تراشه ای ارزان که نقش یک آزمایشگاه کوچک را دارد می تواند جان بسیاری را نجات دهد

بر اساس گفته رحیم اسفندیارپور مهندس کاردانی در دانشگاه استنفورد: "ما نیاز داریم تا به سیستم ها و روش های به روز جهت تشخیص بیماری ها دسترسی داشته باشیم."

0
46
تراشه ای ارزان که نقش یک آزمایشگاه کوچک را دارد می تواند جان بسیاری را نجات دهد

“مینی تراشه آزمایشگاهی که با توجه به اندازه بسیار کوچک خود، قابلیت تشخیص به موقع بیماری های خطرناک را برای پزشکان فراهم می کند.”

از تشخیص بیماری سرطان سینه گرفته تا بیماری ایدز، به طور کل بهبودی و نجات از تمامی بیماری های خطرناک تنها نیازمند تشخیص هر چه سریع تر آنها می باشد. زمانی که انجام آزمایشات مداوم امکان پذیر نباشد فرد مبتلا به بیماری به احتمال زیاد خواهد مرد. این در حالی است که با تشخیص سریع می توان حتی جلوی بسیاری از بیماری های خطرناک را گرفت. اما با توجه به گرانی انجام آزمایشات اولیه و تجربه بالایی که برای انجام این تشخیص ها لازم است، دسترسی و انجام آزمایشات اولیه همیشه امکان پذیر است. بر اساس آمار ارائه شده از طرف سازمان بهداشت جهانی (World Health Organization)، سرطان سینه که یکی از شایع ترین انواع در خانم ها گزارش شده است، میزان بهبود یافته های این بیماری در کشورهایی که درآمد افراد آنها بالا می باشد بسیار بیشتر است.

بر اساس گفته رحیم اسفندیارپور مهندس کاردانی در دانشگاه استنفورد: “ما نیاز داریم تا به سیستم ها و روش های به روز جهت تشخیص بیماری ها دسترسی داشته باشیم.” بنابراین اسفندیارپور به همراه تیمی از محققان در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد تلاشی برای انجام کاری جهت تشخص هرچه سریع تری بیماری های خاص را پیش گرفتند. آنها تراشه ای را طراحی کرده که به عنوان آزمایشگاه کوچکی عمل کرده و توسط چاپگر جوهرافشان عادی (Run-of-the-mill inkjet printer) قابل تولید می باشد.

این مینی تراشه آزمایشگاهی (Lab-on-a-chip) وسیله ای است که به عنوان آزمایشگه چندکاره عمل کرده-مثل بررسی دی ان ای-و قابلیت تشخیص و بررسی بسیاری از موارد مشکل ساز را با توجه به اندازه بسیار کوچک خود را دارد و درست مانند یک میکروچیپ، دارای یک مدار مجتمع می باشد. البته ایده ساخت مینی تراشه آزمایشگاهی تازه نبوده و به ۲۰ سال پیش باز میگردد و ساخت این دستگاه نیازمند توجه به موارد متفاوتی می باشد. و اولین مورد مربوط به قیمت آن می باشد که قیمت بالا نباید مانع غیرقابل استفاده بودن این سیستم گزارش شود. و همچنین این وسیله باید قابل استفاده و کاربردی باشد به طوری که توانایی تشخیص حداقل یک بیماری در زمان مشخص را داشته باشد. و در آخر قیمت آن نیز باید معقول و به طور کل ارزان باشد تا افراد و مراکز درمانی با بوجه کم نیز بتوانند مینی تراشه آزمایشگاهی را خریداری کرده و از آن استفاده کنند.

برای رسیدن به این هدف اسفندیارپور و تیمش برنامه ای دو قسمتی را در نظر گرفتند. اولین مورد مشخص است، استفاده از حجره میکروسیالی سیلیکون. حجره گفته شده یک صفحه تمیز بوده که در آن اندازه کمی از تست های مربوط به خون و دیگر سلول ها قرار دارد. مورد دوم مربوط به استفاده از جوهر نانوذره ای می باشد.

زمانی که حجره سیلیکونی در قسمت بالای نوار پلاستیکی قرار گرفته و بعد از آن با ورود یک میدان مغناطیسی به مدار چاپی، سلول های قرار گرفته در حجره میکروفلوئید با توجه به ویژگی های مربوط به قطبش خود قادر بوده تا در جهات مختلفی پخش شوند که در این مورد هر سلول وارد محدوده جدایی از قطب های مثبت و منفی می شود. البته این را باید گفت که نحوه عملکرد هر سلول بستگی به نوع نقشی که در نوار ظبط شده و همچنین نوع سلول هایی می باشد که قبلا در حجره جاگذاری شده اند دارد. برای مثال سلول های مربوط به بیماری سرطان طور متفاوت تری از سلول های سلامتی عمل می کنند.

بنابراین مینی تراشه آزمایشگاهی را می توان به عنوان نوع بسیار جالب از پیشرفت تکنولوژی و ارتباط آن با رشته پزشکی در نظر گرفت که نه تنها برای تشخیص بیماری ها، بلکه برای انجام تحقیقات فراوانی می توان آن را به کار برد.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه