چرا افرادی با مو های قرمز رنگ بیشتر از دیگران دچار ملانوما Melanoma می شوند؟

0
77

از آنجاییکه فصل تابستان در حال به پایان رسیدن می باشد، بسیاری افراد می توانند به راحتی و بدون به نگرانی از اثرات نور آفتاب بیرون رفته و از هر نوع آفتاب سوختگی خلاص شوند. البته در این میان آفتاب سوختگی تنها دلیل بروز فاکتور های بیماری زا و سرطان پوست به حساب نمی آید.

در میان تمامی افرادی که با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب سیاه می شوند، گروهی وجود دارند که بلافاصله و به راحتی سوختگی را تنها در عرض چند لحظه قرار گرفتن در زیر نور آفتاب می توانند حس کنند. نوعی جهش باعث می شود که در راستای عدم تولید رنگدانه های تیره ریسک تولید ملانوما در افرادی با پوست های حساس پدید آید.

رنگدانه و نور آفتاب

افزایش تابش نور آفتاب بر روی هر نوع پوستی می تواند به مرور آسیب های جبران ناپذیری را در افراد پدید بیاورد. رنگدانه هایی که می توانند آسیب های پوست را به میزانی کاهش دهند به نام ملانین Melanin شناخته می شوند. از طرفی دیگر این رنگدانه ها می توانند دی ان ای افراد را از اشعه ماوراء بنفش (UV) محافظت کند. انسان ها بطور کل دارای دو نوع متفاوتی از ملانین می باشند. Eumelanin با رنگ قهوه ای-مشکی و Pheomelanin با رنگ قرمز-نارنجی. زمانیکه ما در معرض نور آفتاب قرار می گیریم، گیرنده ملانوکروتن۱ به سلول های ملانوسیتی فرمان تولید رنگدانه را می دهد. در بین افراد بسیاری که در دنیا زندگی می کنند این مورد باعث برنزه شدن پوست در راستای محافظت از دی ان ای بدن می شود.

اما در این میان در حدود ۱ تا ۲ درصد از افرادی که با موی قرمز به دنیا می آیند، نور آفتاب باعث بروز کک و لکه های ناشی از آفتاب سوختگی بر روی پوستشان می شود. این افراد نوعی جهش را در ژن گیرنده MC1R حمل می کنند که کارایی آن را دچار اختلال کرده و در نتیجه باعث آسیب رسیدن به دی ان ای نیز می شود. با توجه به این مشکل، محققان توانسته اند که با ارائه راهکاری Palmitoylation را در موش هایی با جهش گیرنده MC1R افزایش داده و در نتیجه حساسیت پوستی آنها را به میزان چشم گیری کاهش دهند. زمانیکه این موش ها در معرض نور ماوراء بنفش قرار گرفتند میزان ملانوما کم تری تولید کرده ولی متاسفانه نور آفتاب تنها فاکتوری نمی باشد که بروز این مشکل را شامل شود بلکه بطور کل این جهش می تواند در غیاب نور آفتاب نیز برای افراد مشکل ساز باشد.

ملانوما در مکان هایی به دور از نور آفتاب

ملانوما نه تنها در بخش هایی از پوست که در معرض نور آفتاب قرار می گیرند بلکه می تواند در بخش های دیگری و به عبارتی دیگر، در تمام قسمت های بدن تولید شود. با توجه به نوشته ای که در مجله Nature در سال ۲۰۱۲ به چاپ رسیده است عدم وجود نور ماوراء بنفش، آسیب اکسیدانیو را در تومور های ملانوما افزایش می دهد. محققان وجود Pheomelanin را عامل بروز چنین مشکلی می دانند. در نهایت با توجه به نوشته هایی که در مجله Nature Communications و در سال ۲۰۱۶ به چاپ رسیده است مشخص می شود افرادی که ژن معیوب MC1R را حمل می کنند جهش هایی که سبب بروز سرطان می شوند را تا میزان خطرناکی افزایش می دهند. افرادی که مو های قرمز رنگی دارند دو کپی از این ژن ها و افرادی که تنها یک کپی از این ژن ها را در بدن خود دارند بیشتر در معرض چنین سرطان ها و آسیب های پوستی قرار می گیرند.

افزودن دیدگاه