پروتئین موجود در ماهیچه های بدن که می تواند خواب را کنترل کند

محققان هم اکنون نشان می دهند چطور میزان BMAL1 رابطه مستقیمی با کم خوابی دارد

0
48
پروتئین موجود در ماهیچه های بدن که می تواند خواب را کنترل کند

“پروتئین ماهیچه با نام BMAL1  می تواند در راستای میزان کم و یا بالا مقوله خواب را تحت تاثیر قرار دهد. در صورت کاهش این میزان از ترکیب فرد می تواند با مشکلات مربوط به خواب رو به رو شود” 

زمانیکه صحبت از اختلالات مربوط به خواب به میان می آید، محققان در این زمینه نتایج مطالعات چندین ساله خود را برای رفع این مشکل مطرح می کنند و هم اکنون راهی جدید کنار آمدن با این مشکل، در واقع نه در مسیر استفاده از روش های مصنوعی بلکه در بررسی منشا آن در وجود هر فردی دیده می شود. محققان معتقدند میزان بالایی از پروتئین به نام BMAL1 که در ماهیچه موش های آزمایشگاهی وجود دارد می تواند به رفع مشکل بی خوابی آنها کمک کند ولی در صورت کم شدن این میزان پروتئین مشکلات مربوط به خواب خود را نشان می دهد.

نویسنده ارشد این مطالعه دکتر تاکاهاشی (Joseph S. Takahashi)، از مرکز پزشکی جنوب غرب کانادا تگزاس و تیمش نتایج یافته های خود را در مجله eLife به اشتراک گذاشته اند.

طبق داده های مرکز کنترل و پیشگیری (CDC)، تمامی افراد بزرگسال نیاز دارند تا حتما در حدود هفت ساعت خواب را جهت داشتن بدنی سالم در نظر بگیرند. در حالی که بیشتر افرد دنیا هم اکنون ساعات خواب بسیار کم تری در مقایسه با زمان پیشنهادی دارند. در این میان وجود برخی موارد مانند بیخوابی Insomnia و آپنه خواب Sleep Apnea در تعداد ۵۰ تا ۷۰ میلیون آمریکایی قابل مشاهده است که ساعات خواب این گروه را به حداقل ممکن می رساند.

از آنجاییکه خواب توسط علامت دهی شیمیایی در مغز تحریک می شود، بنابراین در راستای جنبه هایی، بررسی و مطالعه در مورد مشکل بی خوابی با توجه به این بخش از مغز می تواند همواره مورد هدف قرار بگیرد. اما دکتر تاکاهاشی و همکارانش نشان داده اند که علاوه بر مغز پروتئین ماهیچه نیز می توانند در این مورد نقش داشته باشند.

کاهش میزان BMAL1 خواب را مختل می کند

محققان هم اکنون نشان می دهند چطور میزان BMAL1 رابطه مستقیمی با کم خوابی دارد. این پروتئین به عنوان فاکتور تنظیم ریتم شبانه روزی Circadian Rhythm بدن انسان شناخته می شود، یعنی تغییرات فیزیکی، روحی، و رفتاری که در طی ۲۴ ساعت، پاسخ های مربوط به محرک هایی نظیر نور و تاریکی در محیط اندامی را شامل می شود.”

این مطالعه که اخیرا در مورد وجود و یا عدم وجود پروتئین ماهیچه BMAL1 در موش های آزمایشگاهی انجام گرفته است جنبه های متفاوت خواب شامل کیفیت و درمان مشکلات خواب را بررسی می کند. نتایج یافته ها بسیار جالب است. این محققان دریافته اند در صورت حذف این ساختار مربوطه از مغز هیچ مشکلی مربوط به برنامه خواب برای موش های مورد آزمایش پیش نمی آید ولی از طرف دیگر حذف این پروتئین و کاهش میزان آن در ماهیچه ها نه تنها باعث اختلال خواب شدید، بلکه نیاز برای خواب را نیز در افراد به میزان بالایی افزایش می دهد.

این یافته مسیر را برای معرفی درمان های جدید برای حل مشکل بیخوابی هموار می کند.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه