مکانیزم جالب ارتباط نورونی آشکار شد

سطوح غیر معمول دو نوع انتقال دهنده های عصبی، دوپامین و گلوتامات Glutamate قبلا توسط بروز اختلالات مختلفی مثل اسکیزوفرنی و افسردگی ارتباط داده می شدند

0
48
مکانیزم جالب ارتباط نورونی آشکار شد

“مکانیزم ارتباط نرونی در راستای یافته های جدید نشان داده است که تا چه میزان این مورد می تواند پیچیده تر از قوانینی باشد که قبلا تعریف شده اند” 

با توجه به یافته های جدید مشخص شده است که نورون ها می توانند میزان دپامین Dopamine آزاد شده خود را کنترل کنند و این برخلاف موردی است که تاکنون متخصصان در ذهن داشته اند. نورون ها به عنوان پایه های سیستم عصبی بدن به شمار می روند که از طریق شیمیایی و یا سیگنال های الکتریکی می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برخی از آنها با نام انتقال هنده های عصبی Neurotransmitters شناخته شده که قبل از خروج، در کیسه های سیناپسی ذخیره می شوند که در نهایت در راستای نرون ها و با پیمودن کانال هایی به نام سیناپس خارج می شوند. سطوح غیر معمول دو نوع انتقال دهنده های عصبی، دوپامین و گلوتامات Glutamate قبلا توسط بروز اختلالات مختلفی مثل اسکیزوفرنی و افسردگی ارتباط داده می شدند.

در طی مطالعات اخیر صورت گرفته توسط محققان دانشگاه پیتسبورگ، خبر از کشف جالبی گزارش می شود. نویسنده ارشد این مطالعه دکتر فریبرگ (Zachary Freyberg) و همکارانش نورون هایی را بررسی کرده اند که می توانند میزان دوپامین خروجی خود را کنترل کنند. این کشف در راستای مکانیزم ارتباط نرونی می تواند راه را برای درمان اختلالات روانپزشکی مرتبط به انتقال دهنده های عصبی باز کند. تمامی این داده با تمام جزئیات در مجله Neuron به چاپ رسیده است.

تمامی یافته ها ی جدید در مورد مکانیزم ارتباط نرونی با نظم معرفی شده مخالفت می کند

دانشمندان مکانیزم مربوطه را در مگس میوه و موش ها مورد بررسی قرار دادند. در طی تحریک نورون ها برای خروج دوپامین محققان دریافته اند کیسه های سیناپسی از موارد و ترکیبات شیمیایی بیشتری که انتظار می رفت پر شده اند. این مرحله تا قبل از خروج شدن هر نوع ترکیب موجود در این کیسه ها دیده می شود. مطالعات بیشتر حاکی از آن بوده که دلیل این ذخیره سازی می تواند در راستای افزایش سطح اسیدیته داخلی بوده باشد. افزایش اسیدیته در داخل کیسه ها در راستای کانال و یا خروجی مربوط به حمل و نقل در سطح نورون ها “هدایت” می شود. این کانال به نورون ها امکان آن را می دهد تا جریان یون های گلوتامات را با جریان الکتریکی منفی که در نهایت سبب می شود میزان اسیدیته در کیسه های سیناپسی می شود افزایش پیدا کند.

نتایج مربوطه به سلامت روانی

در راستای این بررسی محققان از طریق مراحل ژنتیکی اقدام به خارج کردن کانال حمل و نقل در موش ها و مگس های میوه کردند و به این نتیجه رسیدند که این حیوانات پاسخ کم تری به آمفتامین را از خود نشان دادند، دارویی که در راستای تحریک نورون ها جهت افزایش خروج میزان دوپامین کار خود را شروع می کنند. دکتر فریبرگ و تیمش نقش تغییرات گلوتامات را در این موقعیت بررسی کردند. بیشتر از عمل کردن همانند انتقال دهنده های عصبی، گلوتامات ها تبدیل به ابزاری برای کیسه های سیناپسی شده و اساسا به آنها در مورد کنترل میزان دوپامین موجود کمک می کنند.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه