مصرف برخی آنتی بیوتیک های رایج ریسک سقط جنین را افزایش می دهند

بیشتر از نصف موارد مربوط به سقط به دلیل ناهنجاری در کروموزوم جنین گزارش شده است. که البته برخی مسائل دیگر مثل دیابت، سندرم تخمدان پلی کیستیک، چاقی و عفونت نیز می توانند این ریسک را بالا ببرند

0
30
مصرف برخی آنتی بیوتیک های رایج ریسک سقط جنین را افزایش می دهند

“سقط جنین موردی است که امروزه به دلیل بالا رفتن مصرف برخی آنتی یبوتیک ها بطور وسیع دیده می شود. هرچه زودتر برنامه جدید در راستای دوز مصرفی از طرف متخصصین باید به عموم ارائه شود” 

با توجه به گفته های اخیر برخی محققان، دستورالعمل های مربوط به مصرف آنتی بیوتیک ها در اوایل بارداری باید دوباره بررسی شود چراکه برخی آنتی بیوتیک های مشخصی می توانند خطر سقط جنین را به دنبال داشته باشند.

محققان دانشگاه مونترال کانادا رابطه بین مصرف ماکرولید، کینولون، تتراسایکلین و برخی دیگر از آنتی بیوتیک های رایج در اوایل بارداری و ریسک سقط جنین را مشخص کرده اند. این داده ها در مجله Canadian Medical Association به چاپ رسیده است. سقط مساله ای است که قبل از رسیدن جنین به ۲۰ هفتگی بطور خود به خود باعث مرگ او می شود.

با توجه به گفته های موسسه ملی بهداشت کودکان و توسعه انسان (National Institute of Child Health and Human Development)، این مورد به میزان ۱۵ تا ۲۰ درصد در خانم هایی که از بارداری خود مطلع هستند و بیشتر در سن ۳۵ سالگی اتفاق می افتد.

بیشتر از نصف موارد مربوط به سقط به دلیل ناهنجاری در کروموزوم جنین گزارش شده است. که البته برخی مسائل دیگر مثل دیابت، سندرم تخمدان پلی کیستیک، چاقی و عفونت نیز می توانند این ریسک را بالا ببرند.

همکار نویسنده این مطالعه، دکتر براد (Anick Bérard) از دانشگاه داروسازی دانشگاه مونترال (Faculty of Pharmacy at the University of Montreal) اظهار داشته آنتی بیوتیک ها به میزان زیادی در دوران بارداری از بسیاری عفونت ها جلوگیری می کنند اما یافته های جدید نمونه ای چالش در این مورد مشخص کرده است.

هرچند مطالعاتی در راستای مشخص کردن رابطه بین مصرف آنتی یبوتیک ها و سقط جنین قبلا نیز صورت گرفته، ولی به دلیل کم بودن تعداد نمونه ها و انحراف های پیش آمده در این موارد میزان اعتبار این مطالعات را کاهش داده است. که در این میان دکتر براد و همکارانش در نظر داشته اند تا به تمامی این جنبه های منفی پیش آمده در مطالعات قبلی نیز اشاره داشته باشند. “ما در نظر گرفته ایم تا در راستای آزمایشات خود، رابطه بین مصرف آنتی بیوتیک ها و سقط خود به خودی جنین را، با در نظر گرفتن محدودیت های متدولوژیک مطالعات قبلی مورد بررسی قرار دهیم.”

یافته ها اهمیت بررسی مصرف آنتی بیوتیک ها در دوران بارداری را نشان می دهد

محققان برای رسیدن به نتایج معتبر، بررسی های خود را در راستای گروه بارداری کبک (Quebec Pregnancy Cohort) و پرونده های بین سال های ۲۰۰۹-۱۹۹۸ که شامل ۸٫۷۰۲ زن باردار بین سنین ۴۵-۱۵ که تمامی به نوعی سقط جنین را تجربه کرده بودند آغاز کردند.

مصرف آنتی بیوتیک در حدود ۱٫۴۲۸ مورد از نمونه های آزمایش-۱۶٫۴ درصد-گزارش شده بود. بنابراین، با این میزان، بطور دقیق مشخص شد آنتی بیوتیک ها تا چه میزان در ابتدای بارداری می توانند باعث سقط خود به خودی جنین شوند.

مصرف ماکرولید (Macrolides) -ها-به استثنای اریترومایسین (Erythromycin)-در اوایل بارداری ریسک سقط را بالا برده که در این میان محققان در مورد میزان مصرفی کینولون ها، تتراسایکلین، سولفونامید و مترونیدازول ها نیز بطور جد هشدار داده اند.

نیتروفورانتوئین (Nitrofurantoin) – آنتی بیونیکی که بطور وسیع جهت جلوگیری از عفونت ها دستگاه ادراری – در این مورد ریسک بالایی در رابطه با سقط مشخص نکرده است.

با در نظر گرفتن تمامی داده ها، محققان هنوز قادر نمی باشند تا واقعیات عفونت های جدی در رابطه با سقط جنین، به عنوان محدودیت قابل توجه این مطالعه، مشخص کنند هرچند انتظار می رود تا همین میزان برنامه مصرفی آنتی بیوتیک ها می تواند وارد فاز جدید و کنترل شده ای شود.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه