نوشیدن دو بطری ردبول می تواند تا پنجاه درصد ریسک ایست قلبی را در افرادی با شرایط قلبی خاص افزایش دهد

تأثیر نوشیدنی های انرژی در راستای بالا بردن ریسک بالاقوه بیماری قلبی عروقی موردی است که هم اکنون افراد جامعه را بطوری جدی تهدید می کند

0
54
شیدن دو بطری ردبول می تواند تا پنجاه درصد ریسک ایست قلبی را در افرادی با شرایط قلبی خاص افزایش دهد

“ردبول به عنوان یکی از معروف ترین نوشیدنی های انرژی زا در دنیا می تواند عواقب خطرناکی برای افرادی با پتانسیل بیماری های قلبی به همراه داشته باشد”

متخصصان هشدار داده اند، این نوشیدنی معروف دنیا می تواند مصرف کننده ها را با سندروم کیو تی و موقعیت هایی خطرناک رو به رو کند. نوشیدن تنها دو بطری از ترکیب انرژی زا می تواند ریسک ایست قلبی در بیمارانی با اختلالات قلبی که هنوز توسط پزشک درک نشده اند افزایش دهد.

مطالعه انجام گرفته در استرالیا نشان داده است چطور نوشیدنی های کافئین دار می توانند ریسک ایست قلبی در بیمارانی با سندروم کیو تی طولانی مدت LQTS-به عنوان بیماری ارثی که تنها یک نفر از هر ۲٫۰۰ فرد را تحت تأثیر قرار می دهد-را افزایش دهد.

در حالیکه مورد مربوطه می تواند اختلالات الکتریکی قلب را شامل شود، ولی از آنجاییکه سندرم های فیزیکی آن بسیار نادر و در مواردی قابل درک دقیق نمی باشد تشخیص آن به نوعی مشکل و نهفته می ماند.

بنابراین، دانشمندان تصمیم گرفتند تا تأثیر نوشیدنی های انرژی زا را برای اولین بار مورد بررسی قرار دهند. به گفته نویسنده ارشد این مطالعه، پروفسور سمساریان: “تأثیر نوشیدنی های انرژی در راستای بالا بردن ریسک بالاقوه بیماری قلبی عروقی موردی است که هم اکنون افراد جامعه را بطوری جدی تهدید می کند که نوجوانان در مقایسه با بزرگسالان بیشتر در معرض این خطر قرار گرفته ولی هنوز بطوری وسیع در بازار به فروش می رسند.”

از آنجاییکه فروش این محصولات بطوری وسیع و برای تمامی سنین ها به فروش می رسد، بنابراین بررسی تأثیر آنها در راستای افزایش ریسک بیماری های قلبی و عروقی عملی ضروری به حساب می آید.

برای رسیدن به نتایج مربوطه از ۲۴ فرد بیمار بین سنین ۱۶ تا ۵۰ که به نوعی LQTS در آنها مشاهده شده که با تقسیم آنها به دو گروه آزمایشات مربوطه توسط دانشمندان به مرحله اجزایی رسید. گروه اول افرادی بودند که از آنها خواسته شده بود دو بطری از نوشیدنی انرژی زا بدون شکر حاوی ۱۶۰ میلی گرم کافئین و ۲٫۰۰۰ ویلی گرم تارین (Taurine) را مصرف کنند.

در ادامه از گروه دوم خواسته شد تا ۵۰۰ میلی گرم لیکور بدون کافئین و تورین مصرف کنند. بعد از بررسی فشار خون و فعالیت های الکتریکی در قلب هر دو گروه در بازه های زمانی ۱۰ دقیقه به مدت یک ساعت و نیم، سه فرد آرام آرام علائم خطرناک LQTS را نشان دادند.

فعالیت های الکتریکی قلب این افراد مختل شده، به معنی اینکه این ارگان دیگر قادر نبوده تا خون را به نوعی منظم پمپاژ کرده و دو فرد دیگر در راستای افزایش فشار خود این تیم محقق را با نگرانی مواجه کردند. با توجه به گفته های همکار نویسنده مطالعه داگداری (Federia Dagradi)، هم اکنون مصرف نوشیدنی های انرژی زا به میزان بالایی افزایش پیدا کرده است. که البته در صورت هشدار در مورد علائم این ترکیبات باید به نوعی عمل کنیم تا نگرانی های بی مورد را بین افراد جامعه ایجاد نکرده و تنها در مورد خطر های احتمالی آنها را هشدار کنیم.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه