکرده اند.

طبق این گفته، مردهایی که دچار سکته می شوند در مقایسه تا خانم ها تا دو برابر بیشتر داروهای ضد لختگی (tPA) در ۳۰ دقیقه مدت زمان رسیدن به بیمارستان را دریافت می کنند. این به آن معناست که آقایان در مقایسه کمتر در خطر ابتلا به بیماری های طولانی مدت سکته و عوارض قرار می گیرند.

به گفته دکتر بات (Archit Bhatt)، متخصص اعصاب، داروهای ضد التهاب خود داروهایی می باشد که به عنوان فعال کننده بافتی پلاسمینوژن (Tissue Plasminogen Activator) شناخته شده و با نام اختصار tPA مورد استفاده قرار می گیرند. برای اینکه این دارو تاثیر انتظار رفته را داشته باشد باید در عرض چهار و نیم ساعت بعد از شروع سکته به بیمار داده شوند-حل کردن لخته خون که جلوی جریان نرمال خون به مغز-در غیر این صورت و نبود داروهای مورد نیاز بیمار دچار نوعی از سکته به نام سکته مغزی ایسکمیک (Ischemic) می شود.

پروتوکول های مربوط به معالجه نرمال تجویز tPA در عرض ۶۰ دقیقه قبل از رسیدن به بیماران معرفی شده است اما بات و تیمش، تصمیم به مطالعه در مورد انجام معالجات فوق سریع (Ultrafast) نیم ساعت قبل از رسیدن به بیمارستان برای این بیماران را بررسی کردند.

جهت در نظر گرفتن زمان نیاز برای انجام معالجه فوق سریع محققان ۲،۷۰۰ بیمار دچار شده به سکته مغزی را در ۲۶ بیمارستان بین سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۰۹ در شمال غربی اقیانوس آرام مورد مطالعه قرار دادند. از این تعداد تنها به ۴ درصد از افراد مورد نظر داروهای tPA تجویز شده بود. با در نظر گرفتن این مطالعه مشخص شد تفاوت هایی در رابطه با تصمیم انجام معالجات فوق سریع در بیماران وجود دارد:

-مردها تا میزان ۲٫۲ برابر بیشتر از خانم ها نیاز به معالجات فوق سریع را داشته اند.

-افرادی که با آمبولانس به بیمارستان آورده شده بودند تا میزان ۴٫۷ برابر بیشتر از افرادی که با وسیله نقلیه به بیمارستان آورده شده بودند تحت معالجات فوق سریع قرار گرفته بودند.

-افرادی که در در طول روز به بیمارستان آورده شده اند در مقایسه بیشتر از افرادی که آخر هفته و یا شب دچار سکته مغزی شده اند تحت معالجات فوق سریع و مصرف دارو های ضد لختگی خون قرار می گیردند.

پزشکانی که در آمبولانس تا رسیدن به بیمارستان، از بیماران مراقبت می کنند نقش بسیار مهمی داشته چراکه اقدامات انجام گرفته در آمبولانس بسیار مهم بوده و در واقع کوتاهی در انجام وظایف مربوطه می تواند جان بیمار را به خطر بیندازد. در این صورت استفاده از دارو های ضد لختگی خون هرچه سریع تر می تواند بسیار کارساز باشد.

لک لند (Daniel Lackland)، پروفسور مغز و اعصاب از دانشگاه پزشکی گارولینای جنوبی (Medical University of South Carolina) معتقد است که خانم ها در مقایسه با همسرانشان در تشخیص علائم سکته بسیار حرفه ای تر عمل می کنند که این خود دلیل برای انجام معالجات سریع را فراهم می آورد. و در نهایت اینکه خانم ها در سنین بالاتر در مقایسه با آقایان بیشتر موقعیت تنها زندگی کردن را داشته که در این مدت خطر سکته همواره آنها را تهدید می کند.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه