نویز صورتی فرصت خوابی عمیق را فراهم آورده و حافظه را در افراد مسن بهبود می بخشد

نویز صورتی به عنوان صدایی ظریف و ملایم شناخته شده بطوریکه هر اکتاو درای انرژی یکسانی در مقایسه با تمامی اکتاو ها می باشد. در اصل، این نویز موردی است که به عنوان صدای پیش زمینه در طبیعت همواره به گوش ما می رسد

0
50
نویز صورتی فرصت خوابی عمیق را فراهم آورده و حافظه را در افراد مسن بهبود می بخشد

“نویز صورتی به عنوان راهکاری جدید از طرف محققان جهت درمان مشکل خواب افراد مسن و در نتیجه بهبود حافظه در راستای نفوذ به امواج مغزی در نظر گرفته شده است”

از آنجایی که انسان ها بعد از سن مشخصی در راستای عملکرد بدن خود دچار اختلال می شوند، کاهش کیفیت خواب یکی از مواردی است که در سنین بالا بسیار به چشم می خورد. محققان به این نتیجه رسیده اند که کاهش کیفیت خواب در نهایت باعث اختلال عملکرد حافظه به مرور زمان خواهد شد. و این در حالی است که مطالعات اخیر نشان داده است برای این مورد راه حل ساده ای وجود دارد: “نویز صورتی”

نویز صورتی به عنوان صدایی ظریف و ملایم شناخته شده بطوریکه هر اکتاو درای انرژی یکسانی در مقایسه با تمامی اکتاو ها می باشد. در اصل، این نویز موردی است که به عنوان صدای پیش زمینه در طبیعت همواره به گوش ما می رسد.

محققان دانشگاه نورث وسترن در اوانستون (Northwestern University in Evanston, IL) متوجه شده اند زمانیکه نویز صورتی به نوعی در امواج مغز افراد مسن به هنگام خواب نفوذ می کند، نه تنها کیفیت خواب بلکه حافظه آنها را نیز تقویت می کند.

نویسنده ارشد دکتر زی (Phyllis Zee)، استاد مغز و اعصاب دانشکده پزشکی فینبرگ (Feinberg School of Medicine at Northwestern) در شمال غرب و همکارانش نتایج مطالعه خود را در مجله Frontiers in Human Neuroscience به چاپ رسانده اند. در این راستا بسیاری مطالعات از قبل انجام شده که نشان می دهد تا چه میزان خواب می تواند نتایج مثبت بر روی حافظه انسان ها داشته باشد در ادامه این مطالعات جدید بار دیگر به اثبات می رسد؛ به این معنی که با خوابی بهتر مغز قادر خواهد بود تا محتوای ذخیره شده در حافظه کوتاه مدت را به راحتی به حافظه بلند مدت انتقال دهد.

خواب موج کوتاه (Slow-Wave Sleep) که بیشتر با نام خواب عمیق شناخته می شود در گروه جنبش غیر سریع چشم (NREM) به عنوان یکی از مهم ترین فاکتور های تثبیت حافظه به شمار می رود. مطالعات نشان داده است SWS در افراد مسن می تواند نتایج منفی در راستای حافظه داشته باشد.

بر اساس یافته های دکتر زی و همکارانش، مطالعه قبلی در افراد بالغ جوان نمونه ای از رابطه بین تحریک صوتی و فعالیت امواج آهسته مغز را نشان می دهد که در طول شب می تواند به بهبود خواب کمک کند.

تحریک صوتی عملکرد SWS را افزایش داده که در سال های آتی موجب بهبود حافظه نیز می شود

 برای رسیدن به نتایج مربوطه دکتر زی و همکارانش ۱۳ فرد مسن با سنین ۶۰ تا ۸۴ را مورد بررسی قرار دادند. تمامی این افراد در راستای تحریک های شم (Sham Stimulation) و تحریک های صوتی در طول دو شب متفاوت و با فاصله زمانی یک هفته مورد بررسی قرار گرفتند. تحریک صوتی شامل نویز صورتی می شده که در طول هر شب خواب وارد امواج مغزی آنها می شده است.

در طول هر روز آزمایش، افراد موظف بودند تا تست مربوط به حافظه را، هم قبل از خواب و بعد از خواب انجام دهند. در حالیکه حافظه در هر دو نمونه این آزمایشات نتیجه بخش بوده، محققان دریافته اند میزان تأثیر تحریکات صوتی در مقایسه با مورد دیگر تا سه برابر بیشتر به چشم می خورد.

“این آزمایشات به عنوان انقلاب، بسیار ساده، روش غیر دارویی امن به شمار می رود که قادر است سلامتی مغز را تضمین کند. این شیوه ای است که می توان از آن به عنوان فاکتوری مهم در راستای تقویت حافظه در افراد مسن و پایین آوردن درجه کاهش ظرفیت حافظه با بالا رفتن سن در نظر گرفته شود.” دکتر فیلیس زی

افزودن دیدگاه