نحوه درست آب دادن گل ارکیده جهت به وجود آمدن شکوفه های بهتر

بسیاری از ارکیده ها درون گلدان های متوسط که از پوست درختان به جای خاک برای ساخت آنها استفاده شده است بهتر رشد می کنند

0
215

“ارکیده یکی از زیباترین گل های آپارتمانی که با انواع متفاوتی جهت نگهداری در آپارتمان از آنها استفاده می شود”

بسیاری از ارکیده ها درون گلدان های متوسط که از پوست درختان به جای خاک برای ساخت آنها استفاده شده است بهتر رشد می کنند. بنابراین در مقایسه با دیگر گل های آپارتمانی، شیوه ای متفاوت برای آبیاری آنها باید در نظر بگیرید.

هدف از آبیاری این گل ها در واقع مرطوب کردن چوب گلدان است و نه به طور مستقیم آب دادن به خود ریشه گل. همیشه در نظر داشته باشید آبی که برای آبیاری این گل ها استفاده می کنید با محیط خانه هم دما باشد-نه سرد و نه گرم. در قسمت هایی که برگ های این گل با ریشه در تماس هستند از ذخیره شدن آب در آن قسمت جلوگیری کنید چراکه با این کار ریشه ارکیده را قوی تر کرده و بنابراین فضای درون گلدان شما را تا میزان زیادی کاهش خواهد داد.

بهترین راه آب دادن این گل، قرار دادن آن درون یک کاسه می باشد که حداقل تا خط گلدان آب درون آن وجود دارد. آب را که به درجه گرمی محیط خانه شما رسیده، کمی پایین تر از لبه گلدان، روی چوب بریزید و اجازه دهید تا ۱۰-۱۵ دقیقه این آب جذب گلدان شود. این کار باعث میشود تا قبل از قرار دادن گلدان درون کاسه، ظرف سنگین شده و هنگام خیس کردن به دلیل سبک بودن از کاسه به بیرون نیفتد. سپس گلدان را از آب بیرون بیاورید و اجازه دهید تا آب اضافی چکه کرده سپس ارکیده را در معرض نور غیر مستقیم قرار دهید.

گلدان های از جنس رس بهترین گزینه برای قرار دادن ارکیده ها برای شما می باشد چراکه جنس سفال باعث نوعی رطوبت در گلدان شده به طوری که با جذب رطوبت گل شما را زمانی که خاک آن خشک شده مرطوب نگه می دارد. 

آب دادن گل ارکیده بیشتر از اینکه یک کار علمی باید، یک کار هنری قلمداد می شود. مدت زمان برای آب دادن به این گل بر اساس فاکتورهایی قابل تغییر است که می تواند شامل: گرمی هوای محیط، میزان نوری که به گل میرسد، نوع ارکیده ای که پرورش می دهید، و در کل نوع و اندازه گلدانی که گل را در آن پرورش میدهید، می باشد.

مدت زمانی که از طرف بسیاری تایید شده انجام این کار تنها یک بار در هفته گزارش شده است. این شیوه برای گل های ارکیده ای مثل (Cattleyas)، (oncidiums)، و (Dendrobiums) که در برابر خشکسالی مقاوم هستند پیشنهاد شده است. اما برای دیگر انواع ارکیده ها انجام این کار با تکرار  تنها یکبار در طول چهار یا پنج روز پیشنهاد داده شده است.

تمامی گل های ارکیده باید در همان ابتدای آبیاری به طور کامل مرطوب شده و تا تکرار بعدی اجازه خشک شدن به آنها داده شود. استفاده از یخ برای آبیاری ارکیده توصیه نمی شود زیرا با قرار دادن تیکه های یخ درون کاسه باعث از بین رفتن گل می شوید.

?مرطوب کردن گل ارکیده

مرطوب کردن و آب دادن به این گل با استفاده از پاشیدن آب روی گل به عنوان راه کاری اساسی و حتمی برای شما در نظر گرفته نشده است. هدف در این شیوه تنها مرطوب نگه داشتن گلدان می باشد. به جای این کار شما می توانید درون ظرفی کم عمق که درون آن را با آب پر کرده اید مقداری سنگ قرار داده و گلدان را درون آن قرار دهید. همیشه نیازی نیست تا کف گلدان شما در تماس مستقیم با آب باشد، چراکه آبی که در حال بخار شدن است، با نفوذ در گلدان عمل مرطوب نگه داشتن را انجام خواهد داد.

?استفاده از کود برای ایجاد فضایی بهتر برای گل

بسیاری از ارکیده ها بدون در نظر گرفتن کود نیز شکوفه خواهند زد. استفاده زیاد از این کودها برای گل شما مفید نمی باشد. بهتر است زمانی که گل شما به خواب رفته استفاده از کود مایع را قطع کنید، که این حالت بیشتر شامل فصل زمستان می باشد. مدت زمان یک یا دو ماه را برای قطع دادن این کودها به گل خود در نظر داشته باشید. وقتی که دمای هوا بالا رفته و طول روز بیشتر شد، دوباره استفاده از کودها را شروع کنید. گل ارکیده با کودهای با فرمول متعادل (Balanced Formula) و یا کودی که مخصوص افزایش غنچه ها مورد استفاده قرار می گیرد-با عدد میانی بزرگ تر درون فرمول۱۵-۳۵-۱۱ بهتر عمل می کند.

به طور کل استفاده از کودهای آبگشا برای این نوع از گل مناسب تر بوده و برعکس استفاده از کودهایی شامل دانه های ریز، برخلاف عملکرد خوب آنها در خاک، در مورد توصیه نمی شود.  

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه