آیا ناسزا گفتن قدرت فیزیکی بدن را بالا می برد

طبق گفته های برخی محققان، ناسزا گفتن به نوعی پاسخ جنگ یا گریز را در افراد بیدار کرده و بنابراین احساس درد را تا میزان قابل توجهی کاهش می دهد

0
24
آیا ناسزا گفتن قدرت فیزیکی بدن را بالا می برد

“ناسزا گفتن علاوه بر کاهش استرس و آرام کردن می تواند به عنوان فاکتوری جهت افزایش توانای فیزیکی افراد در حین انجام کاری سخت در نظر گرفته شود”

مطالعه اخیر صورت گرفته از طرف دانشگاه کیلی بریتانیا (Keele University) نشان داده است ناسزا گفتن با صدای بلند می تواند قدرت فیزیکی بدن را بالا ببرد. اگر شخصیتی دارید که در بسیاری شرایط تا حد بالایی عصبانی می شوید، بنابراین این می تواند بهانه ای باشد تا بتوانید با فحش دادن خود را تا میزانی آرام کنید.

در راستای نفس کشیدن و پرداخت مالیات، ناسزا گفتن به عنوان یکی از عادت های انسان ها در سراسر دنیا شناخته شده است. چه فردی باشید که به هیچ عنوان استفاده از کلمات بد را ترجیح نداده و یا عادت به حرف های بد و زشت دارید، کلمات متفاوت همیشه در تمامی جوامع به گوش می رسد. از بچه های لوس کم سن و سال مدرسه گرفته تا مادر و پدر بزرگ نق نقو، ناسزا گفتن به عنوان یکی از واقعیات های جدایی ناپذیر زندگی در نظر گرفته می شود که از فرهنگی به فرهنگ دیگر می تواند کاملا متفاوت باشد. علاوه براینکه این طرز رفتار به عنوان جنبه ای بد و منفی در بین افراد جامعه شناخته می شود، موضوع تنها با شنیدن چند کلمه بد تمام نمی شود، جنبه های پزشکی مثبتی در این راستا از طرف محققان مشخص شده است.

ناسزا گفتن در سنین بالا می تواند در برخی موارد به همراه آسیب های مغزی و افسردگی دیده و در برخی مورد با زوال عقل و آنسفالیت (Encephalitis)-التهاب مغز-نیز همراه باشد. موردی که کاملا شناخته شده این است که، استفاده از کلمات مربوط به ناسزا گفتن و تمامی مواردی که به عنوان لغات زشت شناخته می شوند به نوعی اجزاء نشانگان توره (Tourette Syndrome) شناخته می شوند.

به دلیل تمامی مطالعات گفته شده ، محققان کنجکاو شده اند تا در مورد جنبه های ناسزا گفتن بر روی بدن مطالعاتی را انجام دهند. در این راستا، مطالعه در سال ۲۰۰۹ انجام گرفت که به خوبی نشان داده تا چه میزان ناسزا گفتن می تواند تحمل درد را برای افراد راحت تر کند. در ادامه و طبق مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۱ نیز مشخص شد این شیوه رفتاری می تواند تحمل سرما را نیز در افراد بالا ببرد.

ولی دلیل تمامی این ویژگی های مثبت در راستای فحش دادن چه می باشد. طبق گفته های برخی محققان، ناسزا گفتن به نوعی پاسخ جنگ یا گریز را در افراد بیدار کرده و بنابراین احساس درد را تا میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 ناسزا گفتن شما را قوی تر می کند

در مطالعه اخیر انجام گرفته محققان به دنبال جنبه های مثبت و افزایش قدرتی بوده اند که در بدن افراد با ناسزا گفتن به وجود می آید. این مطالعه که توسط دکتر استفانز (Richard Stephens)، مدرس ارشد در بخش روانشناسی دانشگاه کیلی کنترل شده نشان داده است که این مطالعه دارای دو جنبه متفاوت می باشد. اولین مورد مربوط به بررسی ۲۹ شرکت کننده با سن میانگین ۲۱ می باشد که در راستای آن از تمامی این شرکت کنندهای خواسته شد تا مسافت مشخص و نسبتا سختی را با دوچرخه خود طی کنند. در یک مرحله از آنها خواسته شد که در طول این مدت از تمامی حرف های ناسزایی را که می دانند استفاده کرده و در مورد دیگری نیز خواسته شد تا بطور طبیعی و بدون استفاده هیچ حرف بدی مسافت مربوطه را طی کنند.

دومین جنبه مربوط به تعداد ۵۲ شرکت کننده بین سنین ۱۹٫۱ می باشد که از تمامی آنها خواسته شد تا تست مربوط به فشارسنج دستی (Isometric Handgrip) را انجام دهند. در دوره اول از تمامی شرکت کننده ها خواسته شد تا سه بار متوالی با ناسزا گفتن این تست را انجام دهند و در دوره دوم این سه دوره متوالی را تنها با گفتن کلمات طبیعی به انجام برسانند.

زمانیکه تمامی این داده ها با هم مقایسه شد محققان به این نتیجه رسیدند تا چه میزان ناسزا گفتن می تواند عملکرد افراد را طی انجام کاری بالا ببرد. افرادی که به هنگام دوچرخه سواری از کلمات بد استفاده می کردند، اوج توانایی خود را تا ۲۴ وات افزایش داده اند. این درحالی انجام می گرفته که به هیچ عنوان زوری که برای طی این مسافت نیاز بوده بالا نرفته است.

چطور عمل ناسزا گفتن می تواند قدرت بدن را افزایش دهد

نتایج این آزمایش در کنفرانس سالانه انجمن روانشناسی بریتانیا در برایتون انگلیس منتشر شده است. تحریک سیستم عصبی سمپاتیک ( British Psychological Society) می تواند در راستای افزایش قدرت بدنی نیز تأثیر گذار باشد. ولی اگر در این مورد سیستم عصبی مربوطه نیز نقشی داشته باشد، بنابراین انتظار می رود واکنش های دیگری نیز در بدن دیده شود که می توان در این میان به بالا رفتن فشار خون، رسانایی پوست و تغییر پذیری ضربان قلب اشاره کرد. و این درحالی است که طی آزمایش مربوطه هیچ گونه تغییر در موارد گفته شده دیده نشده است.

بنابراین بار دیگران محققان نیاز دارند تا با ادامه این مطالعه به نتایج مربوطه و پاسخ های بیشتری دسترسی پیدا کنند. که به گفته دکتر استفانز: “ما همچنان نیاز داریم تا فعل و انفعالات مربوط به این مورد را بررسی کرده و به پاسخ های دقیق تری دسترسی پیدا کنیم.”

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه