واقعیت های جالب در مورد ستاره دریایی

این موجودات دریایی در گروه خارپوستان قرار گرفته و تا حدودی به عنوان نمونه هایی از سکه دریایی، جوجه تیغی های دریایی و خیار دریایی در نظر گرفته می شوند

0
68
واقعیت های جالب در مورد ستاره دریایی

“ستاره دریایی با ظاهری زیبا و رنگ های خیره کننده ای دارای ویژگی ها و سبک زندگی متفاوتی است که می تواند جذابیت این موجود دریایی را تا چند برابر افزایش دهد”

ستاره های دریایی به دلیل نداشتن آبشش، فلس فیله در گروه ماهی ها قرار نمی گیرند و تمامی آنها دارای صد ها پای ریز در قسمت زیرین بدن خود می باشند. این موجودات دریایی در گروه خارپوستان قرار گرفته و تا حدودی به عنوان نمونه هایی از سکه دریایی، جوجه تیغی های دریایی و خیار دریایی در نظر گرفته می شوند.

هیچ خونی در بدن این موجودات دریایی وجود ندارد: آنها از آب دریا در راستای صفحه الک موجود در بدن خود به عنوان فیلتر استفاده کرده تا از این طریق مواد غذایی را به وسیله سیستم عصبی وارد بدن خود کنند.

این موجودات دارای چشم های بدوی بوده و با نام چشم اولیه شناخته می شوند که در نوک هر پای این جاندار دیده می شود. این چشم ها به به آنها کمک می کند تا تنها روشنایی و تاریکی را تشخیص دهند.

ستاره دریایی دارای تقارن شعاعی پنج نقطه ای می باشند، به این معنی که آنها دارای پنج قسمت مساوی در دور صفحه وسطی بدن خود می باشند که به عنوان فاکتوری برای تقسیم بدن به قسمت های مساوی در نظر گرفته می شود.

این موجودات به عنوان شکارچیان فرصت طلبی شناخته می شوند و می توانند تقریبا هرچیزی که در سر راهشان قرار دارد ببلعند که اغلب نرم تنان، مرجان، صدف و ماهی های در حال مرگ جزء دسته خوراکی های این ستاره های دریایی قرار می گیرند.

شکم این جانداران به دو قسمت تقسیم می شود: معده قلبی (Cardiac Stomach) کیسه مانند و شکم  پلوبر کوچک تر. زمانیکه آنها می توانند از پا های لوله ای خود برای خوردن صدف استفاده می کند، معده قلبی آنها از بدن بیرون آمده و نیمی از شکار را در خارج از بدن هضم می کند و بعد از این مرحله است که پلوبر ادامه هضم غذا را در داخل بدن به پایان می رساند. در نهایت این داده ها مشخص می شود ستاره های دریایی می توانند شکار های بزرگ تر از خود را نیز نوش جان کنند.

نمونه ای از این موجود که با نام Crown of Thorns، Sun Star، Spiny Sun Star و Leather Star شناخته می شود می توانند بسیار سمی و خطرناک باشند. خار هایی که بر روی بدن این خانواده از ستاره دریایی وجود دارد سمی بوده و برای انسان بسیار خطرناک است.

در حدود یک سال زمان لازم است تا این موجودات قادر باشند بازوی از بین رفته خود را ترمیم کنند. بسیاری از اندام های اصلی ستاره  دریایی در بازوی آنها قرار دارد و بنابراین یک ستاره دریایی جدید قادر است تا در راستای بازور از بین رفته، قسمتی از صفحه میانی و یا حتی بخشی از اندام قطع شده دوباره متولد شود.

ستاره های دریایی نیاز دارند تا به اندازه غلظت نمک موجود در محیط این ترکیب را جذب کنند به این معنی که قادر نمی باشند در آب های شیرین زنده بمانند چراکه قادر نخواهند بود شوری مایعات بدن خود را تنظیم کنند.

وزن این موجودات می تواند تا ۱۱ پوند-۵ کیلوگرم-افزایش پیدا کرده و اندازه آنها نیز از کم تر از نیم اینچ به میزان سه فوت قطر متغیر باشد. برخی از این جانداران دارای ۵ بازو و برخی مانند sun star می توانند تا ۴۰ بازو نیز داشته باشند.

در حدود ۲٫۰۰۰ نمونه از ستاره های دریایی گزارش شده که بیشترین تعداد از این خانواده در اقیانوس هند و آرام دیده می شود. میانگین سن این موجودات تا ۳۵ سال در صورت قرار گرفتن در طبیعت در نظر گرفته شده است.

این جانداران فاقد مغز متمرکز بوده ولی در این میان سیستم عصبی آنها بسیار پیچیده می باشد. آنها قادر نمی باشند تا کار های خود را از قبل برنامه ریزی کرده و بنابراین زمانیکه یکی از بازو ها با غذا برخورد می کند به عنوان عضو غالب در نظر گرفته شده و دیگر بازو ها را برای انجام عمل هضم مأمور می کند.

درست شبیه به بسیاری حیوانات و ماهی ها، رنگ قابل توجه آنها می تواند به عنوان کمکی در نظر گرفته شود و به آنها کمک می کند تا استتار کرده و یا حتی به شکارچیان بالقوه هشدار دهند.

نام علمی این موجودات Asteroidea می باشد که از کلمه های یونانی aster و eidos به معنی ستاره و همانند می باشد که در نهایت مشخص می شود ظاهر این جاندار تا چه میزان با نام آن سازگاری دارد.

افزودن دیدگاه