یکی از اولین کتاب های نوشته شده در انگلیس توسط کتابدار دانشگاه کشف شد

این نوشته ها که به زبان لاتین قرون وسطائی دیده می شوند در مورد نحوه سازماندهی روز های تعطیلی مذهبی برای روحانیون انگلیس توضیح می دهد

0
37

“نسخه قدیمی یکی از اولین کتاب های چاپ شده در انگلیس توسط کتابدار دانشگاه ریدینگ به هنگام سازماندهی کتاب های مربوط به تاریخ پرینت در بریتانیای قدیم کشف شد”

هر یک از ورق های این کتاب تا ۱۰۰٫۰۰۰ پوند ارزش دارند. دانشگاه ریدینگ ورق های مربوط به اولین کتابی که در انگلیس پرینت شده کشف کرده که قدمت این صفحات به قرن پانزدهم می رسد.

کاغذ های مربوط به دست نوشته قرون وسطائی ، که بین سال های ۱۴۷۶ و ۱۴۷۷ نوشته شده توسط اریکا (Erika Delbecque)، کتابدار آرشیو دانشگاه کشف شده است. او که مشغول فهرست بندی هزاران کتاب مربوط به تاریخ پرینت و گرافیک بود با صفحاتی از این کتاب قدیمی مواجه شده و از این طریق به یافته مهمی دست پیدا کرده است.

این صفحات توسط چاپگر بریتانیایی، ویلیام کاکستون (William Caxton) تولید شده و به گفته متخصصان، دونمونه از این صفحات تا ۱۰۰٫۰۰۰ پوند نیز می توانند ارزش داشته باشند.

به گفته اریکا: “این نسخه قدیمی که تاکنون به خوبی محفوظ مانده به عنوان یکی از خارق العاده ترین انواع در نوع خود به شمار می رود که از طرفی یکی از دو نمونه باقی مانده از آثار کاکستون در قرون وسطائی در نظر گرفته می شود. این صفحات قبلا درون کتابی دیگر به جهت نگداری هرچه بهتر و جلوگیری از هر نوع تاخوردگی جاسازی شده که انتظار می رود توسط یکی از کتابداران این دانشگاه در سال ۱۸۲۰ و بدون اطلاع از اورجینال بودن صفحات صورت گرفته باشد.

در حدود صد ها سال پیش، پرینت کردن به عنوان کاری پر زحمت و با هزینه بالا در نظر گرفته می شده است. در این دوران پارچه درون آب حل شده که ترکیب به دست آمده در اندازه های نازکی خشکانده شده که در ادامه قابلیت نوشتن را به وجود می آورده است، پد هایی که برای مرکب زدن حروف چاپی استفاده می شده درون ادرار خیس می شده و به عنوا یکی از سخت ترین پروسه های چاپ به شمار می رفته است.

اریکا اظهار داشت که بلافاصله بعد از دیدن نمونه مربوط به “شیوه رویه حروف چینی” (Trademark Blackletter Typeface) متوجه قدیمی بودن آن شده است. طرح و نشانه های پاراگرافی قرمز که بعد از پرینت گرفتن کتاب توسط دست بر روی صفحات کشیده شده بودند به خوبی نشان می دهد این صفحات نسخه قدیمی مربوط به اروپای غربی می باشند.

این نوشته ها که به زبان لاتین قرون وسطائی دیده می شوند، برگرفته از کتابی به نام Sarum Ordinal و یا Sarum Pye می باشد که در مورد نحوه سازماندهی روز های تعطیلی مذهبی برای روحانیون انگلیس را توضیح می دهد.

این دانشگاه بدون آگاهی صفحات مربوطه را در سال ۱۹۹۷ و در طی پرداخت ۷۰٫۰۰۰ پوند به چاپچی با نام لویس خریداری کرده که تمامی به مدت دو دهه بدون اطلاع محفوظ مانده است. کتاب کلی که حاوی این دو صفحه می باشد بطور کل شامل ۱۶۰ صفحه بوده که در وستمینستر (Westminster) شهر لندن و قبل از انجام اصلاحات تولید شده است.

ریشه این کشف نسخه قدیمی مربوط به قرن یازدهم و زمانیکه متن تبدیل به نسخه خطی برای اسقف سالیسبری (Bishop of Salisbury) شده مربوط می شود. تنها یک نمونه دیگر از این کتاب کشف شده در کتابخانه بریتانیا واقع در لندن نگهداری می شود که حاوی هشت صفحه دو طرفه از کتاب اصلی می باشد. طبق گفته های Incunabula Short Title Catalogue، در حدود ۷۹ مورد به دست آمده از مطالب پرینت شده مربوط به انگلیس طی سال ۱۴۷۶ و ۱۴۷۷ از ۱۸ نوع مجزا هم اکنون در دست می باشد. این صفحات در تاریخ ۳۰ می و در دپارتمان کلکسیون ویژه دانشگاه ریدینگ به نمایش گذاشته خواهد شد.

افزودن دیدگاه