ملانوما-تومر سیاه رنگ قشر عمیق پوست-در راستای علامت سرطان پوست: چه نوع خال های پوستی می توانند خطرناک باشند

اگر هر نوع تغییری بر روی خال های خود و یا بروز خال های جدید احساس کردید بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید

0
99
ملانوما-تومر سیاه رنگ قشر عمیق پوست-در راستای علامت سرطان پوست: چه نوع خال های پوستی می توانند خطرناک باشند

“خال برای بسیاری افراد به عنوان یکی از زیبایی های ظاهری به شمار می رود، ولی تغییر روند رشد و شکل آن می تواند دلیل بروز برخی بیماری های پوستی باشد”

حروف الفبای A, B, C, D, E را به یاد داشته باشید.

سرطان پوست یکی از شایع ترین انواع سرطان در دنیا است. در حال حاظر در حدود ۱۵٫۰۰۰ نوع از ملانوما در انگلیس و ۲٫۵۰۰ مرگ به علت چنین سرطانی گزارش شده است.

با این حال، تعداد افرادی که این سرطان را به خوبی پشت سر می گذارند تا میزانی بالا گزارش شده است. طبق آخرین آمار محققان سرطان انگلیس، پیش بینی می شود که در حدود ۹۰ درصد این افراد طی ۱۰ سال و یا بیشتر در طی سال های ۲۰۱۱-۲۰۱۰ از این بیماری جان سالم به در می برند. یکی از اصلی ترین علائم و نشانه های چنین بیماری به وجود آمدن خال هایی بر روی پوست و یا تغییر شکل و حالت هر نوع خالی بوده که از قبل بر روی پوست وجود داشته است. بسیاری افراد از این موضوع مطلع می باشند ولی تنها مشکل عدم اطلاع از چگونگی چنین تغییرات مربوط به خال های جدید می باشد.

یکی از راه های ساده دنبال کردن الگوی الفبایی می باشد. شرکت بیمه خدمات درمانی مربوط به مراقبت های بهداشتی AXA PPP یک ویدئو و الگویی متفاوت در راستای به خاطر سپردن این شیوه را طراحی کرده است.

به معنی شکل هایی بدون تقارن (asymmetry) بوده در کل به معنی شکل نامشخص خال به شمار می رود.
به معنی گوشه هایی پاره پاره در اطراف می باشد.
نشان می دهد که رنگ خال در طول مدت تغییر کرده و یا برخی از قسمت های آن با قسمت دیگر از لحاظ رنگ فرق می کند.
به معنی قطر و نشان دهنده تغییر اندازه خال و بزرگ شدن آن گزارش شده و در کل رسیدن خال به اندازه ۶ میلی متر می باشد.
و در نهایت به معنی بلندی و بیرون زدن خال از پوست به خصوص با شکلی متفاوت می باشد.

طبق گفته سرویس سلامت همگانی (NHS)، بسیاری ملانوما ها بدون در معرض نور خورشید قرار گرفتن در بدن دیده نمی شوند. نور آفتاب به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد سرطان پوست در افراد شناخته می شود. بنابراین جلوگیری از آفتاب سوختگی و استفاده از کرم های ضد آفتاب و دقت در لباس پوشیدن می تواند تا میزان چشم گیری از این نوع سرطان جلوگیری کند.

مشورت با پزشک و بطور کل بررسی پوست نیز می تواند یکی از راه های تشخیص سریع این بیماری به شمار رود. اگر هر نوع تغییری بر روی خال های خود و یا بروز خال های جدید احساس کردید بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه