مواردی که نشان می دهد شما وظیفه مادری را به خوبی انجام می دهید

0
34
مواردی که نشان می دهد شما وظیفه مادری را به خوبی انجام می دهید

“مادر خوب می تواند تنها در مهربانی و از خود گذشتگی  تعریف شود. اما در حقیقت این صفت باید در راستای ایجاد ویژگی های خاص در کودکان مورد بررسی قرار بگیرد” 

وقتی با کودکان خود وقت می گذرانید بیشتر اوقات باعث لبخند آنها می شوید: تنبیه کردن یکی از مراحل تربیت اساسی کودکان به شمار می رود که نبود آن می تواند شخصیت کودکان را در آینده با مشکلات جدی روبه رو کرده و یا بطور کل مختل کند. ولی مسأله اساسی این است که یک مادر خوب به کسی گفته می شود که علارغم تنبیه ها، تا %۹۰ باعث خنده و شادی فرزند خود به هنگام وقت گذراندن با او می باشد. اگر با یک اشتباه تصمیم گرفته اید تا فرزند خود را تنبیه کنید سعی داشته باشید تا از منطق خود استفاده کرده و بعد از مدت تنها کمی از ناراحتی دختر و یا پسر خود دوباره باعث خوشحالی و خنده او شوید.

فرزند شما خسیس نبوده و همواره تمایل به اشتراک گذاشتن وسایل خود را با اطرافین به خصوص هم سن و سالان خود دارد: حسادت ویژگی بوده که می تواند به شیوه ای منفی زندگی تمامی افراد را تحت شعاع قرار دهد. این مسأله ای است که باید از همان سنین پایین حل شده و از خطرات و ناراحتی ها روانی آن در سنین بالا تر جلوگیری شود. اگر مادری بوده که همواره محبت و همیاری را به کودک خود آموزش داده و مشتاقانه حس سهیم شدن را به آنها آموزش می دهید، یک گام دیگر به رسیدن به پله های آخر نزدیک شده اید.

از دادن ساعت های وقفه به کودکان خود هراس ندارید: اگر قرار است که فرزند خود در راستای در نظر گرفتن زمانی برای دوری از هر نوع فعالیت دلخواه او و به نوعی تنبیه ذهن خود را مشغول نمی کنید، شما توانایی مادر خوب بودن را دارید. کودکان بدون هیچ تجربه ای زندگی را شروع کرده و در طول مدت چند ساله اساسی اول زندگی خود کار های اشتباه بسیاری انجام می دهند ولی از همان ابتدا باید یاد بگیرند که انجام هر کار اشتباهی تنبیهی به دنبال خواهد داشت.

به کودکان خود تشکر کردن و معذرت خواهی بدون انتظار برای درخواست آنها را یاد داده اید: جامعه از همان ابتدا شخصیت هر فردی را تحت شعاع قرار می دهد. ولی یادمان باشد، فرزند دار شدن به معنی تلاش برای بزرگ کردن کودکانی با فرهنگ و مفید برای جامعه به شمار می آید. بدون در نظر گرفتن شخصیت کودک و سماجت های او، از همان ابتدا تشکر کردن و معذرت خواهی در صورت انجام کار اشتباهی را یاد دهید. چند سال اول زندگی به عنوان دوره ویژه در نظر گرفته می شود چراکه هر نوع الگوی رفتاری که فرزند با آن مواجه می شود می تواند در طول عمر او را تحت تأثیر قرار دهد. تربیت بهتر به معنی راحتی والدین و در نتیجه جامعه ای بهتر با استاندار های بالاتر به شمار می رود.

قبل از انجام کار های خود همیشه در نظر دارید تا راحتی کودک خود را فراهم کنید: این مورد بطور واضح به حس مادری بستگی دارد، احساس فداکاری که با به دنیا آمدن نوزادان تقریبا در هر مادری دیده می شود. به دلیل ذاتی بودن این حس، مطمئن باشید که در این مورد همیشه به عنوان مادری موفق شناخته می شوید.

در صورت ناراحتی فرزند خود، اولین فردی هستید که به ذهن او برای درد و دل می رسید: به عنوان یک مادر شما باید همواره سعی کنید تا حس اعتماد را در فرزند خود ایجاد کنید. اگر در هر شرایطی نشان دهید که همواره بهترین راه را به فرزندان خود نشان داده و به جای تنبیه های بی مورد سعی خواهید داشت تا با صحبت کردن و آوردن دلایل منطقی مشکل آنها را حل کنید، مطمئن باشید به زودی شانه های شما جای دستمال کاغذی را برای فرزندانتان پر خواهد کرد.

وقتی کودک شما به دلیل خواب بدی بیدار می شود بلافاصله شما را صدا می زند: این نیز به نوعی حس اعتماد را به کودکان شما می دهد. اگر خود را به عنوان یک مادر خوب و دلسوز نشان دهید که در هر حالتی کنار کودک خود هستید می توانید خود را به عنوان مادری نمونه در نظر بگیرید. بچه ها در هر سنی به والدین خود به عنوان اولین و تنها ترین پناهگاه اعتماد می کنند که در صورت افزایش این حساسیت می توانند حتی در سنین بالاتر نیز شما را به عنوان تنها ترین فرد جهت دوری از هر نوع بدی و خطر در نظر بگیرند.

هیچوقت خانه را بدون بغل کردن کودک خود ترک نمی کنید: این روش علاوه بر نشان دادن محبت شما به فرزندتان و افزایش رابطه مادری به شمار می رود، می تواند الگوی رفتاری خوبی برای کودکان شما نیز به شمار آید. محبت بین مادر و فرزند می تواند به عنوان پایه هایی در راستای شکل گیری شخصیت کودکان به شمار آید به نوعی که هرچه مهربانی بین شما و فرزندتان بالا رود می تواند به عنوان فاکتوری جهت شکل دهی شخصیت کودکان به عنوان شخصی با محبت در نظر گرفته شود.

کودک شما همواره دوست دارد تا وقت زیادی با شما بگذراند: البته این به معنی زندانی کردن کودکان در خانه و مجبور کردن آنها جهت صرف وقت با شما نمی باشد. این کاری است که همواره باید مشتاقانه انجام بگیرد چراکه زمان فرا خواهد رسید که کودکان با ورود به محیط های جدید همواره سعی خواهند داشت تا وقت زیادی با دوستان و هم سن و سال های خود بگذرانند. شما به عنوان یک مادر باید به اندازه ای دلگرمی را در آنها ایجاد کنید که بدون در نظر گرفتن مدت با هم بودن، به هنگام بودن با آنها، خوشحالی و لبخند را در چهره آنها از صمیم قلب احساس کنید.

کودک شما با افتخار شما را به دوستان خود معرفی می کند: بدون در نظر گرفتن سن خود، شما همواره باید سعی داشته باشید تا با لباس هایی مرتب و ظاهری آراسته همانند فردی شاد و خوش ذوق به نظر برسید. تفاوت بین نسل ها بسیار زیاد شده ولی شما به عنوان یک مادر نمونه باید همواره سعی داشته باشید تا علاوه بر ظاهر، با افزایش اطلاعات خود در هر زمینه ای، این فاصله را کم کرده و بین دوستان کودکان خود حرفی برای گفتن داشته باشید و به عنوان فردی جذاب بین اطرافیان شناخته شوید.

قبل از اینکه برای کودک خود مادر خوبی باشید سعی کنید دوست خوبی برای او باشید: قبل از اجرای وظایف مادری، معرفی خود به عنوان یک دوست به فرزندان شما همواره حس اعتماد خواهد داد. با این مورد شما می توانید مطمئن باشید تا در هر حالتی اولین گزینه در راستای نیاز درد و دل کودک خود به شمار می آیید. تا جای ممکن سعی کنید تا حس مثبتی بین خود و کودکتان ایجاد کرده تا او را به نوعی از خطرات بیرون، دوستان و افراد غیر قابل اعتماد دور نگه دارید.

در صورت ریخته شدن لیوان شیر سر کودک خود داد نمی زنید: این مسأله ای است که ممکن است برای تمامی اعضای خانواده پیش بیاید، حتی اگر زمین را تازه تی کشیده اید به خودتان اجازه داد زدن به دلیل ریخته شدن لیوان شیر و یا هر موردی دیگری را ندهید. سعی داشته باشید تا در صورت داشتن دلایل غیر منطقی در کودک خود استرس ایجاد نکرده تا از این طریق ناخودآگاه تمامی حس اعتماد او را صلب نکنید. سعی نکنید که با جیغ کشیدن و دعواهای جزئی حس تنفر را در کودکان ایجاد کرده و همواره جمله “از تو بدن می آید” را از آنها بشنوید.

البته این را به یاد داشته باشید که کودکان در یک مقطع سنی بسیار حساس شده و واکنش های شدیدی از خود نشان می دهند که شاید در برخی موارد به خود اجازه بی احترامی را نیز بدهند. ولی در نهایت با حفظ آرامش و ایجاد دلگرمی شما می توانید برنده این ماجرا بوده و بعد از گذشت مدتی دوباره محبت را در وجود فرزند خود ایجاد کنید.

افزودن دیدگاه