میزان مواد شیمیایی موجود در هر چیزی که می خورید

شاید برای بسیاری از مردم باور این مطلب مشکل باشد که مواد غذایی که از ترکیبات مصنوعی برای به دست آوردن آنها استفاده شده است بسیار کم تر از انواع طبیعی خود حاوی مواد شیمیایی می باشند

0
58
میزان مواد شیمیایی موجود در هر چیزی که می خورید

“مواد شیمیایی چه از نوع طبیعی و چه از نوع مصنوعی، در تمام مواد مصرفی موجود در آشپزخانه شما دیده می شود”

تمامی مواد غذایی و در کل هر چیز خوردنی حاصله به طور طبیعی و یا درست شده در آزمایشگاه ها دارای میزانی از مواد شیمیایی می باشند. باور قدیمی مبنی بر اینکه مواد شیمیایی موجود در میوه ها که به طور طبیعی در آنها یافت می شود در مقایسه با انواع مصنوعی آنها مضر نمی باشد دیگر مورد اعتماد نبوده و در هر دو صورت این ترکیبات بدن ما را به نوعی تحت تاثیر قرار می دهند. ترکیبات شیمیایی بسیاری در مواد غذایی به درست آمده وجود دارد مثل آردی که برای پخت و پز مورد استفاده قرار می گیرد و یا حتی رنگ مشخصی که به دلیل وجود این ترکیبات در مواد غذایی دیده می شود. بنابراین نتیجه نهایی این است که، هرچیزی که بو میکنیم و یا می خوریم تا میزان معینی از مواد شیمیایی را در خود جای می دهد.

به عنوان مثال بوی خوب ادویه میخک، که دلیل آن وجود نوعی ماده شیمیایی به نام ادژنول (Eugenol) و همچنین دارچین که عطر طعم خود را از ترکیب خاصی به نام سینامالدئید (Cinnamaldehyde) گرفته است. بنابراین منبع مواد شیمیایی که می تواند چه به صورت طبیعی و چه به صورت مصنوعی دیده شود تغییری در درجه ای از معصومیت مواد مصرفی ندارد.

طعم دهنده های طبیعی از موادی به دست می آیند که قابل خوردن باشند مثل دام و سبزیجات، و یا حتی به ترکیباتی گفته می شود که در طی انجام فعالیت هایی خاصی جهت به دست آوردن چاشنی های متفاوت فرآوری شده باشند. در مورد دیگر-ترکیبات شیمیایی مصنوعی-موادی که قابل خوردن نیستند برای به دست آوردن ترکیبات خاصی مورد استفاده قرار می گیرند مثل: نفت، که جهت درست کردن چاشنی ها فرآوری می شود. در برخی موارد هم ماده شیمیایی در گروه خاصی قرار نگرفته و هم به طور طبیعی و هم به طور مصنوعی می توان از آن نام برد.

با این گفته و به دلیل ضررهایی که از مصرف مواد شیمیایی به بدن می رسد چرا نوع مصنوعی آن هنوز به طور قابل ملاحظه ای مورد استفاده قرار می گیرد؟ دلیل اول قیمت این ترکیبات می باشد چراکه به دست آوردن موارد شیمیایی مصنوعی بسیار راحت تر از پیدا کردن یک منبع طبیعی برای به دست آوردن ترکیبات مشخصی می باشد. دلیل دوم را می توان به امن تر بودن آنها نسبت داد به طوریکه مواد شیمیایی به دست آمده طی فرآوری به دلیل انجام آزمایشات متفاوت و اطمینان از مضر نبودن آنها بیشتر مورد تایید قرار گرفته است. در نهایت به دست آوردن نوع مصنوعی از این ترکیبات آسیب کم تری به محیط زیست رسانده چراکه در همان ابتدا نیازی برای به وجود آوردن زمین های مشخصی برای کشت و از بین بردن گیاهانی دیده نشده که از این طریق آسیبی هم به محیط زیست و اکوسیستم وارد نمی شود.

ترکیب وانیلین برای مثال، دلیل به وجود آمدن بوی وانیل در این ماده مصرفی می باشد. در طبیعت وانیل از نوعی ارکیده مخصوص به کشو مکزیک به دست می آید اما به دلیل وقت گیر بودن و گران بودن بیرون آوردن این ماده طبیعی از گل ارکیده، دانشمندان راهی جدید برای به دست آوردن نوع مصنوعی را در آزمایشگاه پیشنهاد داده اند. این در حالی است که در سال ۲۰۰۶ دانشمندی به نام یاماموتو (Mayu Yamamoto) از کشور ژاپن به کشفی بزرگ در زمینه به دست آوردن وانیل از مدفوع گاو را معرفی کرده و به دلیل این کشف عجیب خود موفق به کسب جایزه نوبل در دانشگاه هاروارد شد.

شاید برای بسیاری از مردم باور این مطلب مشکل باشد که مواد غذایی که از ترکیبات مصنوعی برای به دست آوردن آنها استفاده شده است بسیار کم تر از انواع طبیعی خود حاوی مواد شیمیایی می باشند. استفاده از اسانس توت فرنگی که برای درست کردن شیک توت فرنگی در فست فودها مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر از توت فرنگی طبیعی به دلیل دارا بودن میزان کم تری از ترکیبات شیمیایی توصیه می شود.  

چاشنی انگوری که با استفاده از روش مصنوعی به دست می آید از خشک کردن نوع کونکورد (Concord) انگور بنفش صورت مکی گیرد که این دلیل بنفش بودن رنگ آبنبات ها و یا نوشیدنی های بدون الکل می باشد چراکه از رنگ های دیگر انگور، به دلیل پایین بودن کیفیت طعم چاشنی، مورد استفاده قرار نمی گیرند.

به طور قطع می توان گفت که برخی از انواع مواد شیمیایی طبیعی بسیار مضرتر از انواع مصنوعی آنها به شمار می آید چراکه نشانه هایی از وجود سیانید (Cyanide) در بادام زمینی و یا بنزآلدئید (Benzaldehyde) را می توان در بادام زمینی که به طور طبیعی به دست آمده پیدا کرد، و به این دلیل است که در فیلم های جنایی بوی تلخی بادام که از بدن قربانی حس می شود را به مسمومیت با سیانید ربط می دهند.

سویای خام، که برای به دست آوردن سس سویا مورد استفاده قرار می گیرد، نوع دیگری از ترکیبات سمی به شمار می آید. که این حالی است که سس سویای صنعتی به دلیل به دست آمدن از پروتئین های گیاهی اسید هیدرولیز شده قابل اعتمادتر از انواع طیبعی، که از طریق آب پز کردن سویا به دست می آید، شناخته شده است.

بسیاری از مردم نگرانی های زیادی در مورد مصرف انواعی از مواد شیمیایی مثل (MSG) در خود می بینند. این را باید بدانید ارتباطی بین سردردها و (MSG)، که از آن به نام “سندروم رستوران چینی” (Chinese Restaurant Syndrome) نام برده می شود، وجود ندارد. دانشمندان دلیل اصلی این سندروم را نه ترکیبات شیمیایی بلکه به دلیل مصرف زیاد نمک ناشی از غذاهای چینی می دانند.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه