“سرطان برخلاف تصور همیشگی به معنی پایان زندگی نخواهد بود”

این در حالی است که به گفته ی محققان انجام فعالیت های فیزیکی بهبود بیمار را در طی این دوران بالا میبرد.

ورزش این امکان را به بیماران سرطانی میدهد تا در دوران درمان خود با این وضعیت بهتر و سریع تر کنار بیایند، اما طبق مطالعات جدید فعالیت فیزیکی بلافاصله پس از تشخیص سرطان در بسایری از موارد کاهش پیدا میکند.

میزان اشتیاق افراد برای ورزش کردن بعد از اطلاع آن ها از بیماری خود کار آسانی نیست. و با ادامه درد و خستگی ناشی از طول درمان سرطان، به گفته نویسندگان این مطالعات بسیاری از بیماران ترجیح میدهند که ورزش کردن را کنار بگذارند.

در آمریکا تعداد تقریبی ۲۵ میلیون نفر وجود دارند که با این بیماری مبارزه کرده، و با توجه به مطالعات انجام گرفته توسط دکتر مائو ( Dr. Jun Mao) (مهره ی اصلی خدمات پزشکی مرکز سرطان مموریال اسلون–کترینگ) این گفته به اثبات رسیده که با بالا رفتن دوران ورزش کردن عواقب و عوارض ناشب از مبتلا بودن به این بیماری نیز کاهش پیدا میکند.

در ادامه ی گفته های دکتر مائو، فواید ورزش کردن شامل کیفیت بهتر زندگی و فعالیت های روزمره زندگی، و در نهایت فرصت بهبود کامل بیمار گزازش شده است.

او معتقد است که شیمی درمانی (chemotherapy) و در کل بیماری سرطان مانع ورزش کردن افراد سرطانی شناخته شده. به گفته بیماران: “من بعد از این درد شدیدی را متحمل خواهم شد، پس بهتر است ورزش را کنار بگذارم تا فشار زیادی به من وارد نشود.” این افراد به درک درستی از اینکه برعکس، داشتن فعالیت فیزیکی باعث بهبود سریع تر این افراد میشود نرسیده اند.

به همراه شیمی درمانی و داروهای مصرفی، انجام یوگا و نیز طب سوزنی باعث کاهش درد و خستگی افراد مبتلا به سرطان میشود.

اما با در نظر گرفت این موارد برنامه خوب و کاملی جهت هدایت افراد مبتلا به سرطان در دسترس نیست، برنامه ای که به آن ها کمک کند تا در باشگاه های ورزشی و زیر نظر مربی این افراد بتوانند به طور روتین فعالیت های ورزشی خود را انجام دهند. در این بین پزشکان نیز باید بیماران خود را به ورزش تشویق کرده و در مورد فعالیت های مختف قابل اجرا با آن ها صحبت کنند.

منظور از فعالیت های فیزیکی دویدن یک فرد مبتلا به سرطان به اندازه یک دونده ماراتون نیست. ورزش های ملایم مثل پیاده روی، دوچرخه سواری، یوگا و تایچی همگی از موارد مناسب ورزشی به حساب می آیند.

این گفته ها قرار شده تا در طی ملاقاتی در روز جمعه در انجمن سرطانشناسی بالینی آمریکا (ASCO) ارائه داده شود. نتایج جدیدی که در این روز اعلام خواهد شد پس از مطالعات و بررسی های صورت گرفته از جانب متخصصان و همکاران این مطالعه به چاپ میرسد.

به گفته سامانتا هلر (Samantha Heller) فیزیولوژیست ورزشی و متخصص تغذیه ارشد بالینی در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک (NYU Langone Medical Center): “تشویش افراد سالم به ورزش کردن کار ساده ای نیست، حال تصور کنیم که یک رژیم ورزشی برای فردی که دچار خستگی شدید، حالت تهوع، افسرده، درد و ترس ناشی از بیماری سرطان را دارد چقدر میتواند مشکل باشد.

کمک گرفتن و شروع ورزش زیر نظر یک افراد متخصص مثل درمانگران جسمی و مربیان خبره ورزش های مربوط  به سرطان باعث تشویق شدن و بالا رفتن انگیزه این افراد و ایجاد یک برنامه روتین برای ادامه این فعالیت ها خواهد بود.

برخی از مراکز درمانی سرطان پیشنهاد داده اند که ورزش های گروهی که این خود عاملی برای بالا رفتن انگیزه و تحریک افراد برای ورزش بیشتر و ادامه آن میشود بیشتر در نظر گرفته شود. افراد سرطانی در صورتی که با دوستان و مراقبان خود در کلاس های ورزشی و پیاده روی های روزانه شرکت میکنند، آن ها را یاری بیشتر یاری کرده که این خود روند بهبود را در افراد مبتلا به سرطان بالا خواهد برد.

طی مطالعات انجام گرفته روی ۶۶۰ بیمار که در ۱۲ کلینیک درمانی در فیلادلفیا زیر نظر قرار گرفته بودند این قضیه را مشخص کرد که بیشتر این افراد سرطانی اشخاصی با وزن بیشتر از حد نرمان و دیابتی که اکثرا خانم های ۶۰ سال بودند گزارش شده بود.

نظرسنجی ها حاکی از آن است که در حدود ۷۵% افراد مبتلا به سرطان پس از اطلاع از بیماری خود فعالیت های ورزشی خود را کاهش داده اند. ۱۶% گفته اند که تغییری در روند ورزش آن ها ایجاد نشده و در این میان ۴% افراد سرطانی میزان برنامه و فعالیت ورزشی خود را بیشتر از قبل اطلاع از سرطان خود افزایش دادند.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه