ویلیام هاروی (William Harvey) طبیب بزرگ انگلیسی، کاشف سیستم گردش خون و کار قلب

وظیفه قلب تلمبه کردن خون به شریان‌ها می‌باشد.

0
50
ویلیام هاروی طبیب بزرگ انگلیسی، کاشف سیستم گردش خون و کار قلب

ویلیام هاروی، طبیب بزرگ انگلیسی، کاشف سیستم گردش خون و کار قلب به ۱۵۷۸ در شهر «فولکستون» انگلستان به دنیا آمد.

اثر بزرگ هاروی تحت عنوان «رساله‌ای تشریحی درباره حرکت قلب و خون در حیوانات» که در سال ۱۶۲۸ چاپ و منتشر شد به حق مهمترین کتاب در تمام تاریخ فیزیولوژی شناخته شده است. این اثر در واقع نقطه آغازین فیزیولوژی مدرن است. اهمیت اصلی این کتاب نه در کاربردهای مستقیم آن بلکه در فراهم آوردن درک اساسی از چگونگی کار بدن انسان می‌باشد. امروزه برای ما که با آگاهی از اینکه خون در بدن جریان دارد بزرگ شده‌ایم و آن را امری مسلم و آشکار می‌دانیم تئوری هاروی کاملاً بدیهی به نظر می‌رسد. اما آنچه که اکنون این چنین ساده و مشهود است برای هیچ یک از زیست ‌شناسان قدیمی شناخته شده نبود. مؤلفین برجسته زیست‌شناسی نظریاتی به این شرح ابراز داشته بودند:

الف- غذا در قلب به خون تبدیل می‌شود.
ب- قلب خون را گرم می‌کند.
ج- شریان‌ها پر از هوا هستند.
د- قلب جوهره حیاتی را می‌سازد.
ه- خون در شریان‌ها و وریدها بالا و پایین می‌رود گاهی به سوی قلب حرکت می‌کند و زمانی از آن دور می‌شود.
ویلیام هاروی همچنین بیان کرد که وظیفه قلب تلمبه کردن خون به شریان‌ها می‌باشد. تئوری ویلیام هاروی در این باب نیز مانند بسیاری نکات دیگر اصولاً صحیح است. هاروی عمری طولانی، جالب توجه و توأم با موفقیت داشت. در جوانی در کالج «کابوس» دانشگاه کمبریج تحصیل کرد. به سال ۱۶۰۰ م. به منظور تحصیل به ایتالیا رفت و در دانشگاه پادوآ، که در آن دوران بهترین مدرسه پزشکی جهان در جهان شناخته می‌شد، به تحصیل پرداخت. ( جالب است بدانیم در دوران تحصیل هاروی در پادوآ، گالیله استاد آن دانشگاه بود اگرچه معلوم نیست آن دو با یکدیگر ملاقات کرده‌ باشند.)

ویلیام هاروی ازدواج کرده بود ولی فرزندی نداشت. او به سال ۱۶۵۷ در سن ۷۹ سالگی در لندن در گذشت.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه